8 věcí, které můžete dělat s fotoaparátem svého smartphonu

Jistě, fotoaparát vašeho smartphonu lze využít pro fotografování nebo video chat, ale umí ještě mnohem více než to. Fotoaparát telefonu je výkonným nástrojem, který lze použít pro spoustu věcí, od nalezení lepších cen přes navigaci až k překladu.

Fotoaparát vašeho smartphonu je plnohodnotným vstupním zařízením, které umožňuje spoustu kreativních činností. Berte však na vědomí, že níže zmíněné aplikace jsou jen příklady, existuje i celá řada dalších, které umí podobné věci.

1. Podívejte se na produkty a kupte si je online

Existuje spousta důvodů, proč byste si měli produkt před koupením osobně prohlédnout. Ale nakupování online je ve spoustě případů mnohem levnější. Takže co tyto dvě formy zkombinovat? Můžete jít do obchodu, vybrat si konkrétní produkt a naskenovat jeho čárový kód pomocí svého smartphonu. Daný produkt pak bude okamžitě vyhledán.

Dobrou aplikaci pro tyto účely nabízí Amazon – Price Check (Android, iOS). Ale s touto aplikací pochopitelně najdete produkt na Amazonu, takže pokud se nechcete zaměřovat pouze na něj, můžete vyzkoušet i něco jiného. Podobné funkce má totiž také například aplikace Barcode Scanner (Android) nebo ScanLife (iOS).

decoded-barcode

2. Přeložte si cizojazyčný text

Byli jste už někdy v nějaké cizí zemi a potřebovali přeložit nějaký tištěný text? Zřejmě jste text přepsali do svého smartphonu nebo notebooku a použili něco jako Google překladač.

Nicméně existuje i lepší způsob, jak to uděláte. Pokud používáte Google překladač, můžete použít i funkci fotografování textu. Překladač od Googlu totiž dokáže použít OCR (optické rozpoznávání znaků) a automaticky převést text do znakové podoby. Sice to není dokonalé, ale rozhodně to funguje rychleji než přepisování slov, která neznáte.

google-translate-from-camera

3. Pohrajte si s rozšířenou realitou

„Rozšířená realita“ je teď poměrně módním slovním spojením. S aplikacemi rozšířené reality váš smartphone zachycuje živý obraz pomocí fotoaparátu a využívá software, aby obraz interpretoval a upravil. Aplikace většinou zobrazují video z fotoaparátu a překrývají jej obrázkem reality, která ve skutečnosti neexistuje.

Triky rozšířené reality využívá například aplikace Katalog IKEA (Android, iOS). Ta vám totiž pomůže zobrazit, jak bude nábytek vypadat u vás doma.

dezeen_ikea-launch_augmented-reality_2014_ss2_pan

4. Prostudujte si okolní lokality

Některé aplikace vám také pomocí rozšířené reality pomohou určit, co se nachází ve vašem okolí. Pro příklad si uveďme funkci Monokl v aplikaci Yelp (Android, iOS), která je v ČR od července loňského roku. Tahle funkce vám díky snímání okolí přes kameru ukáže, co je kolem vás. Podobné aplikace jsou třeba Wikitude (Android, iOS) nebo Layar (Android, iOS).

wikitude-on-flickr

5. Vyhledávejte vizuálně

Mnoho vyhledávacích aplikací vám umožní použít k vyhledávání místo textu fotografie. Pokud například vyfotíte nějaký produkt a použijete jej pro vyhledávání, zřejmě se dostanete k informacím o produktu. Pokud použijte fotografii turistické atrakce, uvidíte informaci o turistické atrakci. Aplikace s možností vizuálního vyhledávání obecně nejsou příliš používané, ale technologicky jsou zajímavé a v budoucnu by mohly být užitečnější. Pro Android je k dispozici třeba oficiální Google Goggles vizuální vyhledávání.

google-goggles-product-recognition

6. Skenujte dokumenty

Fotoaparát vašeho smartphonu můžete použít také jako skener dokumentů, na které narazíte. Pokud budete používat ty správné aplikace, můžete zajít ještě dále. Některé aplikace totiž umí text analyzovat a převést jej do prohledávatelného PDF. Samozřejmě nemůžete počítat se stejnou kvalitou obrazu, kterou byste získali s pomocí stolního skeneru, ale je to mnohem rychlejší způsob, jak skenovat dokumenty, který si navíc můžete nosit všude s sebou. Zkuste třeba aplikace jako Google Drive (Android, iOS)  nebo Evernote (Android, iOS) , které to umožňují.

evernote-android-page-camera

7. Skenujte QR kódy

Další věc, kterou můžete naskenovat fotoaparátem svého smartphonu, jsou QR kódy. Ty dnes vidíte opravdu všude. Od výloh obchodních domů až po billboardy. QR kódy nejsou obecně nijak zvlášť užitečné, většina z nich vás prostě odkáže na související webové stránky. Ale jsou hodně rozšířené. Stejně tak existuje hromada aplikací, které zvládají jejich skenování.

Ale navíc existují i další záležitosti, ve kterých se dají QR kódy využít mnohem chytřeji. Například aplikace Google Authenticator používá QR kódy pro rychlejší vložení přihlašovacích údajů a AirDroid s jejich pomocí rychle ověří váš telefon bez nutnosti zadávání hesla. Stačí jen naskenovat kód a je to.

qr-code-scanning

8. Vytvořte si bezpečnostní kameru

Pokud máte nějaký starý telefon s Androidem, můžete jej jednoduše proměnit v bezpečnostní kameru. Je to levné, dobře přizpůsobitelné řešení, s jehož realizací budete vypadat jako pravý geek. Telefony vám navíc umožní nastavit si toho ještě více než klasické wifi kamery.

android-webcam-server

Smartphony jsou našimi kapesními počítači, takže se není čemu divit, že jejich fotoaparáty zvládnou mnohem více než tradiční digitální fotoaparáty. Spolupracují totiž se softwarem, který umožňuje prakticky cokoliv, na co si vzpomenete.

Zdroje: howtogeek, dezeen

Komentáře

Nahoru