7 krásných českých fontů, které jsou zdarma

Používat Arial nebo Times New Roman už je přece jen trochu nuda. Obzvlášť když máme tolik jiných možností. A pokud využíváte Comic Sans, jste zřejmě už úplně ztraceni a potřebujete pomoc. Jak jistě víte, existuje nepřeberné množství různých hezkých fontů, ovšem u nás v Česku máme problémy s diakritikou. Vězte ale, že s trochou hledání se dají vypátrat i hezké fonty s českou znakovou sadou. A abyste nemuseli ztrácet čas dlouhým hledáním, tady vám jich rovnou sedm přinášíme.

Jan Kulda alias Kulin, který se věnuje navrhování webů a logotypů, dal na svém blogu blog.kulin.cz dohromady sedm krásných fontů s českou znakovou sadou, které jsou dostupné zdarma ke stažení. Písma pochází z webu FontFabric.com, jen doporučujeme si před jejich použitím přečíst licenční podmínky.

1. Bariol

Bariol je krásné jednoduché bezpatkové písmo. Protože není zbytečně zdobné nebo výrazné, je vhodné i na odstavcový text. Dostupné je v řezech Regular a Italic. Jeho stažení je sice zdarma, ale má to jednu maličkou podmínku – musíte o něm tweetnout.

fonts-bariol

2. Canter

Canter je moderní úzké písmo, které je psáno jen v kapitálkách. Pro větší kus souvislého textu se příliš nehodí, používat byste ho mohli hlavně pro nadpisy či nějaké výraznější krátké texty. Je dostupné v 6 řezech.

fonts-canter

3. Idealist Sans

Idealist Sans je písmo dostupné v řezech Regular a Light. Jistě sami vidíte, že je podobné prvnímu písmu Barion, takže se rovněž hodí na odstavcový text.

fonts-idealist

4. Lovelo

Lovelo je krásné moderní kapitálkové písmo. Přesně takovéto výrazné a tučné typy písem jsou vhodné pro nadpisy, titulní stránky a plakáty. Písmo je dostupné v řezu bold a ve dvou tloušťkách.

fonts-lovelo

5. Marta

Marta je v naší sedmičce zástupcem patkového písma, které se hodí jak na nadpisy tak na delší souvislý text. Písmo je dostupné v řezech Italic, Bold a Regular.

fonts-marta

6. Nexa Slab

Písmo Nexa Slab vypadá na první pohled moderně. Ovšem má jednu malou vadu. Sice je dostupné úplně zdarma a je české, ale neobsahuje některé důležité znaky jako uvozovky nebo závorky. Například na nadpis ho tedy použít můžete, ale na delší text, který takové znaky obsahuje, bude asi nepoužitelné.

fonts-nexa

7. Track

Track je moderní písmo a vzhledem k tomu, že se jedná o font kapitálkový, je vhodný spíše pro nadpisy a krátké výrazné texty.

fonts-track1

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru