Dnes vyšlo 15 článků

Algoritmus pozná, kdy telefon používá vaše dítě

Půjčíte dítěti telefon a ono objedná kamion plyšových medvídků z Amazonu? Nový algoritmus tomu může zabránit. Dokáže totiž na 84 % identifikovat, zda telefon používá dítě anebo dospělý člověk.

Svítící obrazovky jsou moderním ekvivalentem chrastítek a dřevěných hraček. Dejte dítěti do rukou telefon a neuslyšíte o něm hodiny. Děti rády pouštějí videa, mačkají a klikají. V některých případech tu vzniká riziko, že si nevědomky objednají 250 kusů toho plyšového medvěda z Amazonu. V technologickém odvětví je tohle celkem relevantní výzva – jak zamezit těmto scénářům, kdy v dobré víře půjčíte dítěti chytrý telefon a ono omylem něco koupí (bez vašeho vědomí)?

Tomuto problému se postavil výzkumný tým z univerzity v Jižní Karolíně a čínské univerzity Zhejiang. Společnými silami navrhli algoritmus, který měří a monitoruje chování uživatele na chytrém zařízení. A na základě těchto dat dokáže s relativně vysokou přesností odhadnout, zda telefon používá dospělý člověk anebo dítě. 

Nová technologie dokáže určit, zda váš telefon používá vaše dítě

Nová technologie dokáže určit, zda váš telefon používá vaše dítě

Automaticky zablokuje vše, co není pro děti

Pokud software rozpozná, že zařízení používá dítě, automaticky zablokuje nákupní aplikace, e-mailové klienty a další pro děti nevhodné webové stránky či služby.

K tomu, aby tato technologie mohla vzniknout, musel tým vývojářů vytvořit aplikaci, která velmi citlivě rozpoznávala a měřila pohyby prstů po displeji. Tyto údaje následně převáděla do směrodatných metrik, na základě kterých mohli výzkumníci z výše zmíněných univerzit sestrojit nějaké závěry. Ty si následně potvrdila v reálném testu na uživatelých ve věkové skupině od 3 do 60 let, kde zkoumali jak tito lidé odemykají smartphone a jak jej používají.

84 % jistota po prvním kliknutí

Podařilo se jim tak vyvinout algoritmus, který s 84 % jistotou pozná (hned po prvním doteku), zda se jedná o dítě nebo dospělého člověka. Po 8 dotecích si je software na 97 % jistý, o koho se jedná.

Integrace do mobilního OS?

Technologii však nenalezneme zatím v žádném standardním operačním systému, nicméně vývojáři se chystají na konferenci HotMobile, kde ji oficiálně představí světu.

Máme tady tak další ukázku chytrého využití chytrých technologií.

Komentáře

Nahoru