ACTA v Česku: Premiér Petr Nečas se vyjádřil a chce nové nezávislé posudky

ACTA v Česku: Premiér Petr Nečas se vyjádřil a chce nové nezávislé posudky

Krátce: Česká republika v Japonsku dne 26. ledna podepsala společně s dalšími 21 zeměmi Evropské unie dohodu ACTA. To vzbudilo zájem médií a dnes se na svém Facebook vyjádřil i premiér Petr Nečas.

Ve svém statusu uvedl, že v žádném případě nechce dopustit, aby byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím. Ratifikační proces dohody bude pozastaven a znovu podroben analýzám.

Petr Nečas na svém Facebooku:
„Ke smlouvě ACTA: Nikdy ani omylem nehrozily v České republice nějaké kontroly laptopů na hranicích, monitorování uživatelů internetu, nějaká filtrace apod. Nechceme v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím. Takže ratifikační proces ke smlouvě ACTA bude pozastaven a znovu to podrobíme analýzám. Vyžádáme si i nezávislé posudky, musíme se podívat na to, co by to obnášelo v reálném životě.“

ACTA vzbudila rozruch nejen u nás, ale i na celém světě. Skupina Anonymous protestuje útoky na různé webové stránky, mezi nimiž byl i web Vlády ČR, OSA či ČPÚ. Dnes jsme vás rovněž informovali o útoku hackerů na web ODS a následném zveřejnění seznamu členů včetně jejich osobních informací.

V Praze se 2. ledna konala demonstrace, na níž přišlo kolem tří tisíc odpůrců dohody. Mezi lidmi se objevili i někteří politici, včetně Zdeňka Škromacha, Jana Chvojky a dalších.

Zdroj videa: Youtube.com

ACTA má mít výrazný vliv na boj proti internetovému pirátství. První jednání o zavedení podobné dohody probíhala tajně. ACTA byla nakonec provalena hlavně díky WikiLeaks. V červnu by se ACTA měla dostat před Evropský parlament a jím bude nebo nebude schválena.

Štítky:

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru