Alojz Ryšavý z ALO diamonds: Mým snem bylo vyrábět a prodávat něco jiného, než ostatní

Alojz Ryšavý z ALO diamonds: Mým snem bylo vyrábět a prodávat něco jiného, než ostatní

Jeho život je spojen s klenoty. Vyrábí je a prodává už přes 20 let. Říká se o něm, že mu v žilách kolují diamanty. O špercích a drahokamech ví snad úplně všechno. Založil jedno z největších klenotnictví  u nás ALO diamonds. Pochází ze Slovenska. Žije v Praze. A jmenuje se Alojz Ryšavý. Poznáte ho podle charakteristických dlouhých vlasů. A také podle toho, že vám bude schopný o špercích vyprávět dlouhé hodiny…

Dobrý den pane Ryšavý, já se o vás dočetl, že jste svůj první šperk vyrobil už v patnácti letech pro svou první velkou lásku. A já dodnes ani neumím složit židličku z Ikea… Když bych se tedy třeba já chtěl stát klenotníkem a jít ve vašich šlépějích, co pro to musím udělat? Kde se to mohu naučit? Existují na to třeba nějaké školy?

Měl jsem k tomuto řemeslu blízko už od dětství. Můj otec byl klenotníkem a matka módní návrhářkou. Když jsem se později rozhodoval mezi sportovní a klenotnickou školou, zvolil jsem druhou variantu a vydal jsem se do Prahy. To mi bylo 14 let. Po absolvování jsem zamířil do uměleckého družstva Soluna, ve kterém se pracovalo s drahými kameny a kde se mi poprvé do rukou dostal diamant. To byl asi ten moment, kdy jsem si řekl, že je to to pravé.

22402307bla5

Šperky vyrábí Alojz Ryšavý od 14 let

Když řeknu, že vlastníte největší klenotnictví u nás, tak si všichni budou myslet, že se topíte v penězích. Málokdo si ale uvědomí, kolik dřiny za tím vším muselo být. Kdy jste značku ALO Diamonds založil?

Společnost ALO Diamonds vznikla v roce 2001. Ještě předtím jsem navrhoval a vyráběl vlastní šperky pod firmou Ryalo Gold, kterou jsem založil v roce 1995. Mým snem bylo vyrábět a prodávat něco jiného, než ostatní – designové šperky ze špičkových materiálů, které se odliší od všeho ostatního na trhu. Čím dál víc jsme dělali exkluzivní diamantové šperky a naší vizí bylo udávat krok, co se týče kvality, stylu a designu. A věřím, že se nám to podařilo a stále daří.

20150219_alo_event_portraits_26

ALO diamonds je s námi už téměř 15 let

Nyní působíte hlavně v Praze. Proč jste se přestěhoval právě do Prahy? Slovensko vám už bylo malé 🙂 ?

Postupně se měnily moje cíle. Dřív jsem snil o úspěchu v ČR, teď jsme i v USA a v Hongkongu. A také bych chtěl přiblížit diamantové šperky i lidem s průměrným příjmem, to tu roste zvolna a přitom v zahraničí je to k významným životním událostem úplně běžné.

Jak vlastně vypadaly vaše začátky? Jak moc složité bylo prokousat se z role klenotníka-řemeslníka až do současného stavu, kdy řídíte jedno z největších klenotnictví u nás?

Každé začátky v podnikání jsou těžké a pro šperkařský byznys to platí obzvlášť. Disponoval jsem minimem peněz, kontaktů a zkušeností. Velkou roli hraje také důvěra a dlouhodobé vztahy a ty se musí budovat pomalu a postupně. Ani tehdejší situace v Česku nám nebyla nakloněna, lidé nebyli na diamanty vůbec naladěni a brali je spíše jako výsadu bohatých. Proto jsme se zpočátku zaměřili jen na zlaté šperky a až postupně doplňovali drahokamy.

Vy sám už předpokládám šperky nevyrábíte. Zkuste mi tedy prosím popsat, jaká je nyní vaše role v ALO diamonds. Co teď máte na starosti?

Řeším klíčové provozní věci. Zároveň však dělám i to, co mne pořád velmi baví, což je designování šperků a vedení čtyřčlenného designerského týmu.

Vy sám v oboru podnikáte již více než 20 let. Nenudí vás už vaše práce? Přece jenom tohle už je skoro takové druhé manželství…

Šperky jsou pro mě radostí i obživou. Patřím mezi ty šťastné, jimž se splnil sen a práce je pro ně zároveň potěšením. Při nákupu kamenů a při sledování nových trendů také hodně cestuji, poznávám nové kultury a potkávám zajímavé lidi. To jsou příjemné bonusy mé práce.

20150219_alo_event_portraits_57

Povedlo se mu spojit práci se zábavou

Tak jako u oblečení i u šperků se vytváří celé kolekce na určité období (jaro, léto, podzim, zima). Podle čeho třeba určujete trendy na jednotlivá období?

Inspirují mě běžné věci, které nacházím a vidím kolem sebe. Máme třeba květinové nebo zvířecí kolekce, kde mne inspirovala příroda. Do šperků se snažím otisknout vše, co se kolem mne děje a co mám rád. Inspiruje mě i samotný kámen. Kameny nepřizpůsobujeme šperkům, ale naopak pracujeme s jeho tvarem a sytostí a na základě jeho charakteristik pak vzniká jedinečný šperk.

Kolekce představujeme vždy 2x do roka. Jejich výroba nám zabere zhruba půl roku. S první začínáme v prosinci a uvádíme ji v květnu a druhou tvoříme od dubna do září.

Nakupují si lidé vaše šperky pro radost? Nebo i proto, aby na nich případně vydělali?

Kvalitní šperky s diamanty a drahými kameny lze v zásadě stavět na stejnou úroveň jako např. akcie, dluhopisy či nemovitosti a pozemky, které budou vždy tvořit většinu investičního majetku. Měly by se stát běžnou složkou alternativní části portfolia, u níž se doporučuje váha mezi 10-15 procenty a kterou tvoří typicky šperky, drahé kovy a kameny i různé druhy uměleckých děl. V USA či anglosaských zemích je běžné, že vysoce kvalitní klenoty jsou, stejně jako obrazy a jiná umělecká díla, nedílnou součástí rodinného majetku po generace. V posledních letech zaznamenáváme zvyšující se poptávku po této komoditě i v Čechách.

Jaký typ šperků si lidé k významným příležitostem nejčastěji pořizují?

Naše portfolio je skutečně velmi široké, nejde říct plošně, který šperk je nejžádanější. Šperky s bílými diamanty a bílým zlatem mají silnou pozici, vidíme zájem o výrazné barevné kameny, jako jsou safíry či smaragdy v kombinaci s menšími diamanty okolo, úspěšná je i kombinace perel s bílým zlatem v náhrdelnících.

33493002bla0

Každý si z široké nabídky ALO diamonds vybere něco jiného

A troufají si lidé nosit výrazné barvy nebo kameny?

Češi byli velmi konzervativní a obecně preferovali méně nápadné šperky a jednodušší tvary. Nicméně v posledních deseti letech se vkus dost změnil a mezi zákazníky se objevuje čím dál více těch, kteří hledají šperky výraznější a exkluzivnější.

Vyrábíte i šperky přímo na míru vybraným zákazníkům? Anebo zkrátka klenotník šperk nejdříve zhotoví sám podle svých představ a aktuálních trendů a až čas pak ukáže, zda je o tento klenot zájem?

Ano, vyrábíme i šperky na zakázku a dokonce to není tak výjimečné, jak by se mohlo zdát – dělá se to zejména u rodinných investičních šperků. Klient nám při osobní schůzce popíše svou představu. My připravíme skicu, vybereme materiály, … Zkrátka vytvoříme unikát přesně pro něj.

Co je právě teď in? Jaké šperky a z jakých materiálů se teď prodávají nejlépe?

Třeba zásnubní prsten s velkým centrálním barevným kamenem s malými diamanty okolo, modrý tanzanit v kombinaci s diamanty… Ale je nutné říci, že aktuální trendy tvoří až konkrétní designové zpracování. Těžko popsat slovy, v příští kolekci máme opravdu výrazné věci, které věřím, že zde nové trendy vytvoří.

Odkud si necháváte dovážet materiál na výrobu šperku?

Obchodujeme na burzách v Belgii, Izraeli a Hongkongu. Buď nakupujeme hotové kameny, nebo surovinu, kterou si následně necháváme brousit v Belgii. V ČR a v SR jsme byli vůbec první firma, která přímo nakupovala na Antverpské, izraelské a hongkongské burze.

32496248bbrz

Originální šperky mohou vznikat také díky originálnímu materiálu

Kolik prodejen máte aktuálně v ČR a na Slovensku?

V současnosti má ALO Diamonds pět poboček v Česku a tři na Slovensku, letos chceme otevřít další čtyři.

V jakých dalších zemích ještě působíte?

Pozvolna expandujeme i do zahraničí, v roce 2012 se nám podařilo otevřít pobočku v Hongkongu a následující rok v Miami v USA. Letos přibyde další v texaském Houstonu.

Zaměřujete se výhradně na českou klientelu? Nebo velkou část vašich zákazníků tvoří klienti ze zahraničí? Do jakých zemí se třeba už ALO diamonds dostaly?

Zároveň cílíme i do Ameriky. Nejvíce do Miami, tam máme také hodně klientů z Jižní Ameriky. Amerika je dobré strategické místo – jeden jazyk, jedna mentalita a lidé, kteří jsou otevření novým značkám a trendy módě.

38492763rruz

Šperky ALO diamonds nejsou unikátní jen v ČR a SR

Jaké máte další plány s ALO diamonds? Jednu metu již jste pokořil. Podařilo se vám vybudovat funkční firmu . Vaši značku ALO diamonds znají jak u nás, tak ve světě. Kam se chcete posunout dál?

Cílem je přiblížit diamantové šperky i lidem s průměrným příjmem, to tu roste zvolna a přitom v zahraničí je to k významným životním událostem úplně běžné.

20150219_alo_event_portraits_16

Cílem do budoucna je, aby mohl mít šperky ALO diamonds doma každý

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru