Dnes vyšlo 15 článků

Error hlášky, na které můžete narazit na prohlížeči Chrome

Když se vám nějaký program bezdůvodně sekne nebo spadne, není to nic příjemného. A už vůbec ne v případě, že potřebujete rychle něco najít. Google Chrome proto udělal vtipná hlášení chyb, která by měla zmírnit váš vztek. Nejčastěji se můžeme setkat s chybami 404 a 503.

Každý program má své mouchy a občas se bezdůvodně vypne nebo oznámí chybu. Určitě nemusím představovat Google Chrome, neboť ho většina lidí na světě používá za svůj výchozí internetový prohlížeč. Pokud ho i vy používáte (stejně jako já) a stalo se vám, že se sekl nebo bez důvodu spadl. Nic neobvyklého, ale co přijde potom … program se vám omluví a vychrlí na vás nějakou vtipnou hlášku, kterými je Google Chrome všeobecně znám.

Existuje strašná hromada kódů, na většinu z nich ale nenarazíte

Stavových kódu pomocí kterých odpovídají webové servery je mnohem více, ale na většinu z nich nikdy neuvidíte. 200 OK, 301 Moved Permanently, 304 Not Modified, 307 Temporary Redirect, 302 Found a řada dalších se vám prostě nikdy neukáže. Tyto kódy jednoduše zpracuje prohlížeč.

A je po ptákách!

Každá hláška má svůj původ. I tato hláška “A je poptákách” ho má – pochází z cimrmanovské hry Němý Bobeš aneb Český Tarzan. Jak už jsem zmiňoval, mě se tato hláška zobrazuje vždy, když máme zapnutý Chrome a vypínáte počítač.

Screenshot_6

Error 404 NOT FOUND, aneb robot se rozpadl

Tato chyba znamená, že adresa, kterou jste chtěli bohužel neexistuje a webový server vám nemůže dodat žádný obsah. V tomhle případě už záleží jen na tvůrcích webu, aby vám nabídli náhradní obsah, zapamatovali si, že někdo žádal neexistující věc a mohli správně zareagovat.

Setkat se také můžete s 401 Unathorized. Tato chyba se vám zobrazí v případě, že nejste přihlášení a obsah vyžaduje autorizaci nebo přihlášení. Chyba 403 Forbidden zase může znamenat, že uvedený obsah nejspíš existuje, ale vy nemáte právo se k němu dostat. 404ky jsou dobrý nástroj pro kreativitu, řada serverů místo pouhého suchého „404 NOT FOUND“ nabízí něco mnohem vtipnějšího.

google-404

Kreativní 404ky, na které můžete narazit na zahraničních internetových stránkách

Screenshot_3 b3ta

Screenshot_4

Screenshot_5

 

Velmi známá  chyba 503 Service Unavailable

Tato chyba se vyskytuje v okamžiku, kdy je webový server přetížený a nestíhá dodávat obsah všem, kdo něco požadují.

Drupal Forums - 503 Service Unavailable

500 Internal Server Error, další nepříjemná chyba

Další nepříjemný kód, který nabízí 500ka je 500 Internal Server Error. Tento kód může mít podobný důvod jako 503ka, ale navíc může obsahovat i nějakou tu chybu.

Extrémní případ přetíženého serveru nebo jakýkoliv problém s připojením k serveru je ten, že nedostanete žádnou chybovou informaci a prostě se dozvíte něco jako Request Timeout. Může to znamenat, že server nefunguje, probíhá údržba, k serveru nevede přes Internet cesta.

youtube-503

Chyba 500, YouTube

I na 500kách se můžou tvůrci vyřádit

Screenshot_9

uh_oh_1x

 

Komentáře

Nahoru