90% lidí neví, jak používat Ctrl + F

90% lidí neví, jak používat Ctrl + F

Podle článku v The Atlantic, který koluje po webu jako vtípek, 90% uživatelů neví, jak používat zkratku Ctrl + F pro vyhledávání slov ve stránce. Také vás tato vysoká hodnota překvapila?

Dan Russel, výzkumný pracovník v oblasti vyhledávání pracující pro Google, tráví čas studováním toho, jakým způsobem lidé vyhledávají. Denně se setkává s tím, jak nechápavě někteří lidé používají vyhledávače, ovšem jedna statistika je vysoce zajímavá. Někdo možná trik Ctrl + F používá třeba 20 x za den, drtivá většina lidí ho však nepoužívá ani 20x za rok… Oni ho totiž nepoužívají vůbec.

Nemohu uvěřit, že jsem takhle ztrácela čas!

„90% americké internetové populace zkratku nezná. Testovali jsme to na vzorku tisíců lidí,“ uvedl Russel. „Dělám tyto studie pořád a nemohu přesně říci, kolik času strávím sezením v u někoho doma, zatímco on/a se snaží najít v dokumentu výsledky, které hledá. Nakonec mu/jí řeknu ‚Ukážu vám malý trik.‘ (Ctrl + F) a oni pak reagují ‚Nemohu uvěřit, že jsem takhle ztrácel/a čas!‘“

Elektronická gramotnost

Ale faktem je, že kde se to ti lidé mají dozvědět? Objevil se tu jeden lehce kuriózní nápad. Prý by se ve školách měl zavést předmět „Elektronická gramotnost“. Stejně jako se ve většině škol učí dělat tabulky v Excelu či kreslit v nějakém grafickém programu, měla by se vyučovat zkratka Ctrl + F.

Ověření tak neuvěřitelně vysokého čísla

Tahle statistika se zalíbila i Mozille, a tak spustila sedmi denní TestPilot studii o tom, jak uživatelé používají klávesové zkratky. Do studie se zapojilo asi 69 000 uživatelů Windows, Mozilla však měla možnost sledovat jen uživatele prohlížeče Firefox.

Zjistili o něco nižší hodnotu, než v Googlu – asi 81% uživatelů zapojených do TestPilot nepoužívalo zkratku Ctrl + F. Myslíte, že jsou tedy uživatelé Firefoxu o něco chytřejší? Dalo by se to tak říci, ale Mozilla ty chytřejší prostě jen eliminovala. TestPilot se jen zaměřoval na technicky zkušenější uživatele, pokud by do průzkumu zahrnuli i účastníky, kteří se považují za začátečníky, procento by se zvýšilo na hodnotu 85.

Navíc ti, kteří používají kombinaci kláves Ctrl + F, používají vůbec všechny možné klávesové zkratky v průměru dvakrát tolik, jako ti, kteří Ctrl + F vůbec nepoužívají. Jediná zkratka, která takových uživatelů zaostává, je režim Full Screen – F11.

Schopnost získávat prostřednictvím vyhledávače potřebné informace je přece ve skutečnosti mnohem důležitější než vyhledávání samo. Jak tedy zmírnit tato alarmující čísla vyhledávací negramotnosti?

Zdroje: theatlantic.com, blog.mozilla.org

Komentáře

Nahoru