Dnes vyšlo 1 článků

8 nezbytných programů zdarma pro kompletní servis vlastního počítače

8 nezbytných programů zdarma pro kompletní servis vlastního počítače

Nikdy se nevyhneme tomu, abychom museli čas od času náš počítač se systémem Windows upravit, poladit nastavení, popřípadě vyčistit. S případnými problémy vám pomůže náš dnešní článek s přehledem “povinné” softwarové výbavy.

V dnešním článku jsme se zaměřili na programy pro správu a údržbu Windows, speciálně na ty aplikace, které jsou k dispozici zcela zdarma. Nemusíte se tak bát vypršení licencí nebo skrytých tajných podmínek.

Nebojte se údržby?

Potíže s Windows lze rozdělit do dvou základních skupin podle jednoduchého kritéria: Windows běží, nebo neběží. V případě prvně jmenované skupiny se problémy často týkají nutnosti vyčištění systému od pořádného balastu, který po sobě zanechávají jednotlivé aplikace. Pro tyto případy můžete využít velice oblíbeného programu CCleaner, popř. jeho alternativ.

Odstraňování různých nepotřebných programů, popř. pomocných souborů, patří mezi základní kroky údržby a čištění systému. Nezapomínejte odstranit i již předinstalované aplikace, kterými váš počítač vybavil už výrobce, nebo distributor a které nepoužíváte. Jedná se o různé vypalovací programy, antivirové systémy, firewally apod. kterým stejně zanedlouho vyprší jejich licence.

Základní instalace Windows vám nenabídne příliš velký komfort při jejich odstraňování, proto v jednotlivých programech naší servisní sbírky naleznete specializované možnosti pro odinstalaci, správu automaticky spouštěných programů, či správu aktuálně běžících procesů.

Ztracená data

Další kategorií, která uživatele velice často trápí, představují ztracená data. A to ať už omylem smazaná, nebo chybou systému špatně zkopírovaná, či přesunutá. Ve výchozí instalaci Windows opět nenajdete žádný vhodný nástroj pro možnost jejich obnovení a proto musíte hledat jinde. Vybrali jsme pro vás dvojici aplikací, které projdou fyzická umístění a pokud ještě daná oblast nebyla přepsána novými daty, pokusí se soubory obnovit. Jedná se o aplikaci Recuva a PC Inspector File Recovery.

Povinná servisní výbava PC:

CCleaner

Jedná se o velice oblíbený program, který oceníte především při čištění vašeho operačního systému. Nabídne vám vše potřebné: odebrání přebytečných souborů i správu registrů, popř. mazání historie některých programů. Nabízí velice jednoduché ovládání.

HWiNFO32/64

Pokud vaše potíže souvisí i s hardwarem, měli byste mít při ruce nástroj pro detailní prozkoumání vaší počítačové výbavy. Jedná se například o zdarma dostupný nástroj HWiNFO32/64, který v prvním kroku projde aktuální výbavu a zobrazí ucelený souhrn. Ovládání hlavního okna je jednoduché a připomíná výchozího správce zařízení ve Windows. Tato aplikace nabízí i nízkoúrovňovou detekci jednotlivých parametrů, případně diagnostiku teploty jednotlivých komponent.

Recuva

Pokud nějakým nedopatřením omylem smažete soubor, který měl na disku ještě nějakou chvilku zůstat a máte vypnutý koš, pomůže vám aplikace Recuva. Ta projde disk a objeví všechny dříve smazané soubory, které je možné obnovit. Výhodou tohoto programu je, že je zdarma a nabízí velice příjemné uživatelské rozhraní.

Defraggler

Jedná se o velice povedenou alternativu výchozího nástroje pro defragmentaci ve Windows. Je zdarma dostupný, zvládne vše důležité a navíc vás celým procesem provede pomocí grafického uživatelského rozhraní. Samozřejmostí je i provedení předběžné analýzy, abyste nedefragmentovali zbytečně.

PC Inspector File Recovery

Jestliže jste omylem smazali některé důležité soubory a nemůžete je obnovit z koše, vyzkoušejte možnosti tohoto programu. Jeho jednoduchý průvodce vám pomůže s výběrem požadovaných dat a pokusí se je obnovit.

RegCleaner

Systémový registr je jedním z nejcitlivějších míst Windows, a tak je zapotřebí mu čas od času věnovat pozornost. Nedoporučujeme dělat detailní úpravy ručně, ale raději za pomoci nějakého specializovaného programu, jakým je RegCleaner. Zaměří se na nalezení a odstranění ijž neplatných, přebytečných položek. Výhodou je velice bezpečné použití, jelikož program samozřejmě nebude odebírat položky, které by ohrozily chod systému.

Autoruns

Jedná se o nejlepší přenosný program pro správu automaticky spouštěných aplikací. Zvládnete s ním upravit upravení seznamu těch součástí, které se spouštějí se startem Windows. Kromě toho vám tento program nabídne i doplňkové funkce jako např. správu doplňků prohlížečů.

Revo Uninstaller Free

Výchozí součást Windows pro odebírání nainstalovaných programů nenabízí příliš velký komfort, proto musíte hledat jinde. Alternativou je program Revo Uninstaller Free, který vám nabídne také správu automaticky spuštěných programů, možnost otevření výchozích nástrojů windows či základní funkce rychlého vyčištění systému.

Co ale dělat když systém vůbec neběží? Záchranou pro vás může být specializované linuxová distribuce Trinity Rescue Kit, kterou vám podrobně představíme v některém z dalších článků!

Komentáře

Nahoru