Alan Homolka: Je jedno, co chcete dělat, důležité je rozpoznat, kdy to ještě má cenu a kdy je to fakt ztráta času

Alan Homolka: Je jedno, co chcete dělat, důležité je rozpoznat, kdy to ještě má cenu a kdy je to fakt ztráta času

Od přírody fotograf a fotoeditor. Focení se věnuje doslova „na plné koule“, je také masterem ve focení selfie fotek, uživatel Instagramu, Trutnovák a věrný podřízený svého iPhonu. To je ve stručnosti fotograf, kterému v branži nikdo neřekne jinak než „Alda“ Alan Homolka. 

Ahoj Alane, tvoje fotky jsem viděl a jsou doslova úžasné, mohl bys tedy čtenářům, kteří tě pořádně neznají, říct ve stručnosti svůj životní příběh? Kdy sis řekl, že se budeš věnovat focení?

Děkuji za chválu. Napadlo mě to v 17 letech, na střední škole. Vypořádával jsem se s nemocí, která mi už zůstala a já chtěl něco tvořit, něco vytvářet. Věděl jsem o sousedovi, který chodil fotit přírodu. Párkrát jsem šel s ním a začalo mě to bavit. Máma mi pak koupila na splátky digitál a už sem foťák z ruky nepustil do dnes.

Co bereš jako focení? Je to práce nebo zábava?

Před 10ti lety to začala být zábava. A posledních řekněme 5 let je to pořád zábava, ale navíc i práce. A láska :-D .

 Jsi fotografem „na volné noze“ nebo jsi zaměstnán pod firmou?

Jsem na volné noze. Ale kdyby mě někdo chtěl zaměstnat, jdu do toho :-D !

FoceníPovoleno_AlanHomolka

Máš za sebou poměrně kus dobře odvedené práce… Na jaký projekt vzpomínáš ještě dodnes? Který se stal tvým nejoblíbenějším?

Děkuji ti. Na projekt ani ne, spíš na lidi, které jsem fotil, mám vzpomínky. I když jeden projekt ano, ještě když sem bydlel s bývalou ženou na Vinohradech, měl jsem tam červené pozadí a před ním fotil Návštěvy, každého kdo k nám do bytu přišel jsem tam vyfotil. Na to vzpomínám moc rád. Fotky jsem si pak tiskl a vylepoval na dveře v kuchyni.

Návštěvy_AlanHomolka

Jedna fotka z projektu „Návštěvy“

Nebo máš nějakou svoji „nejlepší fotku“? Jakou?

Mám, je to zvláštní, ale vyfotil jsem ji tím prvním digitálem v prosinci 2004, Holčička s tygrem

photo1

Slíbená fotka – „Holčička s tygrem“

 Jsi označován za „Selfie-mastera“, jak si tohoto titulu dosáhl? Co pro tebe osobně selfie znamená?

Chceš pravdu o tom, jak to vzniklo? Při rozhovoru o selfie do Střepin jsem tam řekl, že občas k fotce ze srandy přidám hashtag selfiemaster a oni mě pak v titulcích tak označili. No a docela se to chytlo :-D. A selfie je pro mě fotka do deníku, kde a s kým jsem byl. A navíc je ta fotka tím mým ksichtem podepsaná. Rozumíš :-D.

28.  června se pod tvým vedením bude konat na Krakonošském náměstí v Trutnově focení hromadné selfie. Mohl bys nám celou akci nějak popsat? Co se tam chystá? Kolik tam asi přijde lidí?

No a tahle akce se nekonala, protože sem naprosto vůbec neměl čas to celé zorganizovat. Ale byla to spíš hurá akce, chtěl jsem trochu ten náš Trutnov oživit a udělat si fotku s celým náměstím. To je celé. Hodil jsem to na facbook a docela se to i chytlo, Pražáky to docela zajímalo, takže zkusím vymyslet něco v Praze. Stay tuned

 Jak tě vlastně tato myšlenka napadla?

Napadlo mě to po těch Střepinách, že by to mohla bejt sranda a trochu oživit ten Trutnov.

Nedávno jsme tě mohli vidět v nováckém pořadu Střepiny. Jak na natáčení vzpomínáš? Pomohlo to nějak tvé popularitě?

Vzpomínám s úsměvem, udělali tam ze mě magora, který se jen celej den fotí před zrcadlem. Ale do rána po odvysílání a po repríze si mě začalo sledovat dalších 200 lidí na instagramu a dost i na facebooku, takže super. Jedna paní mi teda poslala i fotky své dcery, kdybych hledal někoho na focení, to už bylo horší.

tumblr_n5gio7fEjT1r2lstyo1_500

Alan ve Střepinách jako „selfie-master“

 Asi každý fotograf v případě nouze sáhne po nějakém „zkrášlovacím programu“, díky kterému upraví fotku do výsledné (úžasné) finální podoby. Které programy používáš ty? A mohl bys prozradit odhadem jejich ceny?

V telefonu už používám výhradně jenom VSCOcam a Instagram, oba dva zdarma. A v pc Photoshop a Lightroom, cena šílená.

 A kdo platí? Sám nebo nějaký „dobrý sponzor“?

No sám, sponzora nemám, bohužel.

Jaký byl tvůj první fotoaparát? Vzpomínáš na něj v dobrém?

Velmi v dobrém, byl to Canon A75, obyč kompakt, ale měl nastavení priority clony a závěrky a manuál, co mělo zásadní dopad na další můj vývoj :-D.

Lidé, kteří se v tomto oboru orientují, by zajisté zajímalo tvé současné technické vybavení. Jakou techniku tedy používáš? Dokázal bys porovnat tuto techniku předtím a dnes? Podepsala se nějak moderní technologie na tvé tvorbě?

Určitě, hodně mě posunul přechod na fullframe zrcadlovku, takže v současné době používám Canon EOS 5D Mark II, objektivy výhradně Sigma a blesk s odpalovačema. Toť vše, cestuji na lehko. 

AlanHomolka_Fotoaparat

Jak dlouho ti trvalo, se dostal tam, kde jsi teď? Myslíš si, že jsi dobrý fotograf?

Trvalo to 10 let a jsem určitě na začátku teprv. No dobrý, jsem k sobě dost kritický, dycky mě spíš zajímá spokojenost klienta. Mám se stále co učit, takže nikd nebudu dost dobrý. 

Ve tvé práci určitě potřebuješ velkou spoustu inspirace, která je ve focení určitě důležitá. Odkud ji čerpáš?

Internet, knihy, dobří fotografové a dost mě inspiruje i modelka nebo model. Podle toho jak ji nebo jeho vnímám, tak ty fotky dopadnou. 

Jakým způsobem zapadají do tvé práce sociální sítě? Potřebuješ je k focení? A na co jsou pro tebe, jako fotografa vhodné? Jakou sociální síť používáš nejčastěji?

Bez sociálních sítí by o mě snad ani nikdo nevěděl si myslím. Díky facebooku mám práci. Takže je to facebook, instagram a trochu i twitter, ale ten u nás ještě pořád není tak cool mi příjde. 

Facebook_AlanHomolka

 Jsi prý vzorným uživatelem iPhonu. Na co ho kromě volání nejčastěji využíváš? Jsou to opět fotky? Používáš i nějakou speciální aplikaci, určenou pro focení?

iPhone je geniální věc. Pracuju na něm, fotím s ním. Diář, co nemám v diáři, to se nikdy nestane. Používám VSCOcam, nativní cameru, Instagram

AlanHomolkaIphone

Jak často ho na focení používáš?

No, prakticky každý den, snažím se každý den něco dát na Instagram.

Je tě někdy vůbec možné potkat bez fotoaparátu či telefonu v ruce?

Bez fotoaparátu někdy ano, ale bez telefonu určitě ne.

 Když se podíváme na fotografie různých fotografů, jsou dosti odlišné svým stylem. V čem jsou podle tebe tvé fotky originální?

Nedávno mi bylo řečeno, že jsou specifické barevnou snovostí. Našel sem si tak nějak svůj styl, šikovní lidi už moje fotky poznají mezi ostatníma, což je teda naprosto super.

AlanHomolka_fotka

Možná trošku neformální otázka – kolik takový profesionální fotograf jako ty bere? Dá se tím u nás uživit?

Takhle na začátku nedá, já k tomu dělám ještě modela. Ale kdo ví, když se bude dařit dál, tak postupně, pomalu, to jednou třeba půjde. Doufám, chci.

 Máš nějaký svůj fotografický sen, co nebo koho bys chtěl fotit?

Dříve to bylo fotit pro Reflex, to se mi už splnilo. Teď se zase věnuju fashion fotografii a editoriálům, takže teď by to asi bylo fotit pro Vogue, Vanity fair a tak. Ale celoživotní sen je pro mě National Geographic, aby mě někam poslali a řekli, nafoť to tam.

AlanHomolka_ovečka

Máš nějaký hnací motor, co tě žene kupředu?

Spokojený klient a další prosící klient abych si udělal čas, to miluju a žene mě to dál.

Myslíš si, že čeští fotografové jsou dobří fotografové? Kde se dělají ty nejlepší fotky?

Čechů máme dobrých dost, Honza Šibík a Honza Kratochvíl, Tomáš Třeštík, Lukáš Dvořák, to jsou současní borci podle mě. A kde se dělají nej fotky? Spíš kdy, dopoledne a odpoledne :-D.

Věnuješ se jenom focení? Nebo si někdy zkoušel tvořit i nějaká jiná díla, např. videa?

Videa mi nějak nejdou, ani malovat neumím, místo kolečka udělám dycky broskev.

Co ti tvá práce umožňuje? Setkal ses například díky ní s nějakou významnou osobností?

Setkal jsem se se spoustou super lidmi no, právě i se super fotografy – Honza Šibík, Tomáš Třeštík, Lukáš Dvořák, Robert Vano atd. A modelky samozřejmě, jsou všechny krásný něčím.

AlanHomolka_fotka3

Slon u Trutnova, oblíbené místo pro fotografie

Jaká nejčastější chyba doprovází začínající fotografy? Jak se jí mají vyvarovat?

Rámečky a podpisy, to sem nikdy nepochopil. Nedělat, prosím!

Na závěr ti dám prostor, abys tady našim čtenářům řekl pár vět, které by je popřípadě mohly motivovat a popohnat do toho, aby dělali to, co je baví.

Vydržet. Je jedno, co chcete dělat, důležitý je rozpoznat, kdy to ještě má cenu a kdy je to fakt ztráta času. Dodnes nevím, jak se to pozná, no. Ale jíst jen rýži se taky nějakej ten čas dá. Na to jsem přišel už taky.

KeepCalmAndTakePhoto_na_konec

Alanovo motto…

Foto: Alan Homolka – facebook, Instagram

Pokud může nějak pomoct ke krásné a inspirativní budoucnosti, tak tím, že o ni bude psát.

Komentáře

Nahoru