Algoritmus pro okamžité vyhledávání ve videu vyhrál studentskou cenu IT SPY

Do elitní akademické soutěže IT SPY se přihlásilo celkem 1900 projektů z českých a slovenských IT univerzit. První místo obsadil Adam Blažek z pražského MATFYZu Univerzity Karlovy se svým algoritmem, který je schopen v reálném čase vyhledávat ve stovkách hodin videa na základě uživatelských vstupů.

Na druhém místě se umístil projekt Ramana Samuseviche z ČVUT FEL, který slouží k odhalování kybernetických zločinců. Na třetí místo se dostal Martin Tamajka ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě, FIIT.

itspy_2016_winner

Algoritmus vítěze Adama Blažka dokáže rozpoznat libovolnou konkrétní scénu ve videu na základě textového zadání anebo jednoduché barevné skici. I když se jedná o velké množství dat, vyhledávání probíhá v reálném čase. Algoritmus tak usnadní práci video editorům a filmařům. Také dokáže zlepšit vyhledávání ve videobankách. Nicméně využít ho mohou také amatéři, protože program je použitelný i na klasickém počítači.

Tento projekt byl velice úspěšný také v mezinárodních soutěžích, ve kterých opět získal první místo. Adam Blažek dodal, že projekt vznikl bez investora.

„Již o mne projevilo zájem několik investorů z mediální branže, ale já momentálně nechci budovat startup. Know-how, získané tvorbou projektu, použiji spíš pro vývoj něčeho nového,“ dodává Adam Blažek.  „Inspiroval jsem však množství studentů, kteří moji myšlenku již nyní rozvíjí ve svých vědeckých pracích.“

Na druhém místě se umístil Raman Samusevich. Ten představil algoritmus pro odhalování kybernetických zločinců, kteří se maskují za běžné uživatele. Na třetím místě se objevil Martin Tamajka s algoritmem zabývajícím se automatickým vyhodnocováním medicinských dat, respektive scanů lidského mozku při magnetické rezonanci.

Odborná porota, kterou obsadili akademici a zástupci komerční sféry, prozradila, že české a slovenské technické univerzity mají vysoké kvality.

Zdroj: Tisková zpráva

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru