3D tištěné bionické ucho dokáže slyšet zvuky za hranicí lidského vnímání

3D tištěné bionické ucho dokáže slyšet zvuky za hranicí lidského vnímání

Vědci z Princetonské univerzity sestrojili bionické ucho, které dokáže slyšet lépe než to lidské. A co je ještě zajímavější, k jeho výrobě byla použita 3D tiskárna.

Myšlenka, že 3D tiskárny jednou budou vyrábět náhradní lidské orgány, se už objevila, první takto vyrobený orgán ale přišel poměrně brzy. Zajímavé také je, že ucho má v sobě zabudovanou elektroniku, která umožňuje vlastní slyšení. Vědci z Princetonu nechali vytisknout jednotlivé buňky a nanočástečky ucha a ty pak spojili s anténou.

Vznikla plně funkční náhrada, která je schopná vnímat rádiové frekvence milionkrát lépe než lidské ucho. Náhrada funguje tak, že přijímá akustické signály z okolí a ty se pak mění na elektrický impuls, který putuje do lidského mozku.

Jak probíhal tisk buněk ucha se můžete podívat na videu níže. Vytištěný prototyp se pak nechal deset týdnů ležet v Petriho misce, kde se mohly kultury dále rozvíjet.

Hlavní ideou celého projektu nebylo poskytnutí náhrady lidem, kteří nemají ušní boltec nebo jsou úplně hluší. Tým vědců sledoval jiný cíl: co by se stalo, kdyby zcela obyčejný, průměrný člověk náhle dostal nadpřirozenou schopnost perfektního sluchu?

Zdroj: https://mashable.com/2013/05/24/3d-printed-ear-princeton/

Zdroj obrázku: https://mashable.com/2013/05/24/3d-printed-ear-princeton/

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru