Dnes vyšlo 15 článků

5 věcí na internetu, které ovlivňují náš život

5 věcí na internetu, které ovlivňují náš život

O tom, že je náš život již pevně připoután ke světu virtuálnímu se nemusíme skoro ani bavit. Už podle magazínu Social Times internet využívá 1,73 obyvatel planety Země a Češi jsou zastoupeni mezi 418.029.796 uživateli z Evropy. Dnes si povíme o těch nejdůležitějších a nejznámějších věcech na internetu, které ovlivňují náš život a bez kterých bychom se na internetu už jen těžko obešli a dělalo by nám problém se jich jen tak zbavit. Patří mezi ně například Facebook, Google, Wikipedie a další.

V roce 1987 vznikl pojem jako je „Internet“ (zdroj: Wikipedie) a 15. března 1985 byla zaregistrována první doména .com, o čemž jsme Vás informovali před pár dny. už v roce 1995 měl internet přes 55 miliónů uživatelů po celém světě a dnes se těší takřka dvou miliardám. Internet se stal naším životním partnerem a mnozí z nás by si život bez něj již nedokázali představit. Dokáže nás propojit s celým světěm, spojit s lidmi na druhé straně zeměkoule a žít vlastně ještě jeden život. Jaké jsou ty nejvyužívanější služby na internetu?

1. Google

Co by byl internet, kdyby nebyl Google. Náš strýček nám pomáhá dnes a denně při hledání po internetu. Samotný název Google vznikl ze slova „googol“, což je číslo složené z jedničky a stovky nul. Od roku 2006 má Google svojí pobočku i v Česku a ve stejném roce se slovo „googlit“ objevilo v Oxfordském anglickém slovníku (Oxford English Dictionary). Samotný vyhledávač denně pojme 20 miliónů dotazů, což je dle statistiky skoro polovina všech vyhledávání na internetu.

Krom vyhledávání se Google již dávno začal pohybovat i ve světě softwaru. Mezi jeho nejznámější produkt patří prohlížeč Google Chrome, který se stal brzy velmi oblíbeným a doplnil čtyřku nejslavnějších browserů na světě (Firefox, Opera, IE, Chrome). Ve spojitosti s Googlem nás napadne i jeho vlastní operační systém určený spíše jen pro internet. Ten již takovou slávu sice nedostal a počáteční boom rychle opadl. I přesto však i Google může říci, že má vlastní OS. Jelikož Google jde s dobou, nabízí i řadu dalších prvotřídních služeb, kterými je například známý Google StreatViews, Earth nebo jeden z nejnovějších Google Wave.

Magazín Social Times skrze video zveřejnil 20 zajímavých statistik internetu. Mezi ně patří například 1,73 miliardy uživatelů internetu, z čehož je většina z Asie (738.257.230 uživatelů), druhá je Evropa (418.029.796 uživatelů), Severní Amerika (252.908.000 uživatelů). A mnoho dalšího unitř článku.

2. Facebook

V aktuální době se Facebook přičítá alias nejnavštěvovanější stránky v Americe, tedy ano, předběhl i Google. Nejznámější a největší sociální síť na světě známá od roku 2004 a založená Markem Zuckerbergem, dříve studentem, dnes jedním z nejmladších miliardářů na světě. Facebook má přes 400.000.000 uživatelů, v Česku slaví přes 2.000.000 aktivních uživatelů, na Slovensku přibližně poloviční číslo. Polovina uživatelů Facebooku se připojí každý den a průměrně na něm denně uživatel stráví necelou jednu hodinu svého drahocenného času.

Samotný Facebook dnes funguje v více jak 180 zemích světa, přičemž 30% uživatelů pochází z USA a společně s Googlem a Yahoo! se řadí mezi tři nejnavštěvovanější stránky na světě. Od doby velkého Facebook třesku v ČR dokázal pojmout již zmíněné 2 milióny obyvatel a proslul tak nejen jako seznamovátko, ale zároveň i spojení s Vašimi reálnými přáteli. Řekněte sami, kolik lidí ve Vašich přátelích neznáte osobně a kolik z nich jsou Vaši skuteční přátelé?

3. Wikipedie

Třetí službou na internetu jsme zvolili Wikipedii. Pokud je Google náš strejda, je Wikipedie teta a to nejen pro studenty. Řadí se mezi 8 nejnavštěvovanějších stránek na internetu. Wikipedii známe od 15. ledna 2001, kdy ji založili dva Američané, Jimmy Wales (internetový podnikatel) a Larry Sanger (filosof a informatik). Dnes jsou oba za vodou, jelikož samotnou Wikipedii již dnes naleznete ve více jak 250 jazycích a obsahuje doslova statisíce článků.

V České republice se můžeme pochlubit 0,9% pokrytím všech článků na Wikipedii, v roce 2007 obsahovala 76 000 českých článků a zapsali jsme se jako 21. v pořadí. Samotná encyklopedie se drží  nezaujatým pohledem k dané věci, díky čemuž můžeme čerpat skutečné informace a ty nám pomohou nejen ve školách.

4. Instant messaging

Původně jsme chtěli napsat jen „ICQ“, ale nakonec jsme se rozhodli zaměřit na celý svět. V České republice je nejvyužívanějších internetovým kecálkem ICQ chlubící se svojí nejnovějších verzí ICQ7. Na celém světě však do odvětví IM musíme zařadit krom Skypu, Jabberu a dalších hlavně MSN (resp. Windows Live Messenger), kterém bylo spuštěno dne 24.8.1995 k příležitosti vydání Windows 95. Dnes je nejvyužívanějším světovým IM klientem.

Již v roce 2008 mělo na světě přes 291 miliónů aktivních uživatelů a celkem 452 miliónů zaregistrovaných. Vyvíjí jej společnost Microsoft, bohužel v Česku se zatím nedočkal takové obliby, jako ve světě. za to již zmíněné ICQ z roku 1996, které v Česku propaguje hlavně společnost Centrum Holdings skrze svůj Atlas.cz. Aktuálním vlastníkem ICQ je společnost AOL.

ICQ, ten český fenomén. Ten program, na kterém jsme závislí. Ta ikonka, na kterou klikáme hned po zapnutí počítače. Nebo ne? Někteří už možná ne, přešli k jiným pisálků, zdržovačům a vlastně mluvíme o instant messangerech, kterým tudíž ICQ je a to skrze svoje oficiální klienty nebo jiné. Dnes si o něm povíme..

5. Email

Obecným názve, avšak tím, co znají i ti, co nikdy nezaslechli služby výše. Email je jednou z možností pro internetovou komunikaci a zjevně i tou nejpoužívanější. Kdo dnes nemá svůj email, na internetu těžko obstojí. Málokdo však ví, že samotný email je starší než internet. Zní to divně, ale skutečně některé staré emailové systémy byly využity při tvorbě internetu. Elektronická pošta vznikla přibližně v roce 1965 a v roce 1972 začal Ray Tomlinson používat zavináč (@).

Nejznámějších freemailem v České republice je Seznam.cz, nabízející email například ve tvaru @seznam.cz nebo @email.cz. Známým je však i email od Centrum.cz. My osobně doporučujeme další, jeden z nejvyužívanějších na světě, a tím je email od Googlu a lá Gmail [džímejl], na který se do dubna 2004 dalo dostat pouze přes pozvánku, dnes je však plně přístupný.

[poll id="26"]

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru