Dnes vyšlo 15 článků

Alžběta Trojanová: Začalo to brigádou, psala jsem do Gamestaru

Alžběta Trojanová: Začalo to brigádou, psala jsem do Gamestaru

K dnešnímu pokecu v naší internetové zpovědnici jsme si pozvali Alžbětu Trojanovou. Recenzentku her a moderátorku. Ano, hádáte správně, je to žena. A hraje hry. A je možná v hraní daleko lepší, než někteří z nás. Zná zkratky jako WoW, FPS, RPG, HoMaM a navíc píše do ABC (to je ten časopis, který četly ještě naše babičky). Více vám však již o Alžbětě prozrazovat nebudu. Páč vám všechno důležité řekne ona sama.

Ahoj, krásná dívko :-). Na začátek se prosím našim čtenářům trochu představ. Odkud pocházíš, kolik je ti let (vím, že se na to dívek správný gentleman ptát nemá, tak to můžeš pro klid duše zaokrouhlit na desítky :-)), co děláš teď, kde pracuješ a zkus si také na zkoušku tipnout, proč jsme se rozhodli s tebou udělat rozhovor :-).

Ahoj! Pocházím z Prahy, je mi 26 let a právě teď píšu odpovědi pro tenhle rozhovor :-). Práci mám všelijakou. V podstatě kromě moderování Re-Play, odkud mě asi lidé znají, píšu ještě do ABC a Score, kde se starám o konzolovou sekci. Taky pracuju jako marketingová asistentka v jedné firmě. Ale předpokládám, že rozhovor se mnou děláte hlavně kvůli té první činnosti :-).

Ano. Hádáš správně, rozhovor s tebou děláme právě kvůli tvým příspěvkům do ABíčka :-). Jak ses k psaní pro ABC dostala? A proč zrovna ABC? Píšeš pro ně spíše z nostalgie a nebo je za tím skrytý nějaký jiný důvod? Jak dlouho už pro ně píšeš a kolik času ti psaní pro ABíčko zabírá? A jak se ABC teď daří? 

K ABC jsem se dostala přes práci v Ringieru (vydavatelství, pod kterým ABC vychází), kde jsem svého času dělala internetový marketing. Žádný skytý důvod v tom není, je to možnost, jak si přivydělat psaním o hrách, což mi samozřejmě vyhovuje. Pro ABC píšu už asi 4. rokem tuším. Údajně je herní sekce jedna z nejvíc oblíbených v celém časopise, tak doufám, že to pořád trvá.

Pracovala jsi v časopisech Score, moderovala jsi herní pořad Re-Play. A vlastně se pořád motáš kolem her. Co tě k hraní přivedlo?

V šesti letech jsme s bráchou dostali Segu Mega Drive. Na té jsem strávila hromadu času. Měli jsme kousek od baráku bazar s hrami, takže každý týden jsme tam šli s tátou, prodali staré hry a koupili nějaké nové. Bylo to fantastické. Když jsem ale stárla, myslím, že mě hlavně ovlivnil brácha, který domu natahal hry jako HoMaM (Pozn. redakce. Heroes of Might and Magic) nebo Hexen a podobně. A pak už mě to nepustilo.

Alžběta Trojanová jako Triss Ranuncul

Už víte, proč se Alžběta Trojanová všem tak líbí?

Vzpomeneš si na svou první hru, kterou jsi dohrála?

Myslím, že až dokonce to byl Prince of Persia: Sands of Time. Proto je to nakonec i hra, která je mi do teď asi nejbližší a nedám na ní dopustit.

Jakému žánru holduješ – hádám RPG? Jaká je tvá nejoblíbenější počítačová hra, kterou jsi kdy hrála?

Mám ráda akční adventury, RPG, third person střílečky, ale klidně i arkádové závody. Většině žánrů se nevyhýbám – snad až na FPS military střílečky ala COD nebo Battlefield. To zkrátka není nic pro mě. A nejoblíbenější – to je hodně těžké, protože jich je víc, ale asi ten zmíněný Prince of Persia nebo Witcher 2. A nebo taky The Walking Dead či Silent Hill 4: The Room nebo Burnout Takedown a nebo Spec Ops: The Line (což je hra, o které se moc nemluví, ale rozhodně stojí za to!). No zkrátka takhle bych mohla mluvit donekonečna. Mám hodně oblíbených a vybrat jen jednu je těžké :-).

Hraješ, předpokládám, také na konzolích. Co se ti válí doma v obýváku? Xbox? Playstation?

Naštěstí se mi válí oboje. Nechtěla bych si vybírat. Obě konzole mají svoje přednosti.

Takže jsi spíše konzolou hráčkou? A vůbec – máš doma vlastně nějaký stolní počítač :-)?

Mám doma notebook, hlavně na psaní a internet, to mi bohatě stačí.

Pojďme teď na chvíli od hraní. Vzpomeneš si na svou vůbec první práci nebo brigádu?

To moc daleko nepůjdeme – moje první brigáda bylo psaní do Gamestaru.

Kde jinde jsi ještě působila?

Kromě Gamestaru, dnes už zaniklý časopis PlayOn, chvíli Hrej.cz, Hratelně.cz, časopis Mobilhry, časopis Frag, ABC, Score a Re-Play.

Alžběta Trojanová - recenzentka, herní redaktorka a moderátorka

Blonďatá Alžběta Trojanová s kvérem v ruce. Uznejte, kdo byste ji nechtěli mít doma, aby s vámi hrála hry?

Pracovala jsi s jednou z legend českého herního průmyslu – s Michalem Kolesou aka Tukanem :-). Jak se ti s ním spolupracovalo? Užili jste si při moderování hodně srandy? Vzpomeneš si na nějakou „historku z natáčení“?

Asi myslíš Mikoláše Tučka :-). No, já s ním pořád ještě pracuju – každopádně pracuje se s ním báječně. Je to výbornej kluk a srandy si při natáčení užijeme hodně. Na druhou stranu, většina toho je nepoužitelná do televize. Co se týče historek z natáčení – asi nic zajímavého, ale určitě doporučuju mrknout alespoň na naše sestřihy z natáčení. Tam si můžete udělat představu.

Vystudovala jsi obor Marketingová komunikace a PR na Univerzitě Karlově. Co tě škola naučila? Co ti dala a naopak zase vzala?

Vzala mi 4 roky života. Heh. Ne, omlouvám se, ale já na tu školu mám pořád ještě trochu vztek. Kdybych mohla vrátit čas, asi bych šla studovat jinam. Nakonec marketing se sotva naučíte ve školní lavici. Ale tak na to jsem si musela přijít sama.

(Pozn. redakce: Souhlasíme :-))

Nepohlíželi na tebe někteří tví spolužáci nebo kantoři jako na celebritu? A vůbec – považuješ ty sama sebe za mediálně známou osobnost?

Když jsem studovala, tak jsem ještě Re-Play nedělala. Resp. akorát poslední rok, ale to jsem byla ve škole jenom na státnice. A vzhledem k tomu, že z učitelského sboru pochybuju, že někdo na Re-Play kouká, tak jsem žádné zvláštní zacházení nepocítila.

Jak moc ovlivnilo tvůj běžný život to, když všude vycházely články o tom, jak je Alžběta Trojanová sex symbolem všech geeků? Vím, že když jsem s tebou domlouval rozhovor, tak jsi naznačila, že tě podobné články již unavují. Že již nechceš být sex symbol. Lezlo ti to na nervy? Byli fanoušci i třeba někdy otravní?

Ono těch článků zas tolik nevyšlo, aby to nějak zásadně ovlivnilo můj život. Ale je pravda, že mi trochu leze krkem, když nás s Mikolášem označují jako „vtipný / krásná“. Za prvé si nijak zásadně krásná nepřijdu a za druhé – být obdivován pro vlastnost, za kterou vlastně může jen dobrá genetická výbava, mně ve výsledku ne úplně lichotí. Ale fanoušci jsou většinu času zlatí. Když mi řeknou, že jsem krásná, vím, že to myslí v dobré víře. Rozhodně jim to nechci nijak vyčítat a pochopitelně to potěší. Když se ovšem někdo ozve na rozhovor s tím, že chce mluvit se sex symbolem herní scény, jsem už dopředu opatrná.

A byla bys ochotná sdělit světu své míry? Klidně je třeba zaokrouhli na celé stovky…

No, to je přesně to, o čem mluvím 🙂

Četla jsi třeba komentáře u článků a nebo jsi raději každý článek s tvým jménem podvědomě „zabanovala“?

Dřív jsem komentáře sledovala hodně, teď už na tu jdu obezřetněji. Ono se snadno řekne „haters gonna hate“, ale aby vám to od uraženého ega doputovalo až k mozku, stojí někdy docela úsilí. Nejsnazší je se tak celé diskuzi vyhnout.

Nedívaly se na tebe ostatní kamarádky skrze prsty? Nebyla jsi ta, která je divná, když jsi místo oblíbených holčicích kratochvílí (nakupování, zmalování sebe sama k nepoznání, civění na holčičí telenovely) seděla neustále za monitorem a hrála hry?

Já vlastně skoro žádné kamarádky nemám. Začala jsem se teď přátelit s Baty z konkurenčního Indiana (pozn. redakce – Indian je taktéž herní pořad něco jako Re-Play), protože si rozumíme v mnoha věcech, ale je to jedna z mála dívek v mém okolí. Pak ještě pár neherních kamarádek, ale je toho zoufale málo. Když se nad tím zamyslím, neřekla bych, že ale zrovna můj koníček byl ten hlavní problém. Jsem zkrátka dost mizerný člověk na přátelství. Sem dost pecivál, co je rád po večerech doma.

Už víte, proč se Alžběta Trojanová všem tak líbí?

Už víte, proč se Alžběta Trojanová všem tak líbí?

Jsi podle sebe nějakým způsobem závislá na hraní?

Myslím, že ne. Ale věřím, že by se mi to mohlo snadno stát. Nakonec proto jsem si zakázala i World of Warcraft.

Kolik času jsi trávila hraním dříve? Myšleno, když jsi byla mladší :-).

Více méně myslím, že trávím čas u her tak nějak stejně. Když něco vyjde a mě to baví, jsem schopná u toho prosedět celý víkend, když ale nemám náladu, klidně i týden na konzoli nesáhnu. Těžko se to průměruje.

Co tě hraní naučilo do života? Považuješ hraní her za ztrátu času? Je podle tebe škodlivé?

Kdybych považovala hraní za ztrátu času, tak bych byla dost masochistický člověk :-).

Jak se díváš ty na počítačové pirátství? Odsuzuješ jej? Ptám se na to z toho důvodu, že ve většině herních redakcí se pirátské verze používají k recenzování her, aby recenzenti nemuseli čekat na oficiální dodání ze strany vydavatele a získali tak náskok. Setkala ses s něčím podobným během „výkonu svého povolání“?

Je to relativně běžná praxe, která je samozřejmě špatná, ale mnohdy není zbytí a setkáte se s ní všude možně. Každopádně je to poměrně dost specifický případ nakonec novinář dostane hru zadarmo od vydavatele tak jako tak. Normální hráč, jehož netlačí uzávěrka, když hru zpirátí, podkopává vlastní trh. Není se pak čemu divit, že mnohdy hry u nás nemají lokalizace nebo podporu jako v zahraničí. Nejsme zkrátka zajímavý trh pro vydavatele a podle toho to vypadá. Přitom je to v rukách samotných hráčů. U nás doma díky mojí práci máme sice hry zadarmo, ale stejně si je kupujeme. Je to vyjádření díky a podpory.

Rozmlouvali ti přílišné hraní třeba rodiče nebo přítel?

Ne, nikdy. Rodiče jsou tolerantní a přítel je sám hráč, takže tam kritika v tomhle směru rozhodně nehrozí.

Podnikáš a nebo podnikala jsi někdy sama na sebe? A nebo jsi vždy byla a budeš zaměstnanec? Neplánuješ nějaký vlastní projekt?

Vlastní projekt bych samozřejmě ráda, ale je otázka, jestli na českém mediálním rybníčku je vlastně ještě nějaké místo.

Jak se dívají kluci na to, když chodí s dívkou z „AjTý“? Nemají pocit, že jsi spíše E. T.?

Nevím, jestli jsem úplně IT. Nakonec hry jsou spíš zábavní médium, než vysloveně informační technologie. Umím tak maximálně základ HTML a tím to končí. Ale tak stýkám se s hlavně s lidmi od her, takže jsem nikdy neměla pocit, že bych byla exot :-).

Musí být tvůj partner také milovník virtuální zábavy? A nebo je podle tebe lepší, když máš doma člověka nepolíbeného počítačovou sférou (tzn. stále hledá tlačítko pro zapnutí toho proklatého PíCíčka).

S člověkem, co nehraje, bych si společný život asi nedokázala představit. Nakonec společné zájmy jsou důležité pro každý vztah.

Pochopil jsem z toho, že jsi zadaná a ani si nepřej vidět to zklamání v mých očích. No nic, přejděme k další otázce :-). Jeden z našich redaktorů (Michal Kolesa) nás požádal, zda bys mu prostřednictvím tohoto rozhovoru nesdělila své telefonní číslo :-). Slibujeme, že jej (možná) neotiskneme. Přiznám se ale, že část naší mužské redakce by to telefonní číslo zajímalo také. Minimálně by se dalo dobře zpeněžit na černém / bílém trhu. Řekneš nám tedy alespoň, kolik má číslic, ať můžeme po večerech zkoušet štěstí, jestli se ti třeba náhodou nedovoláme :-)?

😀

Kam chodíš nejčastěji plavat a v jakou denní dobu? (Michale, tohle už by fakt stačilo :-)!!)

🙂

Jaké je tvé oblíbené jídlo?

Špagety s kečupem.

Chodíš často do kina? Jaký je tvůj nejoblíbenější film?

Poměrně často. Minimálně tak dvakrát do měsíce. Pokud vyjde víc dobrých filmů, tak i častěji. Nejoblíbenější je rozhodně trilogie Pána prstenů. Mohla bych to vidět milionkrát a stejně by mě to nikdy neomrzelo.

Skoro všichni fandové her a fantasy teď sledují filmovou sérii Game of Thrones (Hra o trůny), kterou kdysi v knižní podobě vydal George R. R. Martin. Díváš se na tento seriál také?

Dívám :-). Je to dobré fantasy. Zkoušela jsem to i číst, ale skončila jsem u první knížky. Došlo mi, že si nechci prozradit děj seriálu dopředu, i když je to dobrá kniha. Bratr mě teď neskutečně přemlouvá, ať to v knižní podobě ještě jednou zkusím, že prý poslední vydaný díl je brutálně napínavý.

(Pozn. redakce: Bratr má pravdu, nevíš, o co přicházíš :-).)

Máš nějaký svůj oblíbený citát?

Asi ani ne. Nejsem citátový člověk.

A poslední otázka na konec – jaká bude podle tebe poslední otázka na závěr? Nevíš, co? Tak si ji můžeš přečíst o řádek níže :-).

🙂

A teď skutečně poslední otázka. Chtěla bys našim čtenářům něco vzkázat? Nějaké moudro nakonec?

Mějte se krásně a hrajte s námi :-)! Dobře, tak ne. Moje moudro je: buďte na sebe hodní, nemějte předsudky, dělejte, co vás baví a všechno ostatní dobře dopadne. To je dobrý moudro na člověka, co nemá žádný oblíbený citát, ne?

(Pozn. redakce: No….ani ne :-D.)

Alžběto, díky za rozhovor a taky za to, že jsi vydržela to mé neustálé nahánění tvé osůbky kvůli rozhovoru :-). Ať se ti daří. A ať jsi stále tak krásná :-). A kdybys náhodou změnila názor a chtěla nám prozradit své telefonní číslo, míry, případně kam chodíš plavat, tak se nám určitě ozvi!

Alžběta Trojanová je nejenom sexy, ale také skvělá parťačka ke konzoli

Alžběta Trojanová je nejenom sexy, ale také skvělá parťačka ke konzoli

Komentáře

Nahoru