Dnes vyšlo 15 článků

Ajay Bhatt – skromný vynálezce, který světu dal USB technologii

Věc, bez které si nedokážeme představit v současnosti snad žádný pořádný počítač je určitě typický USB konektor (zapomeňme na chvíli na Macbooky, které mají konektor vlastní). Díky němu můžeme počítač spojovat s různými komponenty, vstupními a výstupními zařízeními a tak podobně. Avšak, víte vůbec, kdo tuto “nejchytřejší věc v oboru IT” vymyslel?

USB využíváme dnes a denně. Když nabíjíte telefon, když pouštíte filmy z flash disku a tak podobně. Ale i tak drtivá většina z nás absolutně nic netuší o vynálezci této technologie. Ten se jmenuje Ajay Bhatt a v současnosti setrvává ve společnosti Intel jako hlavní technolog. A jen pro zmínku, je to právě on, kdo stojí za celou USB technologií.

slider_bhatt_4

Tento muž stojí za vynálezem USB technologie

Zároveň je to neuvěřitelně skromný a poctivý člověk, který v jednom veřejném rozhovoru prohlásil, že podobné věci (počínaje USB konektorem) nedělá pro peníze, ale jen pro to, aby přinesl něco nového – jednoduše řečeno, změnu k lepšímu. A jak vidíte, povedlo se!

A kdo tedy bere peníze z USB technologie když ne on?

Logicky by dávalo smysl, že veškerý výdělek z USB si bere Intel. Ale není to tak. Intel se totiž rozhodl, že USB vypustí jako volně dostupnou technologii, kterou může libovolně využívat každý (bez ohledu na nějaká patentová opatření). Bhatt tak dodnes věří, že se Intel zachoval vůči němu fér a měl i plné právo jednat tímto způsobem.

Jak vůbec vznikla ona slavná “USB technologie”? 

Možná by bylo vhodné se podívat trošku pod pokličku samotného vývoje této doslova revoluční technologie. Bhattův vynález se totiž na začátku setkal s různými reakcemi. Bhatt totiž ukázal svůj návrh v 90. letech velkým technologickým společnostem – Applu a Microsoftu. Ty však nápad zamítly.

usb-876458_1280

Když si to tak ale vezmeme, byl to perfektní nápad – vytvořit konektor, který obejde nutnost použití diskety či nějakého úložného prostoru pro instalaci aplikací. Velké technologické společnosti však nechtěly riskovat kompatibilitu svých stávajících funkcí. Jediná společnost, která si chtěla zariskovat byl evidentně Intel, který nápad přivítal doslova s otevřenou náručí a do technologie ihned investoval.

Vynálezce tak dostal peníze a stálé místo ve společnosti, která byla otevřená novým nápadům a myšlenkám. A navíc za to vše dostával i poměrně štědrou odměnu.

Jak Apple a Microsoft začaly s USB technologií?

Potenciálu si konečně všimly i výše zmiňované technologické společnosti – Apple a Microsoft. Bhatt tedy musel postavit podporu do čipů od Intelů a celá paráda se rozjela. Jako první přišel na trh s plně kompatibilní USB technologií Apple, který představil G3 iMac. Stalo se tak v srpnu roku 1998.

Následně začal s technologií počítat i Microsoft, který do Windows 98 přidal i podporu právě USB technologie.

Jak je na tom Ajay Bhatt teď?

Ajay Bhatt musí být na své dílo neuvěřitelně hrdý, protože pomohl světu k lepším zítřkům. I když mu teď táhne na 60 stále spolupracuje s více jak 35 společnostmi, aby se mu podařilo vytvořit standardy pro pera Stylus. Dal si za cíl, že jeho dílo musí být kompatibilní s rozhraním microsoftích i jablečných produktů. No uvidíme!

Zdroj: Monty, Pixabay, handelsblatt

Komentáře

Nahoru