4G

Označení typu bezdrátové sítě. 4G představuje již čtvrtou generaci bezdrátového telekomunikačního standardu. Stal se nástupcem tří předchozích standardů, které vždy existovaly za podmínek daných technologickým pokrokem.

I 4G síť musí splňovat jistá kritéria, aby spadala do této kategorie. Hlavní charakteristikou je přenosová rychlost. V případě 4G by měl datový tok zvládnout alespoň 100 Mb/s u pohyblivých příjemců. U pozemních, nepohyblivých příjemců by měla síť umožňovat 1 Gb/s přenosu.

Standard 4G byl ustanoven v roce 2009 radiokomunikačním sektorem Mezinárodní telekomunikační unie. V hojné míře vstoupil v užívání v roce 2011. K názvu 4G je dobré říct, že nepostihuje technický charakter věci. V podstatě je označení každé takové sítě názvem 4G zjednodušením, které umožňuje snadnou marketingovou vysvětlitelnost. Do 4G by tak měla spadat například internetová síť LTE Advanced, nástupce LTE určeného pro 3G.

Obměna nové generace nepřichází každým rokem. Standard 3G byl ve světě užívaný deset let, nyní ho kvůli zvýšené potřebě rychlé bezdrátové sítě nahrazuje 4G. 1G se objevilo v roce 1981 a ve své době zahrnovalo pouze analogovou síť. V roce 1992 se pak přeorientovala na digitální platformu a získala označení 2G. Třetí generace a tedy 3G přišlo v roce 2001. Ta podporuje multimediální obsah a přenos dat o rychlosti nejméně 200 kb/s. Nejrychlejším 3G standardem byl od roku 2009 HSPA+, který dovoloval stahování o rychlosti 28 Mb/s a odesílání 22 Mb/s.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru