5 subjektů, které mapují vaši digitální aktivitu

5 subjektů, které mapují vaši digitální aktivitu

V poslední době se mnoho uživatelů iPhone a iPad dozvědělo, že Siri – osobní digitální asistent pro iOS zařízení – má děsivě dlouhou paměť. Vaše data a dotazy odesílá přímo na servery Apple, kde se uchovávají po dobu dvou let. Není to ale jediný případ uchovávání vašich dat…

Ale není to nijak šokující. Tyto věci se dějí už po roky. Nejsou nijak regulovány žádnými zákony. Pokud chcete minimalizovat digitální stopy, které po sobě necháváte, vyžaduje to hodně práce, ale pokud byste s tím chtěli začít, je dobré vědět, které firmy hromadí vaše data a jak dlouho je hodlají držet.

1. Vyhledávače

To není téměř žádným překvapením. Vyhledávač e jsou prostě nejdůležitějším subjektem v oblasti sledování údajů uživatelů. Jak se tak zdá, společnosti jako Google a Yahoo mají zájem o zachování si co největšího množství informací o vás. Ale za jak dlouho váš vyhledávač zapomene vaše dotazy?

Všechny populární vyhledávače ukládají data podobným způsobem, ale dělají to po různé množství času. Všechny z nich evidují údaje jako vyhledávané termíny, IP adresy, datum a čas a další na svých serverech. Google ukládá data uživatelů po dobu 18 měsíců, přičemž po době 9 měsíců anonymizuje IP adresy. Yahoo vymaže data také po 18 měsících, ale nespecifikuje, zda plně odstraní všechny IP adresy. Bing se opět drží hranice 18 měsíců, přičemž po 6 měsících jsou IP adresy zcela anonymizovány – odstraněny ze serveru.

2. Prohlížeče

Nikdy tedy nemůžete vzít zpět váš trapný dotaz k vyhledání na Google, ale můžete vymazat všechny záznamy o něm z vašeho počítače.

Všechny z nejpopulárnějších internetových prohlížečů – Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari – umožňují odstranit buď celou webovou historii, nebo jen ty části, o kterých by se neměl nikdo dozvědět. Ale některé z těchto prohlížečů jsou pro tajné surfování lepší než ostatní.

Chrome automaticky ukládá historii webových stránek po dobu nejméně 4 týdnů a umožňuje uživatelům odstranit některé položky nebo celou historii. Nabízí také režim anonymního prohlížení, kdy se nic neukládá do historie. Safari automaticky ukládá historii webových stránek po dobu nejméně 3 měsíců, stejně jako Chrome umožňuje i odstranění záznamů a anonymní režim. Internet Explorer umožňuje uživateli vybrat si, jak dlouhá historie bude uložena, včetně možnosti nikdy neukládat historii. Uživatelé mohou také některé nebo všechny položky odstranit. Firefox nabízí režim soukromého procházení webu a možnost, aby se historie automaticky po zavření prohlížeče vymazala.

3. Poskytovatelé internetových služeb

Jen proto, že jste ve svém webovém prohlížeči vymazali historii, to neznamená, že neexistuje žádný záznam o tom, kde jste se na internetu pohybovali. Ve skutečnosti i váš poskytovatel internetových služeb udržuje přehled o všem, co děláte na webu. Jak si zachovává tuto informaci se ale liší od společnosti ke společnosti. Časové úseky se pohybují od 72 hodin až k 18 měsícům.

4. Mobilní společnosti

Nejsou to jen vaše internetové aktivity, které jsou momentálně někde uchovávány. I hlavní poskytovatelé mobilních služeb sledují vaše data. Vše, od čísla na které voláte až po obsah vaší textové zprávy, může společnost zaznamenat pomocí vašeho mobilního telefonu. Obyčejně jsou data déle uchovávána u telefonů s tarifem. U telefonů používajících předplacenou kartu jsou doby uchovávání dat kratší.

5. Váš mobilní telefon

Ano, i váš milovaný smartphone o vás vede nějakou evidenci.

Podívejme se například na případ již zmiňované Siri. Tato virtuální asistentka postavená přímo do vašeho iPhonu byla nedávno přistižena při prozrazování uživatelských tajemství. Podle zástupce Apple jsou všechna data odeslaná pomocí Siri uložena na serverech po dobu 2 let. Podobně jako data vyhledávačů se i Siri soubory používají pro testování produktů a zlepšování účelu služby.

Co tomu říkáte? Uznáváte, že je nutné, aby si služby sbíraly data ke svému zlepšování?

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru