AdBlock již na Google Play nenajdete

Hlavní příjmy Googlu jsou z reklamy a tak není divu, že začíná aktivněji bojovat proti programům, které reklamu blokují. Ze svého internetového tržiště Google Play odstranil již AdAway a především Adblock Plus, který si na platformě Android získal milionovou komunitu uživatelů.

Oficiálním důvodem, který i oznámil kolínské firmě Eyeo, výrobci blokátoru Adblock Plus, je to, že jejich program není v souladu s pravidly  Developer Distribution Agreement. „V důsledku pavidelné kontroly jsme zjistili, že vaše aplikace interferuje nebo přistupuje k jiné službě nebo produktu neautorizovaným způsobem,“ zní v e-mailovém oznámení od Googlu. Naproti tomu ve stanovisku Eyeo se zdůrazňuje, že „Google evidentně nadřadil zisk nad svobodu Internetu a volbu uživatelů“.

Adblock Plus existuje jako open source projekt již od roku 2002. Jeho verzi pro Android si z Google Plus stáhlo od listopadu 2012 téměř milion uživatelů.

Google Play obsahuje sbírku aplikací pro tablety a a jiná zařízení, která běží na systému Android. Není ale jediným místem, kde je možné podobné aplikace získat. AdAway, druhý postižený výrobce, již oznámil, že jeho blokátor je možné stáhnout z alternativního serveru F-Droid, který nabízí open soruce a freeware pro Android.

AdBlock Plus je ale zatím dostupný na Chrome Web Store, který obsahuje podobnou sbírku jako Google Play, ale určenou pro browser Chrome.

Zdroj: IDG

Komentáře

Nahoru