Alza.cz se vrhla na trh s online filmy a e-knihami. Podaří se jí najít své zákazníky v zemi, která je proslulá jako pirátská velmoc?

Společnost Alza.cz, jeden z největších internetových prodejců u nás, se rozhodla, že si ukrojí další kus koláče a bude ještě více pronikat do světa elektronického obsahu. Po prodeji PC her, softwaru, e-knih, audioknih se pouští do prodeje hudby a online půjčování filmů. Pro tyto účely si Alza.cz vyhradila speciální sekci s názvem Alza Media.

Alza Media

Aktuálně čítá nabídka elektronických titulů na Alza Media podle oficiálních zpráv 7 200 eknih od přibližně 2 400 autorů. Z toho 1 300 titulů si lze zakoupit jako audioknihu. Mezi nimi nechybí třeba tolik populární knižní série Game of Thrones (Hra o trůny).

Po vzoru iTunes se Alza pustila také i do prodeje hudby ve formátu MP3. Na Alze si tak mimo jiné můžete zakoupit nejenom celá alba, ale také i jednotlivé skladby (zde se nejspíše taktéž tvůrci Alza Media nechali inspirovat již fungujícím konceptem, který nabízí Apple již několik let).

Firma spolupracuje například s hudebními vydavatelstvími Universal Music Group, Warner Music Group či Supraphon. Jak uvedla tisková mluvčí Alzy Šárka Jakoubková, do konce letošního roku by se měla nabídka hudby rozrůst na 1,5 milionů skladeb. Aktuálně má Alza podle tiskové zprávy v nabídce 1 milion hudebních skladeb domácích i zahraničních interpretů a 200 filmů ze Zlatého fondu České kinematografie.

Stejně tak uvedla, že během letošního roku se má nabídka filmů rozrůst na 1000 kvalitních filmů. Jen pro úplnost, půjčování filmů prostřednictvím Alza Media se řídí 48 hodinovou zapůjční lhůtou, které začíná běžet až prvním spuštěním zapůjčeného filmu. Ceny filmů začínají už na 39 Kč.

Souboj gigantů?

Do podobného kroku se nedávno pustila i společnost Google, která taktéž začala v Čechách nabízet jak prodej filmů, tak jejich půjčování prostřednictvím online kanálu.

Filmy nabízí společnost Google formou zápůjčky nebo ke koupi, v obou případech firma nabízí variantu ve standardní kvalitě nebo v HD za vyšší cenu. Půjčovné začíná u méně zajímavých titulů na 20 korunách, známější filmy v SD jsou za 59 korun, špičkové tituly v HD kvalitě budou stát jen o trochu méně než lístek do kina – 110 korun.

Prodej filmů začíná na 99 korunách, slavnější nové filmy v HD přijdou i na čtyřnásobek. Část vybraných titulů je k dispozici ve Full HD rozlišení

Google tak rozšířil současnou nabídku aplikací a her, knih a hudby – s výjimkou časopisů a zařízení tak u nás Google nabízí už všechny své placené služby, které poskytuje uživatelům i v zahraničí.

Teď již zbývá jen na uživatelích, aby se sami rozhodli, komu svěří své peníze. Zda Alze, Applu a nebo Googlu či nějakým menším hráčům na poli elektronických titulů. Již teď se však v diskuzích objevují názory uživatelů, kteří otevřeně tvrdí, že za hudbu a ani filmy platit nehodlají. A otevřeně se ptají provozovatelů těchto služeb, proč by to totiž dělali, když doteď mohli všechen tento obsah stahovat zadarmo? Budou čeští uživatelé ochotni podpořit své oblíbené tvůrce?

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru