Dnes vyšlo 15 článků

5 důvodů proč jste v noci kreativnější

Že potřebujete hodně spánku, a tak chodíte spát brzy? A neřekl vám někdo, že si tím zkracujete život? Je tedy fakt, že pokud jdete večer později spát, obvykle také ráno později vstáváte, takže s tím zkrácením života je to trochu relativní. Ale věřili byste, že v noci je člověk více kreativní?

1. Klid a ticho

S každým dnem přichází mnoho rozptýlení. Od telefonních hovorů a otravných, nevyžádaných zpráv na Facebook až k obecním denním stresům. Všechno to odvádí naši pozornost a bere s sebou i naši produktivitu. Možná máte děti, které vám křičí do ucha po celý den, nebo jste podnikatel, který řídí spoustu projektů a zaměstnanců; tak jako tak pořád od vás někdo něco potřebuje. Jsou to úkoly a povinnosti, které musíte (i když někdy určitě neochotně) splnit. No a s noční dobou přichází určité ticho a klid, které ve vás probudí jiskru tvořivosti a nadšení.

2. Už nejste ve střehu

Je pravda, že s příchodem noci se pravděpodobně budete cítit unavenější a mnoho nocí pro vás skončí, ještě než začnou, protože hned po západu slunce padnete vyčerpáním do postele. Ale ty dny, kdy to uděláte jinak, kdy půjdete ze světla do tmy, se mohou ukázat jako velmi prospěšné. A někdy, když jste unavení, máte sklon přestat být ve střehu. A najednou pak začnete říkat a činit to, co opravdu chcete. Imaginární zdi, které jste kolem sebe postavili, se s tikajícími hodinami pomalu rozpadají.

3. Konec zábran

A když mohou na povrch vyjít vaše skutečné pocity, obvykle vyjdou ve formě nějakých slov či myšlenek. Své myšlenky jste drželi na uzdě po celý den, a tak teď rozhodně máte co říct. V noci byste se měli uvolnit, vyhodit zábrany ven ze dveří, a nechat zazářit svou kreativitu. Pokud v noci něco napíšete na sociální sítě, obvykle jsou tyto příspěvky (možná díky jejich improvizovanému charakteru)  virálně úspěšné. Tyhle příspěvky totiž bývají svěží a často obsahují nějakou formu risku či rebelství.

workAtNightWoman

4. Noční čas je vzrušující

Je tady jeden důvod, proč lidé tak rádi dělají různé věci v noci. Je to totiž něco vzrušujícího, když se například procházíte po městě, zatímco ostatní spí. Nesejde na tom, jestli se jen projdete na společné oblíbené místo nebo budete popíjet z láhve vína, protože jak ukazují některé průzkumy, ani to nemusí být pro kreativitu úplně špatné.  :-)

5. Studie ukazují, že opilí nebo unavení lidé mohou být více kreativní

Pokud na svém pracovišti denně řešíte monotónní úkoly, jejichž zvládnutí již máte natrénované a u nichž se nemusíte soustředit na žádné myšlenky a nápady, neukazujte se v práci opilí ani unavení. Ale pokud vaše profese vyžaduje řešení tvůrčích problémů, mohli byste o tom popřemýšlet. Už jste slyšeli o Ernestu Hemingwayi? Je snad slavnější pro svou nadměrnou lásku k alkoholu než pro knihy, které napsal. Zdálo se, že jeho kreativní duch rostl s každým douškem

Abychom si ukázali některé z těchto vědeckých výzkumů, vezměme si jako příklad studii s hlavolamy.

1. Vaším úkolem je přesunout jednu čárku tak, aby platil zadaný výraz:
IV = III + III

Přišli jste na to? V tomto případě je řešení poměrně zřejmé: stačí posunout „I“ na správnou stranu vedle „V“, takže dostaneme výraz VI = III + III. Skutečně je drtivá většina lidí (92%) schopna tento problém rychle vyřešit, protože vyžaduje standardní analytický přístup k řešení problémů, kdy je změněna pouze odpověď. Překvapující by mohlo být, že i 90% unavených nebo opilých lidí, kteří by normálně měli být postiženi poruchou pozornosti, bylo také schopno najít správnou odpověď.

2. Teď zkuste opravit mnohem náročnější rovnici:
III = III + III

Ukázalo se, že pouze 43% zdravých jedinců dokázalo vyřešit tento problém. Většina ostatních jen několik minut zírala na římské číslice a pak to vzdala. Nicméně pacienti, kteří by vlastně neměli být schopni udržet po příliš dlouhou dobu svou pozornost, měli 82% úspěšnost. Jak to? Jednoduše přemýšleli kreativně. Vzali znaménko plus a přetransformovali ho do rovnítka (dostali III = III = III).

„Důvod, proč je tento hlavolam tak těžký, aspoň pro lidi, kteří nejsou opilí nebo unavení, má co dočinění se standardními omezeními matematických problémů. Vzhledem k tomu, že nejsme zvyklí přemýšlet o operátorech, většina lidí ihned zaměří svoji pozornost na římské číslice. Ale to je slepá ulička. Unavení či opilí lidé naopak neomezí možnosti svého hledání. Jsou nuceni zvážit mnohem širší škálu možných odpovědí. A to je ten důvod, proč je téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost, že najdou úspěšně řešení.“

To celé však neznamená, že byste se teď měli jít opít do němoty. Jen byste měli pochopit, že i to, že se nejste schopni na něco soustředit, může mít své nečekané výhody. A nejčastěji se to stane, když jste unavení. Při práci v noci.

Zdroj: dashburst.com, obrázek: herworldplus.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

 • George

  Tohle všechno jsou bláboly. Stačí vydržet nejhorší únavu, která (u mě) přichází kolem 23:30 a pak už stačí tvořit. Únavu už ani necítíte. Jediné s čím souhlasím, je dát si pivo (jeden či dva lahváče jedenáctky). :)

  • Liba

   Je to tak, akorát u mě únava přichází pravidelně až kolem 1:30-2:00 v noci

 • Jiří Šubr

  Ten druhý příklad by taky mohlo být III se nerovná (=/) II + III

  • George

   Tam je ale opravte rovnici, ne nerovnici :)

Nahoru