8 technologických mýtů, kterým byste měli přestat věřit

Je špatné nabíjet telefon přes noc? A co nabíjení iPhonu adaptérem pro iPad? Přestože svá chytrá zařízení používáme prakticky od rána do noci a někdy ani v noci nepřestaneme, stále máme spoustu otázek o tom, jak fungují. A v dnešním světě máme dostupných tolik informací, že je opravdu těžké rozeznat, kterým věřit.

Proto se pojďme podívat na několik běžných mýtů a uvést je na pravou míru.

1. Když máte Mac, nemusíte se bát virů

Ne, takhle to fakt není. I počítače od Apple mohou být nakaženy nějakým virem. Samozřejmě se to nestává tak často, jako když máte počítač s Windows. Je to pochopitelné. Windows PC je na světě většina, proto se hackerům vyplatí cílit právě na ně. Nicméně třeba v roce 2012 se spoustu Maců nakazilo trojským koněm.

mac

Když máte Mac, neznamená to, že se nemusíte bát virů

2. Anonymní režim prohlížeče vás opravdu udrží v anonymitě

Slovo „anonymní“ prostě mylně navozuje dojem, že jste úplně skrytí a máte soukromí. Ovšem pokud tento režim používáte, znamená to prostě jenom to, že prohlížeč nebude ukládat historii, neuvidíte své obvyklé záložky nebo vás automaticky nepřihlásí do vašich účtů. V anonymitě ale nebudete! Lze zjistit, co na tom internetu děláte. Například poskytovatel připojení to bez problému vidí. Takže pokud anonymní režim používáte například v práci, mějte na paměti, že určité stránky byste stejně neměli otvírat.

anonymni-rezim

Anonymní režim vám nezaručuje plnou anonymitu

3. Když necháte telefon dlouho nabíjet, zničí to jeho baterku

Spousta lidí nechá telefon klidně nabíjet přes noc. Kvůli tomu pak zůstává připojený k síti ještě dlouho po tom, co je již plně nabitý. Někteří tvrdí, že to zhoršuje životnost baterie. Ve skutečnosti ale neexistuje žádný důkaz, že by tomu tak skutečně bylo. Moderní smartphony mají lithio-iontové baterie, které jsou dost chytré na to, aby ukončily nabíjení, když dosáhnou plné kapacity.

battery

Není problém nabít baterku, když je ještě z poloviny plná

4. Více megapixelů vždycky značí lepší fotoaparát

Jaký je rozdíl mezi 12 megapixelovým a 8 megapixelovým fotoaparátem? Vlastně ne moc velký. Kvalitu fotografie určuje to, kolik světla je senzor schopen přijmout. Větší snímače mají obvykle větší pixely, a čím větší je pixel, tím více světla dokáže přijmout. Takže je to spíš velikost megapixelů než jejich počet, na čem záleží.

Matthew Panzarino z TechCrunch vám to přiblížil na krásném příkladu. Prý si máte megapixely představit jako malé náprstky. Teď si představte, že prší a vy se do toho malého náprstku snažíte nachytat co nejvíce vody. Čím větší náprstek bude, tím snadnější je zachytit více kapek v kratším čase. Stejně tak je to s megapixely. Kdybyste měli několik velkých kyblíků, stále to bude účinnější, než třeba pět set malých náprstků.

megapixels

Existují i extrémy a tam už rozdíl poznáte

5. Nenabíjejte telefon, dokud není téměř mrtvý

I to je populární mýtus o lithio-iontových bateriích. Opravdu není škodlivé nabíjet baterii, dokud není plně vybitá. Naopak to pro ni může být lepší. Baterie mají omezený počet nabíjecích cyklů. Když počet dojde, ztratí svoji schopnost udržet energii. No a jeden nabíjecí cyklus trvá od plného nabití baterie až k úplnému vybití. Výdrž baterie vašeho telefonu se snižuje tím, že už prožila mnoho cyklů, rozhodně ne tím, že ji nabíjíte, když je ještě z poloviny plná.

battery-charging

Nabíjení baterie od půlky jí opravdu neuškodí

6. Vyšší rozlišení smartphonu je vždycky lepší

Zdálo by se, že to tak je. Nicméně u smarpthonu na rozlišení prý až tolik nezáleží. Například Gizmodo cituje odborníky, kteří vysvětlují, že lidské oko stejně nemůže rozeznat zobrazované detaily, když má displej více než 300 bodů na palec. LG letos představilo svůj první quad-HD smartphone G3 s rozlišením 2560 x 1440. To je mnohem více, než průměrný smartphone vyšší třídy, který obvykle přichází s rozlišením 1920 x 1080. Jenže ono je to vlastně zbytečné, jelikož lidské oko ty pixely při překročení určitého rozlišení stejně nemůže rozeznat. Pokud si tedy vedle sebe dáte G3 a například Galaxy S5 (s již zmiňovaným rozlišením 1920 x 1080), rozdíl nepoznáte. A to je ten důvod, proč se třeba Apple snaží zaměřovat spíše na zlepšení jasu než rozlišení.

lg-g3

LG G3 se svým úžasným displejem, který je až moc úžasný zbytečně

7. Nabíjet iPad nabíječkou pro iPhone je špatné

V tomto případě nelze jednoznačně říct jen „ano“ nebo „ne“. Oficiální stránky Apple říkají, že 12 wattovým adaptérem pro iPad lze nabíjet jak iPad tak iPhone. Nicméně Steve Sandler, zakladatel a technický ředitel firmy AEi Systems, tvrdí, že pokud to děláte pravidelně, baterii iPhonu by to mohlo zatěžovat. Nicméně museli byste ho takhle nabíjet nejméně rok, abyste pozorovali nějaké změny. Takže když to uděláte občas, vůbec to neuškodí.

iphone-ipad

Občas je můžete klidně nabíjet jednou nabíječkou

8. Počítač by se neměl každý den vypínat

Ano, někteří lidé skutečně věří, že je pro počítač škodlivé, když ho každý den vypínáte. Nicméně opak je pravdou. Jeho pravidelné vypínání je vlastně dobré. Když jste zvyklí dávat svůj notebook jen do režimu spánku, je to snadné. Prostě k němu přijdete a nemusíte čekat, než se zase celý nastartuje. Nicméně jak poukazuje Lifehacker, když ho vypnete, šetříte energii a také všechny komponenty, které pak déle vydrží. 

shut-down

Vypínat počítač se vyplatí

Zdroj: Business Insider, fotografie. Flickr - Luc LegayTayla Lyellharsh.itCharles WestOwl StreetsDawn RoddPhillip Parr

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru