Americký Federální výbor pro telekomunikaci odmítl hromadnou petici uživatelů internetu proti provozovatelům, kteří nerespektují požadavek Do Not Tracking

Americký Federální výbor pro telekomunikaci (FCC) odmítl hromadnou petici uživatelů internetu proti provozovatelům Facebooku, Googlu a dalších velkých internetových portálů a sociálních sítí, kteří nerespektují požadavek Do Not Tracking – tedy „stopku“ pro využívání informací o chování svých uživatelů na internetu.

Funkce Do Not Tracking je reakcí na stále častější zneužívání informací o chování uživatelů na internetu, kdy provozovatelé jednotlivých internetových stránek sdělovali třetím stranám, jak se daný uživatel choval na jejich webu a co vyhledával. Uživatelům se pak zobrazuje personalizovaná reklama zaměřená právě na obory, služby a produkty, o které se na webu zajímali. 

Oznámení FCC je ranou pro obhájce soukromí, kteří po výboru požadovali zavedení přísnějších pravidel ochrany soukromí na internetu. Zároveň je výhrou pro mnoho firem v Silicon Valley, jejichž obchodní modely stojí na zpeněžování osobních údajů jejich uživatelů; prohlásil americký list The Washington Post.

stop

Aktivujte si funkci Do Not Tracking a máte po problémech

V případě, že nechcete aby o vás provozovatelé internetových stránek shromažďovali informace a předávali je třetím stranám, aktivujte si funkci Do Not Tracking. Ovšem ne každý provozovatel webu ji však akceptuje. Právě společnosti, jako je například Facebook a Google patří k firmám, které tyto požadavky ze strany uživatelů ignorují, naopak Twitter je respektuje.

Odmítavý postoj FCC je dalším krokem v pokračující bitvě o zachování neutrality úřadu

Podle Washington Postu je odmítavý postoj FCC dalším krokem v pokračující bitvě o zachování neutrality úřadu, kdy se oponenti petice obávali, aby výbor nesklouzl k regulaci populárních webových stránek a online služeb.

Odmítnutím petice FCC tuto obavu, zdá se, rozptýlil. Potvrdil tak, že nadále hodlá regulovat pouze poskytovatele připojení k internetu, což je v souladu s pravidly, která vstoupila v platnost letos v létě, a nikoli jednotlivé internetové servery,“ dodal americký list.

Naopak v Evropě je situace úplně odlišná. Evropská komise speciálním zákonem donutila provozovatele webů, kteří předávají dál informace o svých uživatelích, umístit na své stránky upozornění, že využívají cookies.

Zdroj: Dvojklik

Komentáře

Nahoru