Alias

Alias je latinské slovo znamenající „jinak, jinak zvaný, vlastně“. A také je pojem alias spjatý s doménami, webhostingem a emaily.

Aliasy u domény

  • www aliasy u domény – každou doménu můžete do vyhledávače zadat s a nebo bez předpony www. Z pohledu SEO by mělo na jedné z těchto domén být přesměrování, aby nedocházelo k tomu, že na jedné doméně (www.objevit.cz a objevit.cz) běžel naprosto stejný obsah. Právě pomocí aliasů můžete zajistit přesměrování jedné a nebo i více domén na jednu webovou prezentaci. Může tak dojít k situaci, kdy například domény:
  • https://www.objevit.cz/
  • https://krcmic.cz/
  • https://www.krcmic.cz/
  • a https://objevit.cz/

povedou na adresu https://www.objevit.cz/. Tzn. pokud zadáte některou z těchto domén do prohlížeče, vyjede vám vždy webová prezentace umístěná na https://www.objevit.cz/

Emailový alias – setkáte se s tím zejména u hostingu

Spousta hosterů neumožňuje multihosting. Tzn. mít několik domén s rozdílným webovým obsahem a vlastními emailovými schránkami. Většina hosterů po vás bude chtít, abyste si ke každé doméně registrovali další webhosting. Což by vás přišlo docela draho. Proto přišli s tzv. aliasy. Jedná se o to, že k vašemu stávajícímu hostingu přifaří několik dalších domén ZDARMA (většinou 3-5 aliasů, tzn. jde takto přiřadit k jednomu hostingu 3-5 domén, záleží na typu hostera). Má to však jedno ale.

Zjednodušeně řečeno na každé vaší doméně může běžet vlastní doména, ale budete mít jen jednu emailovou schránku. Respektive budete mít dvě domény – Objevit.cz a Cesky-hosting.cz. Ke každé doméně budete mít vytvořené dvě emailové schránky (dva naprosto odlišné emaily). Například test@objevit.cz a test@cesky-hosting.cz. Doména Objevit.cz bude sloužit jako mateřská doména (tzn. k ní jste si registrovali celý webhosting) a doména Cesky-hosting bude napojená na doménu Objevit.cz formou aliasu, tak se vám všechny maily z emailové schránky test@cesky-hosting.cz budou přeposílat na test@objevit.cz.

Stručně řečeno – nebudete mít k dispozici dvě oddělené a nezávislé emailové schránky. Vše se vám bude přeposílat na jeden email. Většina hosterů má aliasy řešené tak, že když si založíte u aliasu nový email (dalsi-test@cesky-hosting.cz), tak se automaticky vytvoří další emailová schránka na mateřské doméně – tedy dalsi-test@objevit.cz. Nic, co by začínající bloger nepřežil.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru