Dnes vyšlo 15 článků

5 důvodů, proč upgradovat na Windows 10

Windows 10 už je k dispozici. Pokud si pamatujete na doby, kdy uživatelé upgradovali z Windows 7 na Windows 8, možná jste oprávněně skeptičtí. Windows 8 opravdu nestály za nic, ale desítky by měly všechno napravit. Už jen to, že Microsoft v řadě přeskočil číslo devět, má dát najevo, že desítky jsou velkým krokem kupředu. Proč byste si je měli nainstalovat i vy?

Windows 10 už sice oficiálně vyšly, ale to neznamená, že je hned dostanete. Datum 28. července 2015 platí především pro zahraniční trhy, v Česku máme smůlu. Nový počítač s Windows 10 si už dnes lze koupit v CZC.cz nebo Alza.cz, ale na bezplatný upgrade si ještě počkáme. Nejdřív jej dostanou účastníci programu Windows Insider, kteří nový systém v uplynulých měsících testovali, během pár následujících dní ostatní. Takže než k vám upgrade dorazí, pojďme si vyvětlit, proč byste vůbec měli upgradovat.

windows-hello

1. Je to zdarma

Pokud používáte Windows 7 nebo vyšší, máte rok na to, abyste si Windows 10 stáhli úplně zdarma. Nejsou za tím žádné triky ani skryté poplatky. Získáte plnou verzi Windows 10, nemáte co ztratit (jen čas potřebný k instalaci).

2. Nabídka Start je zpět, takže pokud máte Windows 8, určitě upgradujte

Windows 10 přináší zpět starou dobrou nabídku Start, která ve Windows 8 zmizela. Byl to jeden z hlavních důvodů, proč osmičky obdržely tolik kritiky. Lidé, kteří na ně upgradovali, byli zmatení, že Start nemohou najít. A ještě horší bylo, že vás Windows 8 neustále nutil přepínat mezi dvěma různými režimy – klasickým desktopovým a moderním rozhraním. Bylo to strašné, ale už je tomu konec.

S Windows 10 už nikdy neuvidíte dotykové rozhraní, pokud nebudete vyloženě chtít. Pracovat budete v klasickém desktopovém režimu, na nějž jste zvyklí třeba z Windows 7. A v případě Windows 10 na tabletu se přepnete do režimu tabletu. Ale už žádné dotykové rozhraní na počítači.

start

3. Získáte osobní asistentku Cortanu

Cortana (napodobenina Siri od Microsoftu) je digitální asistentka, která se původně objevila ve Windows Phonu, ale ve Windows 10 má své důležité místo. Zvládá všechny základní úkony digitální asistentky, odpovídá na otázky o počasí, dopravě nebo vám poskytne sportovní výsledky. Ale co je nejdůležitější, funguje jako univerzální vyhledávač nejen na webu, ale i ve vašem počítači.

Microsoft Cortanu chystá pro všechny mobilní telefon, ne jen pro Windows Phone. Brzy ji přinese i na iPhone a Android!

cortana

4. Získáte zdarma aktualizace

Se systémem Windows 10 získáte zdarma časté aktualizace, které budou opravovat chyby, přidávat nové funkce a poskytovat celkovou stabilitu.

5. Když se vám Windows 10 nebudou líbit, jednoduše se vrátíte ke starší verzi

Pokud se bojíte, že se vám Windows 10 nebudou líbit, Microsoft vám dá šanci vrátit se zpět ke starému systému. Zřejmě už je poučený z nespokojenosti uživatelů s Windows 8 a možnost vrátit se k původně používanému systému zabudoval přímo do nastavení.

Fotky: Microsoft

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru