7 znamení, že byste to na Facebook fakt dávat neměli

7 znamení, že byste to na Facebook fakt dávat neměli

Spousta lidí je na internetu denně. Přesto se ale nedokáží poučit a v gramotnosti sociálních sítí mají vážné mezery. Určitě je znáte taky. Jsou to ti, co bezmyšlenkovitě sdílejí různá videa, fotky, či informace na Facebooku, Twitteru, Instagramu, Tumblru a kdo ví kde ještě. Než něco někam plácnete, zamyslete se. Fakt se to vyplatí.

1. Je to důkaz trestného činu

Není výjimkou, že se zloděj na sociální síti chlubí fotografií pořízenou na ukradeném zařízení. Nebo si rovnou vyfotí, co se mu povedlo ukrást. S tímhle ale opatrně. Ne že bychom chtěli radit zlodějům, ale povíme vám, jak to funguje. Třeba takový iPhone je připojený k iCloudu a když uvážíme, že tahle služba nedokázala udržet v bezpečí ani akty Jennifer Lawrence, zloděje určitě odhalí.

A mimochodem stejně tak se nehodí postovat na sociální sítě fotky vašich veselých rostlinek, nezletilých opilých nebo mučení zvířat.

2. Jedná se o projev nenávisti

Ne. Když do jednoho příspěvku narvete deset sprostých slov, opravdu tím nikoho nezaujmete. Ve skutečnosti se stanete terčem rovněž nenávistných komentářů. Přijdou desítky nebo stovky haterů, kteří vám svými poznámkami pěkně znepříjemní život. Navíc se ukáže vaše nejistota, když budete na všechno jenom nadávat.

look-at-this-fcking-sht

Dokázali byste do jednoho příspěvku nacpat tolik nadávek?

3. Příspěvek obsahuje citlivé informace, které se nejlépe sdělují osobně

Je fajn, když se online pochlubíte, že jste dokončili školu, oženili jste se, narodilo se vám dítě, získali jste novou práci (pokud o tom samozřejmě už ví váš současný šéf), koupili dům nebo dokončili křížovku v nedělních novinách. V pohodě. Sice je to taky trochu sporná otázka, zda takové informace sdílet, ale o nic vlastně nejde. Existují věci, u kterých je mnohem horší, když je sdílíte: náhlá smrt, váš soused jde na rehabilitaci, názor učitelky vašeho dítěte. To jsou věci, které byste určitě nekřičeli na Václaváku. Tak proč je psát na sociální sítě? On je ten efekt totiž téměř stejný.

4. Děláte to jen pro lajky

V tomhle jsou často horší různé společnosti a zábavné stránky, ale přesto to musíme přidat do seznamu. Zkuste si uvědomit, že lajky jsou cennou měnou pouze na sociální síti. Různí lidé je vnímají jako posvátné, ovšem není to tak. Víc lajků rozhodně neudělá váš život lepším. A věřte tomu nebo ne, emociální rozsah průměrného člověka přesahuje ten palec nahoru. Daleko víc vás potěší jiné věci.

lajky

Nenuťte lidi příspěvky lajkovat

5. Jedná se o někoho, kdo by se ve vašem příspěvku objevit nechtěl

Lidé ve vašem okolí mohou mít ke svému soukromí jiný přístup než vy. Vám by to třeba nevadilo, ale jim může vadit, když je někde označíte. Může se to svést až na kyberšikanu a to už zavání průšvihem. Takže se tomu vyhněte.

6. Mohlo by vám to znemožnit příležitosti do budoucna

Víte, že na Facebooku si o vás může prakticky kdokoliv cokoliv dohledat? Jasně, můžete mít nastavenou ochranu soukromí a tak dále. Nicméně jak už tam jednou něco nahrajete, je to na internetu. A už to nikdy zcela nesmažete. Například váš potenciální zaměstnavatel by jistě nebyl nadšený z toho, kdyby viděl fotky z nějaké vaší povedené párty. Jo, a pokud jste učitel/ka, zřejmě se sociálním sítím vyhněte úplně. Věřte, že studenti je budou používat proti vám.

7. Jedná se o stupidní humor

Jmenujme třeba případ čtrnáctiletého teenagera, který se dostal na dva roky do vězení, protože napodoboval orální sex se sochou Ježíše Krista. Tak přesně takovéto věci prostě nezveřejňujte. A jak poznat, zda je to stupidní pitomost nebo obsah, který stojí za to publikovat? Existuje na to jednoduchý trik. Vždycky si sami sobě položte otázku, zda by vám publikování schválila babička. Jo? Tak není co řešit, publikujte. A jestli ne, zapomeňte na to.

stupidni-humor

Tak tohle by babička určitě neschválila

Zdroj: DailyDot

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru