Dnes vyšlo 15 článků

Afghánští bratři vyvinuli dron, který do 10 let odstraní všechny miny na planetě

Ve světě existují miliony dětí, které vyrostly v reálných válečných zónách, kde skryté miny představují každodenní hrozbu i několik let po skončení násilných konfliktů. Afghánští bratři Massoud a Mahmud Hassani využili vše, co se během svého dětství v Kábule v Afghánistánu naučili. Zkušenosti využili při budování drona, který dokáže najít a odpálit zbloudilé pozemní miny.

Po celém světě je roztroušeno přes 110 milionů min, přičemž dron je účinný a dostupný prostředek k jejich odstranění, který by mohl zachránit desítky tisíc životů ročně.

hassani-minesweeper-drone-889x667

Zdroj: Inhabitat

Zařízení pro odstranění min může pomoci zejména v rodné zemi bratrů, v Afghánistánu, ale i na dalších místech, kde desetileté válečné konflikty po sobě zanechaly nespočetné množství pozemních min. Ty jsou v konfliktech oblíbené, neboť jejich výroba i použití je levné.

Massoud a Mahmud Hassani nyní žijí v Holandsku. Dva roky vyvíjeli létající dron pro odstranění min. Toto zařízení plní podobnou úlohu jako pozemní zařízení, ale s vyšší účinností. Dron dokáže zneškodnit miny 20krát rychleji než existující zařízení, a to s menším rozpočtem.

hassani-minesweeper-flying-drone-1-1020x610

Zdroj: Inhabitat

Ruční odstraňování min je nebezpečný a nákladný proces, který vyjde od 300 do 1 000 dolarů za jednu minu. Zatímco dron, jehož cena je cca 1 100 dolarů, nejprve zmapuje území, najde miny a zničí je.

Afghánští bratři odhadují, že pokud by byly použity tisíce těchto dronů po celém světě, veškeré miny by mohly být do 10 let zcela odstraněny.

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru