73letý Čech vymyslel boty léčící ploché nohy, vbočené palce a bolest hlavy

Český obuvník Josef Hanák ve spolupráci s odborníky Masarykovy univerzity vyvinul speciální obuv, která léčí bolesti hlavy, zad a kloubů, vybočené palce, ostruhy na patách a ploché nohy. Právě s těmito potížemi se potýká drtivá většina českého obyvatelstva, a proto by se uvedené neduhy daly označit za civilizační choroby.

„Boty míval ten, kdo měl peníze. Také proto šlechtické rody vymíraly po třech stovkách let. Ostatní lidé na boty neměli, a když, tak jen na zimu. Ale to bylo jen na pár měsíců. Co se poškodilo při nošení bot, se zase za toho půl roku, kdy chodili bosky, srovnalo,“ vysvětluje třiasedmdesátiletý podnikatel ze Snovídek.

10465430_1544911385781282_7096499204796215679_o

Zdroj: Facebook

Ve 20. století se začala masivně rozšiřovat obuv, avšak nevyhovující svými vlastnostmi a tvary. Josef Hanák řekl, že co se týká obuvi, stále žijeme ve středověku.

Speciální obuv Josefa Hanáka je unikátní svou stélkou, která má pod kloubem palce prohlubeň, a tak se palcový kloub lépe zapojí do práce celého chodidla. Ale u toho to nekončí, protože podnikatel ve spolupráci s Fakultou sportovních studií na Masarykově univerzitě zkoumá, jak se chodidlo chová během roku.

„Pan Hanák přijde s nápadem, vyrobí ho a my otestujeme, co to s nohou dělá a zda to funguje. Nejtěžší je zachytit a změřit parametry chodidla při chůzi,“ řekl Martin Zvonař, který se výzkumem zabývá už osm let.

Během roku se pata posune ke středu nožní klenby o sedm milimetrů a o sedm milimetrů se zvedne i nárt nohy. Inovativní obuv je proto vybavena pružným nártem a patou, a tak chodidlo pracuje bez omezení.

Odborníci testovali tyto boty na nohách těhotných žen, jejichž nohy během těhotenství trpí. Boty přispívají k tomu, že se zvýší průtok krve v nohách a sníží se výskyt křečových žil. Také to znamená, že lépe prokrvená noha se snadněji vrátí do původního stavu před těhotenstvím.

Dalším charakterem speciální obuvi je, že stélky do bot mají sedm vrstev tlumící náraz a odvádějící vlhkost. Uhlíková část, která je také součástí stélek, zabraňuje zápachu, a listy ořešáku zabraňují plísním.

„Neznám lepší přípravek proti mykózám než je list ořešáku. Kdo už plísně má, stačí list rozdrtit a nosit několik dní v ponožce a plíseň zmizí,“ doporučuje Josef Hanák, jehož boty se proslavily i v Rakousku, Anglii, Španělsku a Německu.

Zdroj: Rozhlas

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru