5 největších internetových osobností všech dob. Kolik kdo z nich vydělal?

5 největších internetových osobností všech dob. Kolik kdo z nich vydělal?

Asi každého z nás někdy napadla myšlenka, jak zbohatnout díky internetu, který nás obklopuje ze všech stran a jen tak se to nezmění. Né každý už ale má to štěstí, aby se mu to podařilo. Pojďme se podívat na 5 největších osobností, které to dokázaly a díky kterým může být náš život daleko příjemnější a jednodušší. 

1) Jeff Bezos

47 let, Amazon, USA, 19 100 000 000 $

Jeff se narodil roku 1964 v Novém Mexiku. Roku 1986 absolvoval Pricenton University v oboru elektronika a informatika. Poté pracoval jako IT specialista pro různé společnosti. Nejvýznamnější krok však přišel v roce 1994. Při stěhování z NY do Seattlu vytvořil po cestě business plán své budoucí firmy. Osudovým místem se stala jeho garáž, kde firmu oficiálně založil. Vznikl tak internetový obchod Amazon.com – jeden z největších internetových obchodů vůbec.

Amazon.com byl zpočátku internetovým knihkupectvím se jménem Cadabra.com, roku 1995 byl přejmenován na Amazon – podle řeky Amazonky. V logu se pod slovem Amazon nachází šipka od A do Z, která znázorňuje čtení, abecedu. Amazon dnes prodává kromě knih, CD a DVD také například elektroniku a hračky a také nejúspěšnější elektronickou čtečku knih Amazon Kindle. Už v roce 2001, tedy 7 let po založení, přesáhl výdělek 1 miliardu. Dnes dělá příjem přibližně 20 000 Kč za jednu sekundu, chcete-li, 7 miliard dolarů ročně, díky čemuž je Jeff Bezos jeden z nejbohatších lidí na planetě. Konkrétně mu patří 30. příčka.

2) Mark Zuckerberg

27 let, Facebook, USA, 17 500 000 000 $

Marka asi netřeba představovat. Úspěšný podnikatel, skvělý programátor, který se chytil příležitosti a dostal své myšlenky do světa. Vytvořil tak Facebook – sociální síť, kterou používá většina z nás, celosvětově 800 000 000 aktivních uživatelů (červenec 2011). Narodil se roku 1984 v New Yorku. Po rodičích má židovskou víru, sám ale tvrdí, že je ateistou. Studoval na soukromé škole Horace Manna, později na Harvardské univerzitě. Na střední škole spolupracoval s Adamem D’Angelem na několika projektech včetně inteligentního MP3 přehrávače, který pozná, jakou hudbu posloucháte, a přizpůsobí tak další výběr.

Od roku 2002 studoval na Harvardské univerzitě, kde také vzniklo nemalé množství projektů. Mimo jiné si zahrál v animovaném seriálu Simpsonovi. Facebook oficiálně zahájil činnost 4. 2. 2004 v Markově pokoji. Chlubí se tím, že původní zdrojový kód byl napsán za méně než dva týdny. Roku 2004 se přestěhoval do Kalifornského Palo Alto (místo, kde vyrůstal Steve Jobs a Steve Wozniak a vznikl zde Apple). Vlastnosti Facebooku netřeba představovat, internetový portál pro sdílení zpráv (tzv. statusů), fotografií, videí a dalšího obsahu. Hodnota je odhadována na 65 miliard dolarů. Jméno serveru vzniklo podle letáků Facebooks, které se rozdávají prvákům na amerických univerzitách. Pokud vás založení Facebooku zajímá, doporučím shlédnout film The Social Network. Markovi patří v žebříčku nejbohatších lidí 52. místo.

3) Larry Page

38 let, Google, USA, 16 700 000 000 $

Larry Page, narozen roku 1973, je americký podnikatel, který spolu s Sergeyem Brinem v roce 1998 založil internetový vyhledávač Google, který se stal nejnavštěvovanější stránkou na internetu. Díky Googlu je 11. nejbohatší člověk Spojených států. Je držitelem titulu bakalář věd v počítačovém inženýrství z Michiganské univerzity a vyznamenání „Master of science“ ze Stradforské univerzity. Od 12 let chtěl založit podnik.

Google opět není potřeba moc představovat, setkal se s ním každý z nás. Fulltextový vyhledávač, který je stále vylepšován, krom něho Google nabízí spoustu aplikací, jako například „cloud kancelář“ – tedy dokumenty uložené a upravitelné na internetu, díky čemuž k nim máte přístup 24 hodin denně odkudkoliv, nebo Google Maps a další. Google také vydává několik programů, například Google Chrome – druhý nejpoužívanější internetový prohlížeč na světě, který stále roste, nebo Google Earth či SketchUp. Larry je v současné době v Googlu prezidentem přes produkty a přibližná hodnota jeho jmění je 20 miliard dolarů. Krom Googlu je investorem ve společnosti Tesla Motors zabývající se elektrickými auty a investuje do alternativních energií. V letošním roce ho časopis Forbes zařadil na 24. místo v seznamu nejbohatších lidí světa.

4) Sergey Brin

38 let, Google, USA, 16 700 000 000 $

Sergey Brin, další velka osobnost světového internetu, spoluzakladatel Googlu, se narodil roku 1973 v Moskvě v Rusku, odkud s rodinou emigroval, když mu bylo teprve 6 let.  Sergey je americký podnikatel, ale především výborný programátor. Při studiu na Stanfordské univerzitě se potkal s Larry Pagem a v roce 1998 založili Google.

Z počátku sháněli nějaké peníze na koupi a provoz serverů od svých známých a rodiny. Servery umístili v garáži v Menlo Parku. Základním kamenem úspěchu oproti jiným vyhledávačům je prvek PageRank, který díky propojenosti webových stránek udává jejich důležitost a klientovi – člověku vyhledávajícím pomocí Google – tak zaručuje, že dostane na první straně ty nejlepší výsledky. Sergey se svou manželkou Anne spustili nadaci Brin Wojcicki na výzkum lidského genomu a Parkinsonovy choroby, kterou onemocněla jeho matka. Brin také spolupracuje na různých projektech, které se zabývají alternativní energií a klimatem, které jsou pod „křídly“ Google.org. Například v říjnu 2010 investoval do vývoje větrných elektráren pro východní pobřeží USA s cílem vybudovat první větrnou farmu ve Spojených státech.

V roce 2002 byli s Larrym Pagem oceněni jako jedni z top 100 inovátorů do 100 let. Dále mají čestný titul MBA z IE Business school, který odráží jejich podnikatelského ducha. Roku 2004 dostali cenu nadace Marconi, „nejvyšší ocenění v inženýrství“, Zlatý talíř za úspěch a mimo jiné byli v roce 2009 zvoleni časopisem Forbes jako 5. nejmocnější lidé na světě.

5) Robin Li

42 let, Baidu, Čína, 9 400 000 000 $

Robin Li, narozen roku 1968 v Číně, je internetový podnikatel a spoluzakladatel nejnavštěvovanějšího čínského vyhledávače Baidu, který má ambice stát se žhavým konkurentem Googlu. Je to jeden z nejbohatších Číňanů.

Narodil se ve městě Yangquan továrním dělníkům. Má 5 sester.  Na střední škole našel zálibu v počítačové učebně a účastnil se několika programovacích soutěží. Po střední škole odešel studovat na Pekingskou univerzitu obor Správa informací a získal bakalářský titul.

V roce 1994 se připojil ke společnosti IDD Information Services, kde vyvinul software pro online vyhledávání The Wall Street Journal. Později použil získané zkušenosti a technologie v Baidu. V roce 2000 se stal vyhledávač Baidu s více než 70 % na čínském trhu největším čínským vyhledávačem, třetím největším nezávislým na celém světě.

Li má několik ocenění – například Cena mládeže ASEAN z roku 2005, CCTV 2005 ukazatelé čínské ekonomiky a mnoho dalších.

Doufám, že vás článek inspiroval k vytvoření něčeho, co tu ještě nebylo, nebo něčeho, na čem byste mohli zbohatnout a dopřát vaše nápady celému světu. Problémem může být hlavně čas – internet je dnes téměř zaplněn, co se různorodosti stránek týče, prázdných domén s dobrým názvem také mnoho není, ale pamatujte, kdo se snaží a v něco věří, vždy to dokáže.

Použité obrázky jsou čerpány z Wikipedia.org

Komentáře

Nahoru