Dnes vyšlo 15 článků

Airbag pro cyklisty: vesta, co se při pádu nafoukne

Airbag pro cyklisty: vesta, co se při pádu nafoukne

K ochranné přilbě pro cyklisty přibude další ochranná pomůcka. Nebudou chránit jen svou hlavu, ale celý vršek těla. Při střetu s automobilem je cyklista téměř nechráněný. Ve Francii byla vymyšlena novinka, která cyklistovi špetku bezpečnosti při jízdě poskytne. Jedná se o vestu, která se nafoukne, podobně jako airbag ve vozidle, a tím cyklistu ochrání.

Pomalu ale jistě se blíží jaro, což znamená, že se bude jako dopravní prostředek více využívat jízdní kolo. Cyklisti by správně neměli jezdit na chodníku, ale na silnici. Řidiči jsou na cyklisty občas velmi bezohlední a často jde cyklistovi i o život. Podle zákonů by měl mít každý cyklista cyklistickou přilbu –  je to ochranné minimum při případné nehodě.

S nafukovací vestou přišla francouzská firma Helite, která se inspirovala automobilovým airbagem. Nápad na bezpečnostní doplněk vychází ze statistik uvádějících nejčastější poranění cyklistů z nehod. Dle statistik se ve 40 % případů jedná o poranění hrudníku cyklisty a ve 25 % dojde ke zranění páteře. Vesta je pojmenována jako B’Safe. Při nafouknutí chrání právě páteř a krk cyklisty.

Snímek obrazovky 2019-01-26 v 22.24.51

Jak nafukovací vesta funguje?

Vesta se skládá ze dvou hlavních částí – vesta, kterou si obléknete a malý přístroj, který připojíte na sedadlo kola. Přístroj rozpozná, když cyklista náhle spadne z kola nebo do něj někdo/něco narazí. Když k nehodě dojde, čidlo pošle signál a vesta se nafoukne. K nafouknutí dojde kvůli bombičce s oxidem uhličitým. K nafouknutí dojde do 80 ti milisekund, což je maximalizace bezpečí cyklisty. Mechanismus aktivujete tím, že vestu zapnete, vypnete ji rozepnutím.

Aby mechanismus mohl fungovat, vestu je potřeba nabíjet. Nabíjení probíhá jednoduše připojením přes USB kabel. Vesta vydrží nabitá po dobu jednoho týdne. Vesta je k dostání ve dvou barevných variantách – v klasické černé s reflexními prvky anebo v reflexní žluté barvě. Zakoupit si ji budete moci již letos na jaře. Cena není příliš příznivá, nicméně za případnou záchranu života je to zanedbatelná částka. Cena vesty bude 16 000 Kč.

Zdroj, foto: cyclist.helite.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru