Dnes vyšlo 15 článků

Africký operátor MTN musí zaplatit nejvyšší pokutu v historii, 5,2 miliard dolarů

Pokutu 5,2 miliardy amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 131 miliard korun musí zaplatit nigerijským úřadům největší africká telekomunikační společnost MTN. Tuto pokutu společnost dostala v říjnu za 5,2 milionu aktivních, avšak neregistrovaných SIM karet. Podle analytiků je to největší pokuta na světě.

Nejvyšší pokuty se dosud rozdělovaly ve Spojených státech. Tamní Federální komise pro spoje (FCC) udělila vůbec největší pokutu americkému operátorovi AT&T. Pokuta činila 100 milionů dolarů a firma se kvůli ní s úřadem soudí.

Pokuta představuje téměř čtvrtinu loňského rozpočtu této země

Pokuta pro MTN v Nigérii představuje téměř čtvrtinu loňského rozpočtu této země. Nigérie je bohatá na ropu, nynější propad cen komodity na ni velmi silně doléhá. Podle Johna Stranda, experta na oblast telekomunikací ze společnosti Strand Consult, je postih naprosto nepřiměřený.

Nikdy jsem neviděl, že by nějaký operátor dostal pokutu více než 100 milionů dolarů, a to jsem v tomto byznysu 20 let. Žádná srovnatelná pokuta nikde jinde na světě neexistuje; uvedl John Stranda.

Ikoyi_02

Neregistrované SIM karty v Nigérii koordinují útoky a používají se při únosech

Neregistrované SIM karty jsou v Nigérii záležitostí národní bezpečnosti. Islamistické milice Boko Haram totiž podle úřadů pomocí mobilních telefonů koordinují útoky a odpalují bomby. Neregistrované SIM karty se ale používají také při únosech. Právě neregistrované SIM karty od MTN byly použity během zářijového únosu bývalého nigerijského ministra financí. Byly přes ně provedeny telefonáty s žádostmi o výkupné.

Tržní hodnota MTN klesla už o více než desetinu

MTN měla na deaktivaci neregistrovaných karet čas do poloviny srpna. Podle mluvčího nigerijského telekomunikačního regulátora tuto lhůtu nesplnila. Tržní hodnota MTN, která působí ve dvacítce zemích včetně Kypru, od oznámení pokuty klesla o více než desetinu a generální ředitel skupiny odstoupil. Firma se snažila dohodnout se s Nigérií na zmírnění pokuty, ale nigerijská komise pro spoje to v pondělí odmítla.

V Nigérii prakticky nefungují pevné telefonní linky

V Nigérie je obývána zhruba 170 miliony a jedná se tedy o nejlidnatější zemi na africkém kontinentu. V Nigérii prakticky nefungují pevné telefonní linky. Mobilní telefony jsou pro Nigerijce naopak stále dostupnější a sítě mobilních operátorů tam velkou měrou pomohly k rozvoji podnikání a obchodu. Podle Stranda je otázkou, k čemu tak velká pokuta slouží.

Myslím si, že to je velký vzkaz pro jiné investory v Nigérii: do této země nevstupujte; uvedl Strand.

 Zdroj: E-svet.e15

Komentáře

Nahoru