Dnes vyšlo 15 článků

Americká groteska: Agentura zničila klávesnice a myši, aby zastavila virus

Americká groteska: Agentura zničila klávesnice a myši, aby zastavila virus

Něco tak absurdního se může stát opravdu jen v Americe – vládní agentura nechala zničit veškeré své vybavení, aby zastavila šíření viru ve svém softwaru. Heslo Amerika – Země neomezených možností tak dostává trochu jinou, ironičtější příchuť.

Agentura pro ekonomický rozvoj (EDA) je organizace, spadající pod vládu USA. Jejím hlavním cílem je ekonomický rozvoj a podpora amerických regionů, které se vyznačují vysokou nezaměstnaností, nízkou ekonomickou úrovní a dalšími problémy. V prosinci 2011 Oddělení pro domácí bezpečnost zjistilo, že se v systému EDA i NOAA (Národního úřadu pro oceán a atmosféru) s největší pravděpodobností nachází malware.

NOAA systém izoloval a vyčistil v průběhu několika týdnů.

EDA předvedla parádní hysterii

EDA na zprávu bezpečnostního oddělení ovšem zareagovala tak, že své systémy odstřihla od zbytku světa. Tím znemožnila používání interního e-mailu a také uzavřela svou centrální databázi všem regionálním kancelářím.

Agentura dále najala externí firmu, která měla malware najít a zneškodnit a navíc ještě agentuře EDA odpřisáhnout, že její systém je již čistý a do budoucna také útokuvzdorný. Firma po nějaké době skutečně systém vyčistila, nicméně nemohla zaručit, že se v budoucnosti situace nebude opakovat. Malware byl nalezen na šesti přístrojích a snadno odstraněn.

Nejlepší postup proti viru? Rozbít všechno „do mrtě“

CIO agentury EDA ovšem, v hrůze z toho, že se jednalo o státní útok, nařídil fyzickou likvidaci všeho zařízení agentury. Tedy nejen (neinfikovaných) stolních počítačů, ale také kamer, myší, klávesnic a tiskáren. A co zastavilo šílené řádění? Teprve fakt, že agentura nemá další peníze, které by mohla na likvidaci svého zařízení vynaložit.

Americká agentura EDA rozbila všechno své počítačové a technické vybavení, aby zabránila šíření viru

100% malwaru-vzdorné

Celkem tato aférka stála americké daňové poplatníky 2,7 milionu dolarů. Než se agentura dostala, co se týče vybavení, na stejnou úroveň jako před tím malým Armageddonem, trvalo to téměř rok.

Aféra ukázala alarmující neznalost technologií

Přehnaná reakce agentury je alarmující. Je pravda, že informace, které EDA dostala, byly poněkud dramatické a Oddělení pro domácí bezpečnost je uvedlo na pravou míru až další den, přesto EDA systematicky reagovala tím nejhorším možným způsobem. Poukazuje to na zásadní neznalost základních technologií. Malware byl nalezen na běžném zařízení a neexistoval jediný důkaz o tom, že se jedná o útok nějakého státu nebo cílený útok hackerů.

Audit v agentuře EDA nicméně prokázal, že jejich IT oddělení bylo vedené tak špatným způsobem, že by útočníci ani nepotřebovali nějaký sofistikovanější postup, aby se do systému agentury dostali.

Zdroj:

https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-07/09/us-agency-overreacts-virus

Zdroj obrázku:

https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-07/09/us-agency-overreacts-virus

Komentáře

Nahoru