Dnes vyšlo 15 článků

Adidas mění plastový odpad z oceánu na tenisky a sportovní oblečení

Adidas mění plastový odpad z oceánu na tenisky a sportovní oblečení

V roce 2015 se společnost Adidas spojila s Parley pro oceány, aby z možského odpadu vyrobili sportovní oblečení. Adidas používá recyklované plastové lahve jako náhradu za polyester.

Společnost Adidas v roce 2019 očekává, že s Ocean Plastic vyrobí 11 milionů párů bot. Adidas ročně vyrábí přes 400 milionů párů bot. Výroba takového množství bot vyžaduje spoustu prostředků. Jenže neustálé vytváření nových materiálů není pro životní prostředí prospěšné. Adidas se tedy obrací k jinému zdroji.

Odborníci předpovídají, že za 30 let bude v našich oceánech více plastů než ryb. Jedna studie odhaduje, že 90% mořských ptáků skonzumovalo nějakou formu plastového odpadu. Veškeré znečištění na plážích a v oceánu poškozuje mořský život i člověka. V roce 2015 se společnost Adidas spojila s environmentální organizací Parley for the Oceans. Jejich cíl? Změnit znečištění moří na sportovní oblečení. A udělali obrovský pokrok.

V roce 2019 společnost Adidas očekává, že vyrobí 11 milionů párů obuvi z recyklovaného ocelového plastu. To je více než dvojnásobek toho, co bylo učiněno v roce 2018. Adidas tvrdí, že partnerství zabránilo 2 810 tun plastu v průchodu do oceánů. Jak se ale tyto boty vyrábějí?

Všechno to začíná na pláži. Parley a její partneři shromažďují odpadky z pobřežních oblastí, jako jsou například Maledivy. Odpad je poté tříděn a regenerovaný plast je odeslán do zpracovatelského závodu Adidas. Adidas používá plastové lahve, které obsahují polyethylen tereftalát nebo PET.

Zpracovatelský závod nezanechává nic jiného než malé plastové vločky. Vločky jsou zahřívány, sušeny a ochlazeny a poté rozřezány na malé pryskyřičné pelety. Normálně je polyester vyroben z ropy. Ale Adidas roztaví tyto pelety a vytvoří vlákno, které se točí do toho, čemu říkají Ocean Plastic, forma polyesterové příze. Adidas používá Ocean Plastic k vytvoření horních částí obuvi a oblečení jako dresy. Každá položka v kolekci Parley je vyrobena z nejméně 75% zachycené mořského odpadu. A stále splňují stejné standardy výkonu a pohodlí jako ostatní boty Adidas. Recyklovaný polyester používá méně vody a méně chemikálií a pomáhá předcházet znečištění plastů.

Cílem společnosti Adidas je nahradit do roku 2024 veškerý panenský polyester recyklovaným polyesterem. V současné době používá recyklovaný polyester více než 40% oblečení Adidas. Možná jste viděli recyklované sportovní oblečení Adidas, aniž byste si toho všimli.

Zdroj, foto: businessinsider.com.au

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru