Dnes vyšlo 15 článků

5 překvapivých využití dronů

Všem nám je jasné, že drony mohou zabíjet na bitevním poli, špehovat sousedy, roznášet jídlo v restauraci nebo sloužit jako donášková služba. Představíme si ještě více šokující nápady na jejich využití.

Přestože je možné drony využít k mnoha nekalým účelům (zabíjení lidí, špehování lidí apod.), nikdo vám nebrání si jednoho pořídit. Ceny se pohybují zhruba od 1 500 Kč do několika desítek tisíc korun. Taková hexakoptéra vás přijde klidně na 60 000 Kč. Nutno podotknout, že tyto dražší modely toho zvládají hodně. Nejen že mají dlouhý dolet a výdrž baterie, ale obsahují i perfektní kameru, GPS navigaci, funkci vrácení se domů nebo umí přenášet obraz živě na zem pilotovi.

222564_pd

Tahle hexakoptéra vás přijde na bezmála 62 000 Kč

Levnější varianty si lidé většinou pořizují pro zábavu. Učí se drona ovládat, létají s ním po okolí a monitorují, kde se co děje. Dražší modely mohou sloužit sofistikovanějším účelům. Pojďme se společně podívat na pět případů, kde by vás drony využít určitě nenapadlo.

1. Lovení hurikánů

Drony se zvládnou dostat do středu bouře, aniž by bylo nutné riskovat lidský život. To je jeden z důvodů, proč NASA a další organizace investovali 30 milionů dolarů do experimentu zkoumání vyvíjení bouří pomocí dronů.

Samozřejmě je to trochu jiný čajíček než drony, které jsou běžně k sehnání, a buďte rádi, že neznáte cenu. Drony zkoumající bouři zvládají zůstat ve vzduchu po dobu 30 hodin a uletět 17 700 km.

105893_pd

Jedna z levnějších kvadrokoptér – za 1 700 Kč

2. 3D mapování

Malé a lehké drony zvládají prozkoumat krajinu a pořídit tisíce digitálních snímků, které lze pak spojit do 3D map. Podobné mapy už dlouhou dobu vyráběly vojenské a vládní satelity, ale takhle by se do stejného úkolu mohly pustit i menší firmy  a jednotlivci, kteří snímky potřebují například pro svou aplikaci.

Vlastně už k tomu došlo. Softwarová firma Pix4D použila k výrobě 3D map právě fotky z dronů. Její spoluzakladatel Olivier Küng uvedl ještě několik zajímavých využití dronů: zemědělci pomocí nich mohou sledovat svou úrodu a policisté například průběh hromadných akcí.

219405_pd

Dron s HD kamerou za 2 000 Kč

3. Ochrana divoké přírody

Vláda USA už používá bezpilotní letouny k ochraně ohrožených zvířat. Jistě pro vás není žádnou novinkou, že se vyrábí drony s kamerou, ale v USA využívají drony s termovizní kamerou. Na Sumatře se takhle monitorují například orangutani.

Je to skvělý způsob, jak zajistit dobré snímky. Lepší vlastně můžete mít jen tehdy, pokud se na místo vydáte pěšky, což je časově náročné, drahé a často nemožné.

Dále se monitoruje migrace zvířat a pytláctví. WWF plánuje vypustit drony nad Afriku kvůli ochraně zvířat, která jsou lovená pro rohy a slonovinu.

221370_pd

Dron s LED osvětlením

4. V zemědělství

Určitě by vás nenapadlo, že po technologiích sáhnou farmáři. Přitom pro ně mají drony tolik různých využití.

Za prvé se s nimi perfektně dá sledovat stav pole. Když nemáte čas jít se podívat na pole, pošlete tam drona. Nejen že uvidíte, jak vám roste úroda, ale všimnete si i toho, zda pole nepoškodily nedávné deště nebo kroupy.

Když dron poletí nad polem, mohl by rovněž aplikovat pesticidy a hnojiva. Nebo zalévat. A věděli jste, že infračervenou kamerou lze odhalit zdraví rostlin? Je pod ní vidět, jak v jednotlivých rostlinách funguje fotosyntéza.

220649_pd

Miniaturní dron za 800 Kč

5. Záchrana

Ve skutečnosti už k zachránění člověka dronem jednou došlo. V květnu 2013 se při bouračce zatoulal dezorientovaný řidič. Policistům ani vrtulníku se jej nepodařilo najít, ale přes mobilní telefon se podařilo určit přibližnou polohu a pak nastoupil do práce dron. Řidiče našel.

Mimochodem jinak jsou drony ve světě využívány také ke kontrolování studentů, aby nepodváděli při testech, nebo k pašování drog.

V Česku už nám nad hlavami také něco lítá. Drony jsou u nás používány pro komerční účely i soukromými osobami. V červnu byly v Parku Modřany dokonce závody dronů. Sice se zúčastnilo jen sedm statečných, ale diváků bylo o něco více.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru