6 velikánů dokazujících, že se úspěch nerodí ze dne na den

Okolí většinou u úspěšných vidí, až ten výsledek. Spoustu peněz a našlápnutou kariéru. Luxusní dovolené či večeře ve vybraných restauracích. Jenže nic z toho (většinou) nepřichází zadarmo. Tito lidé za sebou mají roky pokusů a omylů, spoustu dřiny a menších i větších obětí. Podívejte se, kudy vedli cesty těch, kterým dnes tak závidíme.

J.K. Rowling

6 velikánů dokazujících, že se úspěch nerodí ze dne na den

Dnes úspěšná a světoznámá spisovatelka, začínala doslova od nuly. Svodobná matka na podpoře, používala pro odreagování psaní povídek o malém čaroději jménem Harry Potter. Psala kde se dalo a nakonec sebrala odvahu knihu vydat. Na to, aby dala dohromady slušně vypadající vytisknutý rukopis, si musela půjčit od kamarádky. Následovalo několik odmítnutí ze strany vydavatelů (kteří si doteď určitě rvou vlasy) a zbytek už znáte sami.

Richard Branson

6 velikánů dokazujících, že se úspěch nerodí ze dne na den

Jako dítě diagnostikované s dyslexií a krátkozrakostí, si toho v mládí vytrpěl dost. Kuráž však měl odmalička a v 16ti letech se pokusil o první ponikatelský krok – vydával studentský časopis. Ve dvaceti letech se pustil do prodeje desek na dobírku, společnost nazval Virgin. Ta samá společnost teď má pod sebou nahrávací společnost, leteckou službu a dohromady asi 200 firem.

James Dyson

6 velikánů dokazujících, že se úspěch nerodí ze dne na den

U nás ne až tak známý muž, avšak jeho značka Dyson produkuje jedny z nejoblíbenějších vysavačů po celém světě. Firma v hodnotě 5 miliard dollarů by to tak daleko nedotáhla, nebýt kuráže zakladatele Jamese Dysona. Kdo jiný by měl trpělivost se po více než 5 000 neúspěšných prototypech vrhnout na další? Firmu budoval přes 15 let a teď si užívá miliardové obraty.

Colonel Sanders

6 velikánů dokazujících, že se úspěch nerodí ze dne na den

Spíše než jméno sympatického staříka, vám bude připadat povědomý název Kentucky Fried Chicken. Jeho největší úspěch přišel až s padesátinami, ví tedy velmi dobře, co znamená trpělivost a tvrdá práce. S vlastním receptem na smažené kuře obešel spousty podniků, které ho však odmítly. Několik let se živil jako obsluha benzínky a později si otevřel malé bistro. Když se naskytla možnost založit si licenci a prodejen více, nezaváhal.

Jan Koum

6 velikánů dokazujících, že se úspěch nerodí ze dne na den

Není žádnou celebritou, avšak právě tento muž stojí za úspěchem aplikace WhatsApp. Bylo mu šestnáct když emigroval se svoji matkou z Ukrajiny do USA. Ona se živila jako pečovatelka, on jako uklízeč. Když se rozhodoval co jít studovat, zvolil programování. Studium však nedokončil a začal pracovat v Ernst & Young jako tester, odkud se pak přesunul do Yahoo. Po té co si koupil svůj první IPhone a objevil možnosti App store a vydělávání na aplikacích, přišel s nápadem na WhatsApp (název pochází z  “What’s up?”). Aplikaci prodal Facebooku za  $19 miliard.

Jan Řežáb

6 velikánů dokazujících, že se úspěch nerodí ze dne na den

I v České Republice se můžeme pochlubit úspěšnými a mladými boháči. Jan Řežáb, zakladatel Socialbakers, se jako první čech dostal do Forbes žebříčku nejúspěšnějších lidí pod 30 let. Jeho firma Socialbakers pomáha společnostem měřit úspěšnost na komunitních sítích jako Facebook, Twitter či Google+. Mezi zákazníky patří například firmy Nestlé, Lenovo, Danone či Microsoft. Společnost má podle svého webu více než 300 zaměstnanců a 11 poboček po celém světě.

Začátky však slibné nebyly. Řezáb založil několik menších firem, které následně krachli. Začal už v 16 letech ani nestihl dokončit maturitu a vrhal se z jenoho podnikání do dalšího. Nasekal si spoustu dluhů i špatnou pověst. Odvaha mu však nechyběla a postupně vybudoval jednu z nejúspěšnějších firem v České Republice.

Zdroje: startitup, financnici, businessinsider, timenetocratic 

Komentáře

Nahoru