Dnes vyšlo 15 článků

8 chyb, které udělali zakladatelé služby Liftago

8 chyb, které udělali zakladatelé služby Liftago

Služba Liftago je velmi podobná službě Uber. Jde tedy o aplikaci, která vám ukáže kdo chce ve vašem okolí svést anebo naopak, kdo ve vašem okolí vás sveze. Díky této aplikaci se každý mohl stát taxíkářem.

Přibližně před rokem se v Česku objevila aplikace, která nese název Liftago. Tato aplikace slouží  jako spojení mezi řidiči a těmi kdo chtějí svést. Jde o alternativní taxislužbu, která se inspirovala ve známém Uberu.

Při startu tohoto projektu udělali zakladatelé několik chyb, které vedly k nesnázím v začátku. Spoluzakladatel Ondřej Krátký uvádí 8 chyb, které byste neměli jako podnikatelé dopustit.

14961028074_e3417e5bb7_z

1. Cheme víc

Hned na začátku jsme chtěli službu rozšířit do více zemí a Česko nám nestačilo. Aplikaci jsme vytvořili v několika jazykových verzích a spustili jsme první verzi. Projekt se ale nedočkal moc velkého úspěchu ani u nás. Název jsme vymýšleli několik týdnů, distribuční model jsme připravili na rychlou expanzi a přece se nám nepodařilo prorazit.

Není proto třeba chtít na začátek hodně, lepší je se připravit si koncept pro menší měřítko a ten dále rozvíjet. První špatný dojem se pak hodně špatně napravuje.

2. Všichni vás budou mít za blbce

Když přijdete s něčím novým a nejste úspěšný a známý byznysmen budete se potýkat s tím, že vás všichni budou mít za blbce. Nenechte se tím ale odradit a za svým projektem si stůjte. Když Martin Bausenblas přišel s projektem samořízených aut všichni se mu vysmáli, nyní na tom ve velkém pracuje Google.

3. Trudnomyslnost

Na začátku vývoje jde všechno hůř. Nevidíte žádné výsledky jen spoustu práce před vámi. Je nutné si udržet pozitivní přístup. Když budete říkat že to nejde, opravdu to nepůjde.

10353412_574506612663365_4437697092875425913_o

4. Nepřehlížet nedostatky

Během vývoje jakéhokoliv projektu budete muset odbočit z naplánované cesty nebo se o kousek vrátit. My jsme malé nedostatky přehlíželi a soustředili se pořád jen na hlavní linii. Samozřejmě se nám to postupně sypalo pod rukama.

5. Přemýšlet dopředu

Když pří vývoji zjistíte, že jste něco dělali zbytečně je to nepříjemné. Často se nám stávalo, že jsme museli smazat spoustu hotové práce a zkusit to znovu. Zakladatelé pak přicházejí o investované peníze, programátoři mažou spoustu kódu a všechen strávený čas přišel vniveč.

Je proto dobré si vše promyslet dopředu a nepouštět se do něčeho bez rozmyslu.

6. Neunáhlit se

Když jsme začali řešit marketing naše služba ještě nebyla úplně hotová. Na začátku jsme téměř zadarmo získali stovky zákazníků a následnou reklamou tisíce. Velmi efektivně jsme se tak postarali o to, aby první zákazníci získali špatnou zkušenost, protože služba nebyla hotová.

976476_410408819073146_821745883_o

7. Vytrvat

Když vede velký projekt máte spoustu práce. Ze všech stran na vás tlačí investoři a váš tým. Musíte neustále bojovat a věřit i když nikdo jiný nevěří. Pokud se také potřebujete živit nebudete mít moc čas na rodinu nebo nějakou dovolenou.

8. Předchozí úspěchy nic neznamenají

Já i mí dva kolegové jsme měli za sebou několik zkušeností a úspěchů. Mysleli jsme si, že to nebude žádný problém. Jenomže se startupem nikdy nevíte co můžete čekat a jestli si myslíte že víte jak na to, mýlíte se.

Závěrem

Jestli máte nějaký nápad určitě ho realizujte. To je totiž nejlepší způsob jak zjistit jestli to vyjde. Většina lidí totiž zůstává jenom u nápadu.

Zdroj: forbes.cz

Mladý redaktor, který chce poskytnou svým čtenářům kvalitní obsah a zajímavé čtení. Zapálený programátor a hráč, který má v oblibě .NET a Linux. Dychtivý čtenář knih a milovník čínského jídla. Twitter → @jarekpetrik

Komentáře

Nahoru