Americká sněmovna reprezentantů má BAN na Wikipedii kvůli konspiračním teoriím

Americká sněmovna reprezentantů má BAN na Wikipedii kvůli konspiračním teoriím

Wikipedii tu asi nemusíme nikomu představovat. Jenom připomeneme, že na její tvorbě se může podílet každý. Tedy i různí lobbisté, kteří si ji upravují ve svůj prospěch. Wikipedie tyto lidi pochopitelně banuje. A nyní tyto bany dopadly i na dolní komoru Kongresu Spojených států.

V tomto případě se ale jedná spíše jenom o upozornění – ban byl totiž kongresu udělen jenom na 10 dní. Je uvalen na IP adresu 143.231.249.138, pod kterou pracuje více než 9 tisíc zaměstnanců kongresu.

A důvod? Vandalismus. To na Wikipedii znamená, že nevhodně upravovali různé záznamy. Podnět ke zkoumání činnosti kongresu dal na Twitteru bot @congressedits, který automaticky tweetuje, co lidé z kongresu upravují na Wikipedii.

Na to se poté zaměřil server Mediaite.com, kde bylo rozepsáno, co bylo upraveno.  Jednalo se například o atentát na J.F. Kennedyho nebo hoax týkající se přistání na měsíci. U obou věcí bylo přidané, že za to může kubánská tajná služba.

Dále se jednalo například o muže jménem Alex Jones, který je prý ruským agentem. Vlastně toho bylo mnohem více, ale většinou se jednalo o nějaké konspirační teorie. Pár hodin po vydání článku byl „napaden“ i záznam týkající se serveru Mediaite:

Nejednalo se zrovna o lichotivou úpravu...

Nejednalo se zrovna o lichotivou úpravu…

Zde byl Mediaite označen jako sexistický web, který automaticky někoho označuje za muže, aniž by měl důkazy. A tohle bylo pro editory Wikipedie už moc. Rozhodl se omezit činnost z celé této adresy na 10 dní.

Ale jenom v případě anonymních úprav. Pokud se na Wikipedii  přihlásí pod svým účtem, tak mohou nadále upravovat. Teď už je jenom otázka, zda se skutečně něco změní, až ban za několik dní vyprší.

Zdroj: arstechnica.com, mediaite.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru