A je to tady! Umělá inteligence dokáže rozpoznat vaši sexuální orientaci

Umělá inteligence se neustále zdokonaluje. Před několika měsíci se objevila zpráva o tom, že systém umělé inteligence, který vyvíjel Facebook, vytvořil svůj vlastní jazyk. Jakmile však výzkumníci zjistili, že roboti už nepoužívají angličtinu, rozhodli se systém kvůli bezpečnosti uzavřít. O pár týdnů později se ukázalo, že se umělá inteligence sama zdokonalovala, až nakonec dokázala porazit člověka v počítačové hře. Vizionář Elon Musk varuje, že je to větší hrozba než KLDR. Po tom všem vás asi ani nepřekvapí, že umělá inteligence dokáže určit sexuální orientaci lidí pouze z fotky obličeje.

Před nedávnem vědci ze Stanfordské univerzity zveřejnili výsledky studie, v rámci které dokázali, že neuronová síť je schopna správně rozlišit homosexuály od heterosexuálů, a to z fotografie. Organizacím GLAAD a Human Rights Campaign se však studie vůbec nezamlouvá, a proto vydaly společné prohlášení, ve kterém označují systém za nebezpečný, neboť by mohl poškodit komunitu LGBTQ.

fantasy-2513222_1280

Umělá inteligence trénovala na více než 35 tisících veřejných fotografií mužů a žen z americké seznamky. Použila prediktivní model zvaný logistická regrese pro klasifikaci sexuální orientace. Umělá inteligence při posuzování sleduje několik faktorů, například tvar nosu i způsob péče o vlasy.

Během testování vědci použili sadu fotografií, které algoritmus nikdy předtím neviděl. Neuronová síť byla přesnější než člověk. Zatímco člověk byl u mužů přesný na 61 % a u žen na 54 %, umělá inteligence byla přesná u mužů na 91 % a u žen na 83 %.

Studie se však zaměřila pouze na bílé lidi ve věku 18 až 40 let, ale je jen otázkou času, než se umělá inteligence zdokonalí. Pokud by vědecká práce dostala do špatných rukou, mohlo by to ohrozit komunitu LGBTQ.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru