A.I. Učí se číst mamogramy

A.I. Učí se číst mamogramy

Počítače, které jsou vyškoleny k rozpoznávání vzorců a interpretaci obrázků, mohou člověka předcházet díky rentgenovým paprskům. Umělá inteligence může lékařům pomoci lépe hledat rakovinu prsu na mamografech.

Nový systém pro čtení mamogramů, které jsou rentgenem prsu, je stále studován a dosud není k dispozici pro široké použití. Je to jen jeden z aktivit společnosti Google v oblasti medicíny. Počítače mohou být vyškoleni, aby rozpoznali vzory a interpretovali obrázky. A společnost již vytvořila algoritmy, které pomáhají detekovat rakovinu plic při CT skenech, diagnostikovat oční onemocnění u lidí s diabetem a najít rakovinu na mikroskopických sklíčcích.

“Tento dokument pomůže trochu pohnout věcmi,” řekla Dr. Constance Lehman, ředitelka mamologie v Massachusetts General Hospital v Bostonu, která se studie nezúčastnila. “Jejich metody jsou výzvou.” Ale mít Google na této úrovni je velmi dobrá věc.“

Nový systém, který byl testován na obrázcích, kde již byla diagnostika známa, fungoval lépe než radiologové. Na skenech ze Spojených států tento systém způsobil snížení falešných negativů o 9,4 procenta, ve kterém je mamogram nesprávně čten jako normální a rakovina chybí. Rovněž došlo ke snížení o 5,7 procent u falešně pozitivních výsledků, kdy je skenování nesprávně posouzeno jako neobvyklé, ale neexistuje žádná rakovina.

Na mamografech provedených v Británii systém také porazil radiology, čímž snížil falešné negativy o 2,7 procenta a falešně pozitivní o 1,2 procenta. Google zaplatil za studium a spolupracoval s vědci z Northwestern University v Chicagu a dvěma britskými lékařskými středisky, Cancer Research Imperial Center a Royal Surrey County Hospital.

V loňském roce se podle American Cancer Society očekávalo mezi ženami ve Spojených státech 268 600 nových případů invazivního karcinomu prsu a 41 760 úmrtí. Celosvětově je ročně asi 2 miliony nových případů a více než půl milionu úmrtí. “Existuje mnoho radiologů, kteří čtou mamografy, kteří dělají chyby, někteří dobře mimo přijatelnou hranici normální lidské chyby,” řekl Dr. Lehman.

Zdroj, foto: nytimes.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru