Adidas boduje s teniskami vyrobených z mořského odpadu!

V roce 2016 se německá společnost Adidas produkující sportovní oblečení a doplňky dohodla na spolupráci s environmentální organizací Parley for the Oceans, která se zabývá redukcí odpadů z plastu v oceánech. Z této spolupráce vzešly sneakers vyráběné pomocí technologie 3D tiskáren. Cílem bylo poukázat na možnost průmyslu přizpůsobit design výrobku jeho ekologičtější variantě. K tomu Adidas ve svých maloobchodních prodejnách vyloučil igelitové tašky a přešel k papírovým. Do budoucna si společnost klade za cíl zcela vypustit ze svého dodavatelského řetězce panenský plast.

 

Model UltraBOOST Uncaged Parley

Model UltraBOOST Uncaged Parley

Jiný způsob přemýšlení o plastovém odpadu v oceánech

Horní část sneakers je z 95 % tvořena z oceánského plastu nabraného nedaleko Malediv. Zbytek boty je převážně tvořen z recyklovatelného materiálu. Tato vyrobená série se nazývá UltraBOOST Uncaged Parley. Na jeden pár je potřeba 11 PET lahví. Šněrování, pata a podšívka pocházejí z recyklovatelného polyesteru.

Zdá se, že série lehkých běžeckých botů UltraBOOST má úspěch. Za minulý rok se prodalo po světě přes jeden milion párů!

Model UltraBOOST Uncaged Parley  je vyroben z plastového odpadu oceánů

Model UltraBOOST Uncaged Parley je vyroben z plastového odpadu oceánů

 

Kam dál?

V dubnu loňského roku společnost Adidas oznámila partnerství se společností Carbon. Rozhodly se vyrábět inovativní běžecké boty s názvem Futurecraft 4D. Tento model je vyráběn pomocí digitální technologie využívající světlo a kyslík. Jedná se o revoluční technologii 3D tisku společnosti Carbon, která proměňuje kapalné látky na pevné.

Model Futurecraft 4D

Model Futurecraft 4D

Model Futurecraft 4D se pyšní vysoce funkční mezipodešví, která je jako první na světě vytvořená pomocí světla a kyslíku. Mezipodešev v sobě integruje tlumící systémy pro kontrolu nárazu, stability a odpružení. Navíc každá obsahuje 20 000 samostatných trámků, které lze přizpůsobit pro precizní a řízenou návratnost energie.

Mezipodešev modelu Adidas Futurecraft 4D.

Mezipodešev modelu Adidas Futurecraft 4D.

 

Zdroje: Text: Interestingengineering.com/ Foto: adidas.com

Vystudovala dvouobor Česká filologie-Mediální studia na FF UP v Olomouci. Ve volném čase ráda vysedává s dobrou knížkou po kavárnách. Odmala se věnuje házené a hře na příčnou flétnu. Učí se italsky, je ráda ironická, a naopak nesnáší aroganci.

Komentáře

Nahoru