5 důvodů, proč se lidé dávají do fake vztahů na Facebooku

5 důvodů, proč se lidé dávají do fake vztahů na Facebooku

Také se někdy ptáte, k čemu jsou lidem fake vztahy na Facebooku? Pokusili jsme se najít několik důvodů, proč se lidé do takových věcí pouští a jací vlastně takoví lidé jsou. Zevrubnější zkoumají ukazuje, že tak činí především mladší lidé a jejich důvodem je povětšinou reakce okolí nebo osobní uspokojení.

Nejprve by se nejspíše slušelo definovat, co vlastně fake vztah je. Jedná se o smyšlené navázání kontaktu přes sociální síť a to nejvíce na Facebooku. Lidé, kteří se vůbec v reálu neznají (výjimky potvrzují pravidlo) se domluví, že se „dají do vztahu“. A co si tím vlastně dokazují? Důvody tohoto chování se různí.

1. Reakce okolí

Nejvíce takových případů najdeme mezi lidmi, kteří na sebe chtějí upozornit. Může to někoho překvapit, ovšem zamyslíme-li se nad tím delší chvíli přijdeme na to, že lidé se na sociálních sítích vlastně neustále snaží vypadat před společností lepší, udělat dojem a upoutat pozornost. Z pravidla jsou takoví lidé reálně bez partnera a chtějí dokázat lidem okolo, že je o ně zájem.

2. Nuda

Často zmiňovaným důvodem je pak také nuda. Lidé se pro zábavu veřejně falešně „zavztahují“ a baví se následným překvapením přátel, kteří mnohdy o protějšku svého známého nemají ani ponětí. Následné otázky a zájem se mění pro zúčastněné v zábavu a také je zde opět patrný lehký zájem touhy po upoutání pozornosti.

3. Vyvrcholení internetové lásky

Mnoho mladých si dlouho píše s někým, koho nemají šanci v reálném životě potkat a tento akt berou tedy jako vyvrcholení a ztvrzení virtuální blízkosti. Vzhledem k nějaké nepřekonatelné překážce, proč se dva jedinci nemohou setkat (místo bydliště, věk atp.) se jedná o vrchol jejich internetové známosti, která ovšem může někdy přerůst v reálné setkání či dokonce vztah.

4. Reakce určité osoby

Znáte to. Rozejde se s Vámi partner a po nějakém čase si někoho najde, ale Vy zrovna nikoho nemáte a rádi byste mu ukázali, že jste vztah už dávno přechodili a nyní dovádíte s někým jiným. Pro vyznavače virtuálních vztahů je pak určitá satisfakce předstírat, že se má bez partnera báječně. Lidé se na Facebooku dávají do vztahu také poté, kdy jsou odmítnuti a osobě, která s nimi vymetala chtějí předvést, že je o ně zájem jinde. Takovéto pokusy však většinou skutečnosti z pravidla nikterak nemění.

5. Sociální patologie

Do jisté míry může představovat fake vztahování až posedlost a nějakou odchylku od standardu. Lidé nejsou schopni navázat reálný vztah (a to i kamarádský) a jejich útočištěm se tak stávají seznamky, chaty a v neposlední řadě právě sociální sítě, kde si vynahrazují to, čeho nejsou schopni v reálu dosáhnout. Jsou to nejen lidé s poruchami osobního kontaktu, ale například lidé, kterým se nedostává pozornosti okolí.

Reálný případ fake vztahu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Názory na fake vztahy byly, jsou a budou kontroverzní. Jedni za tím vidí mladou nerozvážnost či narušenost, druzí nevinnou dětskou hru. Pravdou však zůstává, že ze sousloví „fake vztah“ se stal pojem a to naznačuje poměrně velkou rozšířenost, která asi jen tak nevymizí.

Zdroj: eventsy.com

Student vyšší odborné školy sociálně právní. Fanoušek asijské kultury, české historie a italské kuchyně. Člověk, který se snaží psaním přenášet dobrou náladu.

Komentáře

Nahoru