5 bezpečnostních vychytávek Androidu 5.0. Lollipop

5  bezpečnostních vychytávek Androidu 5.0. Lollipop

Bezpečnost systému Andoid byla vždy ožehavým tématem. Společnosti, které se zabývají prodejem anti-malwarových softwarů mají velice rády soudy tak, aby vše vypadalo, že jsme na pokraji nakažení špatnými malwarovými monstry. V reálném světě je ale naštěstí vše o něco méně děsivé.

Nejvíce příběhů kolem zabezpečení Androidu se točí kolem teoretických hrozeb, které by vás postihly pouze v případě, že budete stahovat aplikace z neoficiální webové stránky a poté budete ignorovat četná varování, která se objeví na vašem zařízení. Jednoduše řečeno, pro běžné uživatele nejsou hrozby, o kterých čtete v médiích příliš reálné.

Navíc, s verzí Android 5.0. je nastavení zabezpečení Google stále silnější. Bezpečnostní inženýr Androidu Adrian Ludwig prozradil několik bezpečnostních vylepšení verze 5.0. Lollipop.

1. Zabezpečení Androidu 5.0. Lollipop v několika vrstvách

Android má nyní mnohem vyšší zapezpečení, na základě kterého dává aplikace přístup pouze k malé části dat. Systém nyní více hlídá bezpečnost ohledně přístupu na potenciálně nebezpečné webové stránky, ať už používáte výchozí prohlížeč Chrome nebo program třetích stran. Další součástí Androidu 5.0. je nový přístup k SELinux (rozšíření jádra Linuxu o mandatorní řízení přístupu sloužící ke zvýšení počítačové bezpečnosti).Kontrola zabezpečení systému tedy nyní bude na nejvyšší možné úrovni – hluboko v operačním systému.

2. Lollipop má novou funkci inteligentního zamykání

Lollipop zavádí novou funkci s názvem „Smart Lock“ pro udržení vašeho zařízení v bezpečí. Smart Lock umožňuje spárovat vaše zařízení s důvěryhodným Bluetooth nebo NCF zařízením. Součástí je také odemknutí pomocí rozpoznání obličeje díky neustálému skenování obličeje uživatele.

3. Smart Lock je teprve začátek

Funkce bude pravidelně aktualizována prostřednictvím PlayStore, a tak vývoj nebude omezen jen na plné verze OS. Bude tedy možná velmi rychlá inovace bez vazby na plnou aktualizaci přístroje nebo fyzické modifikace hardwaru. Dále je uvažováno o tom, že by váš přístroj mohl poznat, když se nacházíte doma a tudíž nebude v tu chvíli potřebovat další zapezpečení (pokud se pro tuto variantu rozhodnete).

4. Přihlášení do Chromebooku bez zadání hesla

Pokud máte telefon s operačním systémem Android 5.0., budete se moci přihlásit do Chromebooku, aniž byste museli zadat heslo.

5. Šifrování zařízení

Android již dříve nabízel zašifrování dat na několik let, ale ještě nikdy nebylo šifrování tak uživatelsky přívětivé. S Lollipop je šifrování velice praktické. Hlavní rozdíl je v tom, kdy a jak dochází k šifrování. Lollipop totiž nabídne zašifrování dat již při prvním zapnutí. Další data pak budou šifrována postupně. Tím bude celkově šifrování jednodužší a rychlejší.

zdroj:computerworld

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru