7 faktů o Apple, které možná nevíte

Technologie, které dal světu Apple, se staly strukturou každodenního života lidí. Ať už to chtějí přiznat nebo ne. Když voláte svým přátelům, je to iPhone. Když na cestách posloucháte hudbu, je to iPod. Tato zařízení jsou každodenní rutinou spousty lidí. Přesto existuje tolik věcí, které svět o Apple neví. Právě proto byste tento příspěvek měli dočíst až do konce.

1. Na začátku

Společnost byla původně založena jako Apple Computers Steveem Jobsem, Ronaldem Waynem a Stevem Wozniakem v roce 1976. Prodali svůj první počítač s názvem Apple I. Ten měl jen základní desku a pár čipů. Byl hodně vzdálený od toho, co dnes nazýváme počítačem. Jeho prodejní cena by se dala srovnat s dnes převládajícími standardy. Tento stroj byl ale hlavně začátkem dlouhé cesty společnosti. Následoval Apple II, který se dostal i do lidských domovů. Jeho obrazovka zvládala jen čtyři barvy a uměl zobrazit pouze 40 znaků najednou. Přesto to byl hit.

Apple II

Apple II

2. Pomoc konkurenci

Během 90. let dvacátého století, když si všichni mysleli, že se Apple vede dobře, nastaly malé problémy. Týkaly se především představení počítačů Centris  a Quadra. Centris byl prezentován jako model nižší třídy a Quadra měl být prémiový produkt. Spotřebitelé nebyli schopni tyto dva počítače rozlišovat a vytvářet si na ně názory. Uprostřed toho zmatku to tedy vzali oklikou k Microsoftu. Tento posun zájmu k Microsoftu způsobil Applu velkou prázdnou díru, kterou ještě po mnoho dalších let nemohl jen tak lehce smazat, a tak se společnost musela vypořádat ještě s několika neúspěšnými projekty. Nicméně měli sílu na to, aby se pokusili začít znovu a lépe.

Quadra 700

Quadra 700

3. Příběh iPodu

Přelom století přinesl Spojeným státům mnoho znepokojivých událostí v souvislosti s rozsáhlými teroristickými útoky. Během této doby byla v říjnu 2001 představena první generace iPodu. Apple ji představil společnosti, která se pomalu vyhrabávala z hlubokých šoků. A to bylo právě to klíčové. Během této těžké doby, kdy zákazníci neměli žádné očekávání, je Apple naladil. A to tak, že iPod čtvrté generace je teď běžnou součástí americké domácnosti. Během několika desetiletí bylo ve světě prodáno více než půl miliardy iPodů. Tento MP3 přehrávač udělal mnoha lidem o tolik barevnější život.

iPod čtvrté generace

iPod čtvrté generace

4. Po Steveovi

Po předčasné smrti Stevea Jobse v roce 2011, je společnost zpět pod vedením Tima Cooka. Ten už dříve začal svou kariéru v Compaq. Do Apple se přesunul v roce 1998 a pomohl při zvyšování zisku společnosti. Dělal tam provozního ředitele, jeho kvality spočívaly především ve schopnosti zefektivnit proces výroby. To pomohlo při navrhování výrobků vyšší kvality. Od chvíle, kdy Jobs zemřel, představil mnoho novinek v iZařízeních a dosáhl úspěchu.

Tim Cook

Tim Cook

5. Spolupráce s Disney

Apple má silné vazby s Disney. Příklad jsme mohli vidět již u pohádky Locika, jejíž propagace byla spojená s iPadem, nebo u Woodyho z Toy Story. Toto partnerství s Disney může být pro Apple velmi mocnou mediální silou.

Steve Jobs a Walt Disney

Steve Jobs

6. Charitativní skutky

Hodně se mluví o tom, jak velké má Apple zisky, ale jen málo je známo to, jak často a jaké množství peněz společnost věnuje mnoha charitativním organizacím. V průběhu běžného finančního roku daruje Apple velkoryse více než sto milionů dolarů na různé dobročinné účely. Jedním z takových příkladů může být dar poskytnutý Medical Center na Standfordské univerzitě. Nebo další projekt, který zajišťuje pomoc mnoha rodinám v Africe, Product Red. I ten má silnou podporu od Apple. To vše dokazuje, že společnost je velmi oddaná dobročinným účelům.

$65 milionů proti AIDS

$65 milionů proti AIDS

7. Růžová budoucnost

Zdá se, že budoucnost Apple rozhodně nespočívá jen v již tolik známých iPadech, iPodech a iPhonech a jejich ustáleném prodeji. Mluví se o dlouhém seznamu spousty patentů, které by měly být v následujících letech realizovány. Jednou bychom se tak mohli dočkat iFotoaparátu, iPera nebo iAuta. Prý je snad jen otázkou času, kdy se tyto produkty stanou realitou. Rovněž je tu možnost, že se na trh v blízké době dostane iTV. Siri se dostává do automobilů a iPad Mini s retina displejem je vnímán jako naprosto vynikající tablet. S takovým množstvím zařízení, která se stala nepostradatelnými v životech mnoha lidí, zanechal Apple tvrdý dopad v našich myslích.

Potenciální iZařízení

Čeho všeho se ještě od Apple dočkáme?

Zdroj: Picture Bucket, obrázky: oldcomputers, vectronicsappleworld, i2.wp, tumblr

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru