Amazon následuje Uber. Balíky budou vozit lidi, kteří budou mít zrovna čas

Internetový obchod Amazon se chystá zahájit doručování balíku po celé Velké Británii přes řidiče na volné noze, respektive přes řidiče, kteří si budou chtít přivydělat a budou mít zrovna čas. A tím půjde americký gigant ve stopách taxislužby Uber.

Amazon registruje amatérské řidiče, kteří budou ve svém volném čase přepravovat balíky z lokálních distribučních center do domovů zákazníků, a to do jedné hodiny od objednání zboží. Služba by měla být v Birminghamu dostupná během několika následujících týdnů.

package-delivery-1243499_1280

Amazon jde ve stopách Uberu. Zdroj: Pixabay

Armáda řidičů bude používat speciální aplikaci pro chytré telefony. Odměna se pohybuje od 13 do 15 liber za hodinu (cca 420 Kč až 480 Kč), jak píše britský server Independent.

„Jedná se o skvělou příležitost být svým vlastním pánem. Řidiči si mohou zvolit, kdy a kde budou v práci. Vše, co potřebujete, je vozidlo, telefon s Androidem a volný čas,“ láká Amazon řidiče.

Amazon se tak stane další společností, která bude nabízet příležitostnou práci přes aplikaci a bude obcházet určitá pracovněprávní pravidla. Závazková ekonomika (z angličtiny gig economy) se stala předmětem mnoha soudních sporů.

Obrovský rozruch vyvolává zejména taxislužba Uber se svými 30 tisíci řidiči, která používá podobný byznys model jako Amazon Flex. Uber se popisuje jako platforma umožňující nezávislým řidičům odvést zákazníky nacházející se nedaleko. Nicméně nepovažuje se na tradičního zaměstnavatele, a proto řidičům neposkytuje povinnou minimální mzdu či placenou dovolenou.

Internetový velikán Amazon podotkl, že nemůže garantovat odměnu ve výši 13 až 15 liber za hodinu, protože skutečný čas potřebný na doručení se může lišit (někdy může být kratší, někdy delší). Hodinová sazba se tedy může měnit.

Zdroj: Independent

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru