Dnes vyšlo 15 článků

9 důvodů proč nepoužívat fotky a ilustrace zdarma z free fotobank

freeStuffPetr Václavek dal pro Fotobanky.cz dohromady moc povedený článek o tom, proč se nevyplatí používat ilustrace a fotky z free fotobank. Myslíme si, že by se tohle povídání mělo dostat mezi více lidí, a tak jsme ho po domluvě s Petrem vydali i u nás. Proč jsou pro vás vlastně fotky z free fotobank drahé?

Vidím to dnes a denně na sociálních sítích, diskuzích, webtrhu – neustále se tam opakuje dotaz, kde sehnat  fotky a ilustrace zdarma pro použití na web, do tisku a podobně. Tazatelé si většinou neuvědomují, že věci zdarma mívají v sobě háček a nakonec se můžou pořádně prodražit. V tomto článku vás o tom přesvědčím hned devíti pádnými argumenty, proč nestahovat fotografie a ilustrace z free fotobank a jiných pochybných zdrojů.

Pro jistotu hned na začátku jasně vymezím dva termíny:

Free fotobanka – fotobanka nabízející svůj obsah zcela zdrama (FreeImages.com, FreeFoto.com, ImageAfter.com, …), případně jiné “pochybné servery” s nabídkou “freebies”. Některé se ještě tváří jako solidní fotobanky a snaží se vydělat propagací placených fotobank, ale z jiných už kouká pěkný warez a jejich motivací je jen velká návštěvnost a výdělky z reklamy.

Placená microstock fotobanka – občas se jí také říká Royalty Free fotobanka (Shutterstock, Fotolia, iStock, Depositphotos, …), ale to free tam neznamená, že nabízí obrázky zdarma, to se týká licence se kterou fotografie prodává (více viz co to je Royalty Free licence).

1. NEJISTOTA AUTORSTVÍ

Na free fotobankách nikdy nevíte, kdo je autorem fotografie – registrace “autorů” tam jsou hodně jednoduché a fotobanky neověřují jejich identitu. Navíc spousta fotobank funguje jako agregátor a zobrazuje obsah z jiných fotobank (to už pak místo autora uvádí třeba jen název zdrojové rádoby fotobanky, takže dohledání autora je nemožné).

Free fotobanky prostě moc neřeší, kdo k nim obrázky nahrává a kde je dotyčný vzal – není to pro ně nijak důležité. Mnohdy se jedná o fotografie / ilustrace stažené někde na webu, nebo z warezáckého serveru. Pokud se pak fotobance ozve skutečný autor a požaduje smazání svých fotografií, ke kterým fotobance nedal nikdy práva, často fotobanky tyto výzvy ignorují, v lepším případě smažou inkriminované soubory, ale skoro nikdy to dále neřeší (smazáním účtu a a všech -pravděpodobně také kradených – souborů člena, který tam ty ukradené obrázky nahrál).

Přirozeným následkem pak je, že se vám může ozvat Isifa, Profimedia, Logical, nebo skutečný autor či model s žalobou a požadavkem zaplatit pěticifernou škodu za použití kradené fotky. Ono pak vyjde skoro na stejno, zda stahujete fotky z Googlu nebo z free fotobanky. Na závěr dodávám, že nabízení kradených obrázků na free fotobankách se týká mnohem více vektorových ilustrací než fotek.

2. NEJASNÁ LICENCE A MOŽNOSTI POUŽITÍ

Free fotobanky sice nabízí obrázky zdarma, nemusíte tedy za ně platit penězi, ale musíte si všímat s jakou licencí tu kterou fotku free fotobanky nabízí, protože to bývá u každého obrázku nastaveno jinak. Někdy jsou zdarma jen pro nekomerční použití, nesmíte je nijak dále upravovat, jindy se musíte nejprve domluvit s autorem, nebo u obrázku uvést odkaz na zdroj či dokonce musíte svůj výsledek zdarma poskytovat ostatním. Což se s komerčním použitím moc neslučuje. Microstock fotobanky mají licence jednotné a jednoznačné (klasická royaltyfreelicence, zpravodajskálicence a rozšířenálicence).

3. RISK, NEBEZPEČÍ ŽALOBY

Pokud stahuje fotografie s nejasným původem (ať už z googlu nebo free fotobanky), podstupujete zbytečně riziko, že po vás půjde Logical, Isifa, Profimedia či jiná Fotobanka. Zkuste zagooglit a budete překvapeni kolik lidí s tím mám problémy. Ostatně kdo je na facebooku, či twitteru, tak na nářky dotazy postižených už musel narazit. Ono je celkem jedno, zda použijete obrázek nalezený Googlem nebo si ho stáhnete z fotobanky, která neručí za její původ (ten, kdo jej na fotobanku nahrál jej stáhnul třeba z Googlu) a v době, kdy s obrázkem budete mít problém, už dávno bude na této fotobance smazaný. Nehledě na to, že nebudte mít ani žádný doklad o stažení a vlastně si už ani nebudete pamatovat, odkud jste jej stáhli (u placených fotobank máte všechny informace ve svém účtu, nehledě na to, že většinou budete používat jednu nebo dvě fotobanky). Je to na vás. Problém docela je, že ta žaloba se může objevit za rok, za dva, za deset let…

4. CHYBĚJÍCÍ POVOLENÍ A SMLOUVY

Fotku na free fotobance nikdo nekontroluje, nemá žádné property a model release (smlouvy s lidmi, kteří jsou vyfocení na fotografii, případně souhlas vlastníka vyfoceného objektu), takže takové fotky byste neměli komerčně používat. Mohlo by se vám totiž stát, že se ozve vyfocený člověk (nebo majitel vyfoceného díla) a bude žádat pěkné odškodné. Tohle bohužel spousta uživatelů ani netuší. Je to částečně tím, že microstock fotobanky tohle řeší na své straně a kupujícího tím nezatěžují (ke každé fotce s rozpoznatelným člověkem, kterou nabízí v normální licenci má microstock fotobanka vždy smlouvu, tzv. Model Release).

Stejně tak může obrázek obsahovat loga cizích firem, čímž vznikají další možnosti žaloby ze strany majitelů značky. Toto vše klasické mikrofotobanky kontrolují a nesou rizika případného právního postihu.

5. OMEZENA NABÍDKA

Serverů s fotkami a ilustracemi zdarma je hodně a rostou jako houby po dešti, ale každý nabízí jen pár (desítek, stovek) tisíc souborů. Oproti tomu zavedené microstock fotobanky nabízí desítky miliónů souborů – například Shutterstock má portfolio velikosti 64 miliónů obrázků s přírůstkem půl milionu nových čerstvých souborů za týden. Tedy takové množství souborů, jaké vám nabídne největší free fotobanka přibude na Shutterstocku za jeden týden!

6. NÍZKÁ KVALITA

Co si budeme povídat, věci zadarmo nebudou zrovna nejkvalitnější – free fotobanky berou prostě vše a na uživatelích pak je, aby se tím prohrabávali a hledali. A pokud je kvalita slušná, nebo dokonce vysoká, zavání to spíše krádeží (hlavně u ilustrací). Proč by také někdo nahrával špičkové fotky a ilustrace do free fotobank, když je může nahrát do těch placených a vydělávat na nich?

7. VELKÁ ČASOVÁ NÁROČNOST

Přirozeným důsledkem předchozích bodů je fakt, že najít použitelnou fotografii na free fotobance je časově hodně náročné. Jednak kvůli kvalitě, omezené nabídce, omezujících licencích a dále pak kvůli chybějícím klíčovým slovům. Na běžných fotobankách jsou obrázky pečlivě oklíčované, protože to autorovi přináší vyšší prodejnost a byl by sám proti sobě, kdyby se tomuto kroku řádně nevěnoval. Na free fotobankách žádná taková motivace není, pokud jsou u obrázku uvedená klíčová slova, tak jich je maximálně 5-10, takže mnohé fotografie jsou nedohledatelné.

Také vyhledávací algoritmy a celé uživatelské prostředí jsou na placených fotobankách mnohem více propracované a umožňují rychlejší a pohodlnější hledání. Ono se také stačí zamyslet nad motivací obou typů fotobank – ta placená chce rychle prodat a mít spokojeného zákazníka, ta free chce abyste zůstali na webu co nejdéle, navštívili co nejvíce stránek a nejlépe klikli na reklamu (případně affiliate link na placenou fotobanku).

Níže je malá ukázka možností rozšířeného vyhledávání na fotobance Dreamstime s rozkliknutou záložkou na hledání fotek s lidmi (všimněte si, že tam jsou i další záložky s dalšími možnostmi):

dreamstime

8. VYSOKÁ CENA

Fotky a ilustrace zdarma jsou drahé.

Si se asi zbláznil ne? Ty jsou přece zadarmo!

To je sice pravda, ale čas jsou peníze. Zkuste si někdy spočítat, kolik času strávíte vyhledáváním vhodného obrázku na free fotobance. Dejme tomu, že chcete nalézt například fotku bílého trika (třeba na pěkném chlapovi), abyste ukázali návrh svého potisku (to je reálný příklad, který jsem nedávno řešil pro svůj e-shop ilutrika).

Níže jsou ukázky první stránky výsledků ze dvou větších fotobank zdarma:

fotobanka1

A ještě jeden server:

fotobanka2

…ehm vidíte tam nějaké čisté bílé triko? Chtěl jsem tento příklad dovést do zdáného konce a stopnout si čas, ale ani po 15 minutách a 5 free fotobankách jsem nic použitelného nenašel. Docela se bojím, že kdybych po půl hodině něco objevil na 20. stránce výsledků, tak by mi licence u fotky neumožnila ji použít tak, jak bych potřeboval, případně bych pod každým použitím fotografie musel napsat její zdroj.

A tady jsou výsledky z placené fotobanky:

fotobanka3

Hned na první stránce je několik dobře použitelných fotek.

A k té ceně – na placených fotobankách by mě fotografie ve webovém rozlišení stála asi 1 dolar (pokud bych kupoval fotek více, tak se dostanu třeba až na 20 centů), to jest 5 – 25 Kč, nalezenou a zaplacenou bych ji mohl mít do 2 minut. Pokud bych měl na fotobance registraci a zakoupené kredity / předplatné, tak by mi nalezení a získání použitelné fotky trvalo pár vteřin.

Na free fotobance bych (pokud by mé hledání bylo úspěšné) za fotku neplatil nic, ale to hledání by mě stálo 15-30 minut mého času, což při hodinovce 150 Kč  činí 40 – 80 Kč. A samozřejmě kvalita a použitelnost  toho obrázku by byla nesrovnatelně menší.

Trochu divné, co? Nebo je váš čas zadarmo? V tom případě se ozvěte, mám pro vás spoustu práce!

9. ZNEHODNOCENÍ VAŠÍ PRÁCE

Pochopím ještě, když někdo na free fotobankách hledá doprovodný obrázek ke svému článku na blogísku, který čte pár známých. Ale bohužel se často setkávám i s marketingovými materiály firem, na kterých mě do očí bije nekvalitní fotka z free fotobanky. Autor u toho asi moc nepřemýšlel – nejprve nad prací stráví X hodin a pak to celé zabije lacinou a provařenou (co lacinou, ještě horší!) fotkou z free fotobanky. Ono, jak je ta nabídka hodně omezená, tak ty lepší snímky se docela brzy provaří. Stojí vám to za to? To je jako dát na vrcholek dortu hnilou třešničku s červem.

VÝJIMKY

Ano i tady existují výjimky, ale nejsou všespasitelné. Existuje několik free fotobank, které mají jasný původ svého obsahu. Většinou to jsou ale “One Man Show”, takže nikdy nebudou mít takové možnosti, jako fotobanky placené. Tyto výjimky jsou tedy hodně slabou náhradou.

ZÁVĚR

Takže si to shrňme.

Na jedné straně máme free fotobanky:

–       nabízí obrázky zdarma

–       ale jejich nalezení vám bude hodně dlouho trvat

–       ale budete muset pečlivě prostudovat, jestli a jak můžete obrázek použít

–       ale obrázek bude nekvalitní a ne úplně ideální

–       ale může být i kradený, což vás může v budoucnu přijít draho

Na druhé straně máte placené microstock fotobanky:

–       nabízí kvalitní fotky a ilustrace od profesionálních grafiků a fotografů

–       nabízí jich strašně moc, takže je opravdu z čeho vybírat

–       nabízí propracované vyhledávání, takže se snadno a rychle dostanete k těm nejvhodnějším obrázkům

–       nabízí jistotu autorského původu fotek a ilustrací

–       ale musíte za ně zaplatit pár kaček

KDYŽ JSOU FREE FOTOBANKY TAKOVÉ ZLO, JAKÁ JE NEJLEPŠÍ PLACENÁ FOTOBANKA?

Neexistuje nejlepší fotobanka. Placených fotobank je hodně, liší se v množství obsahu (větší část mají ale shodnou, protože autoři skoro vždy nahrávají svou tvorbu do více fotobank) a v cenách, respektivě v cenových modelech. Co se týče obsahu fotobank, můžete si jej snadno porovnat pomocí tohoto fotobankového vyhledávače. Zadáte do něj hledané téma a on vám pod sebou zobrazí nabídky těch největších fotobank.

S cenami je to složitější. Je rozdíl, zda potřebujete jednu fotku za měsíc nebo 100, některé fotobanky nabízí výhodné předplatné, jiné zase jednorázové nákupy. S výběrem vám poradí tyto srovnávací články:

Dříve byly ceny fotek a ilustrací ve fotobankách neúměrně vysoké, ale jakou máte výmluvu dnes, když za kvalitní fotografii či propracovanou ilustraci od profesionála zaplatíte jeden dolar? Tedy jen polovinu toho, co stojí jedno vaše kafe?

Cenová válka mezi fotobankami zdaleka nekončí, vznikají nové cenové modely – něco mezi kredity a předplatným, jako například DollarPhotoClub od Fotolie nebo 99 Club od Stock Photo Secrets nabízející 200 fotek/vektorů v plné velikosti za 99 dolarů. A předpokládám, že během následujících let půjde cena ještě dolů.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru