Alibaba chce mít čistý štít, ale i tak, nejvíce profitují na padělaném zboží

Nejúspěšnější prodejce na čínském trhu čelí řadě obvinění z prodeje padělků.  Více než 40% zboží prodaného v Číně tvoří padělané zboží a na mušce je právě Alibaba, se svými stále rostoucími obraty.

Čínský internetový obchod Alibaba Group Holding se snaží zuby nehty zůstat mimo americkou listinu firem, prodávajících padělané zboží. Nedá se však říct, že by se jim to dařilo. Zakladatel Alibaby Jack Ma, sice vyjádřil politování a vztek nad tím, kam jeho firma směřuje, zároveň je však jasně vidět, z čeho mu jdou nejvetší zisky. Jen za poslední čtvrletí se totiž přes jeho firmu prodalo padělaného zboží v hodnotě 1,1 bilionů korun. Celkové obchodní zisky v Číně vzrostly  a ročně se zde nakoupí zboží za zhruba 442 miliard dolarů, většinou právě přes Alibabu.

Zakladatel Alibaby Jack Ma

Zakladatel Alibaby Jack Ma

Přibývají žaloby

Do akce se rozhodla jít pařížská firma Kering, pod kterou spadá např. Gucci či Yves Saint Laurent. Po té, co se s první žalobou daleko nedostala, druhá žaloba už konkrétně upozorňuje na prodej údajně falešné kabelky Gucci. Ta je na Alibabě nabízena ke koupi za $2 do $5. Pravá kabelka Gucci se však prodává za $795. Mluvčí firmy Alibaba se k případu veřejně nevyjádřil, jedná se však již o několikátou žalobu ze strany módních značek na čínský obchod.

Gucci_bags

Na Alibabu se navíc nedávno snesla vlna kritiky čínské státní správy nejen za padělání zboží, ale i tolerování úplatků a falšování žebříčku prodejů.

Zdroj: 6spotcnbcscmpgbmnewscnbc

Nová posila redakce Objevit.cz se zájmem o svět podnikání, technologické novinky, cestování a film.

Komentáře

Nahoru