6 nejlepších zdarma dostupných programů pro práci s videem

6 nejlepších zdarma dostupných programů pro práci s videem

Patříte mezi nadšené kameramany? Stříháte rádi video? Nebo si s videem z dovolené prostě chcete jen pohrát, než ho ukážete známým, ale nechce se vám platit za programy na úpravu videa? Tak právě pro vás je určen tento článek! Ukážeme vám ty nejlepší programy pro střih, úpravu a další zpracování videa, co jsou ke stažení zcela zdarma. 

Pro ty, co už s nějakým programem pro úpravu videa pracovali, nebudou následující řádky žádnou novinkou. Nováčci možná ale ocení, když zde stručně napíši, co takové programy obvykle vlastně uživateli nabízí. Pro začátek pomocí nich můžete video z kamery přenést do počítače. To ocení především vlastníci digitálních kamer, které používají jako nahrávací médium kazety. Pomocí rozhraní USB či Firewire se kamera propojí s počítačem a v programu pro práci s videem se provede vše ostatní.

S videem je pak možné dále pracovat, stříhat jej, přehazovat jednotlivé scény a přidávat přechody mezi nimi. Lepší editory mají širokou nabídku nejrůznějších přechodů, jež je možné do svého videa vkládat a efektů, které na video můžeme aplikovat. Video také můžeme obohatit o hudbu, nebo do něj vládat titulky. A nakonec nám některé editory umožní výsledek vaší práce vypálit na disk DVD, či jinak uložit pro budoucí využití. Jsou i programy, ve kterých si můžete navrhnout vlastní menu, které se poté zobrazuje při pouštění vypáleného DVD na běžných přehrávačích.

Ne každý editor nabízí všechny výše uvedené nástroje a funkce. Většina komerečních produktů, jako třeba Pinnacle Studio nebo Sony Vegas Pro, má možnosti ještě mnohem větší, ale i některé bezplatné produkty mají co nabídnout. Pojďme se tedy povívat na ty nejlepší z nich.

VideoSpin

 Pokud jste někdy pracovali s program Pinnacle Studio, možná vám tento program přijde povědomý. Jedná se totiž o jeho freewarovou alternativu. V programu můžete bez problémů video stříhat, vytvářet slideshow z fotografií a vkládat do videa hudbu, či zvukové efekty. Jednou z hlavních nevýhod tohoto programu je nemožnost video nahrávat z kamery, takže je možné pracovat pouze s videem, které už máte uložené na harddisku. V programu také není možné vypalovat DVD disky, takže video lze ukládat opět jen do počítače. Tyto nevýhody lze ale snadno kompenzovat pomocí jiných freewarových nástrojů, jež si ještě představíme.

VideoPad Video Editor

Pokud nehledáte nic zbytečně složitého a přeplácaného, je tento program přesně pro vás. Práce s videem je v něm svižná a poměrně jednoduchá. Program poskytne všechny základní nástroje pro střih videa a nabízí i různé možnosti, jak si s videem pohrát. Na rozdíl od programu VideoSpin je zde možné video i nahrávat z digitálních kamer.

Free Video Flip and Rotate

Tento velmi jednoduchý program neumožňuje nic víc a nic míň, než otočení videa o určitý úhel nebo zrcadlové překlopení. Ano, to je opravdu vše. Někomu se ovšem i pouze tato funkce může hodit. Časté je používání tohoto programu mezi lidmi, kteří uploadují na servery jako Youtube scény z filmů či seriálů. Zrcadlovým otočením videa se totiž vyhnou tomu, aby jim video bylo vzápětí staženo za porušování autorských práv.

AVI ReComp

Program AVI ReComp pracuje, jak název napovídá, s AVI videosoubory. Ocení jej především lidé, kteří chtějí do videa vložit titulky, pozměnit jeho rozlišení, či se zbavit černých okrajů. Tento nástroj využijete například pokud máte více videí a chcete do všech vložit titulky. V programu je jednodušete vložítě do fronty, vše nastavíte a pak už jen necháte program dělat svou práci.

VirtualDub

Nelze napsat článek o freeware nástrojích pro práci s videem a nezmínit při tom VirtualDub. Nejedná se o video editor. Video si v něm však můžete k editaci připravit, nebo naopak po ní v něm dokončit finální úpravy. Program pracuje s videi v mnoha různých formátech. Můžete v něm upravovat audio stopu bez zásahu do videa, program nabízí redukci šumů a na video je možné aplikovat různé filtry či efekty. VirtualDub používá optimalizovaný přístup k disku pro jeho lepší využití a nabízí jasné a přehledné uživatelské rozhraní, takže práce v něm není obtížná.

AviDemux

V tomto případě se jedná v podstatě o alternativu k programu VirtualDub. Je šířen pod licencí GNU GPL a nabízí možnost práce s formáty MPEG, AVI a DivX. K jeho nástrojům patří ořezávání, filtrování a kódování videa.

Tento stručný výběr neobsahuje samozřejmě vše, co na internetu můžete najít. Internet je plný nejrůznějších dalších více či méně kvalitních programů. Neuváděl jsem také pouze čistokrevné editory videa, ale i programy které s úpravou videa více či méně souvisí.

Není přeci nutné používat k práci s videem pouze jeden jediný program, protože vzhledem k ohromnému množství aplikací pro práci s videem je možné vytvořit si sadu programů, která bude právě vám nejvíce vyhovovat.

Komentáře

Nahoru