Dnes vyšlo 15 článků

8. kontinent: Slovenská designérka získala hlavní cenu za prototyp oceánské stanice

8. kontinent: Slovenská designérka získala hlavní cenu za prototyp oceánské stanice

Prototyp zařízení na čištění oceánu od slovenské designérky Lenky Petrákové získal nejvyšší ocenění v architektonické soutěži za projekty představující kreativní řešení environmentálních výzev.

Plovoucí stanice s názvem 8. kontinent navržená k řešení jednoho z nejnaléhavějších problémů znečištění na světě: plastového odpadu v oceánů. Odpady v moři v současné době pokrývají plochu přibližně 1,6 milionu metrů čtverečních v severním Pacifiku – známém jako velká tichomořská smetiště – což, jak navrhuje Petráková, lze považovat za osmý světový kontinent.

8. kontinent získal cenu Grand Prix 2020 za architekturu a inovaci moře od Nadace Jacques Rougerie, francouzského institutu, který podporuje vizionářské projekty zaměřené na udržitelnou spolupráci mezi vědci a designéry. Model Petrákové se skládá ze vzájemně propojených budov ve tvaru okvětních lístků, které stojí na chapadlovitých plošinách a všechny společně shromažďují plastové zbytky z vodní hladiny, které následně přeměňují je na recyklovatelný materiál. Prototyp také obsahuje výzkumné a vzdělávací centrum, které studuje a předvádí mořské prostředí, skleník, kde se rostliny pěstují pomocí hydroponické kultivace – metoda pěstování rostlin bez půdy pouze pomocí vody – a životní zařízení pro výzkumníky stanice.

Snímek obrazovky 2021-01-12 v 11.37.53

Prototyp je koncipován tak, aby byl soběstačný, adaptoval se a měl prospěch z oceánského prostředí. Budovy jsou navrženy tak, aby umožňovaly průchod větru stanicí, čímž je odolnější vůči silným oceánským větrům, shromažďují vodu pro zavlažování a využívají přílivovou a sluneční energii.

Jedná se o nerealizovaný projekt. Nicméně jak řekl Jules Verne “člověk si dokáže představit cokoli a druhý to může uskutečnit,“ říká Petráková.”A věřím, že dnes je čas představit si čistší a ekologicky udržitelnější budoucnost a způsoby. Lze toho dosáhnout pomocí technických, architektonických a uměleckých výtvorů, které nám umožní stavět je pro naše a lepší zítřky světa.”

 

Zdroj, foto: calvertjournal.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru