Dnes vyšlo 15 článků

3D tiskárna v kuchyni

3D tisk je v poslední době hodně v módě. Postupem času zjišťujeme, že vytisknout jde opravdu kdeco. Když máte návod, můžete si doma vyrobit střelné zbraně, kuchyňské nože nebo náhradní díl do mlýnku na maso. S rozvojem technologií totiž vychází najevo, že 3D tiskárny by mohly mít skvělé využití právě v kuchyni.

Vytiskněte si kuchyňské náčiní

První možností je využít 3D tiskárnu jednorázově a vytisknout si na ní všechno, co v kuchyni potřebujete. Zřejmě vás nepřekvapí, že jde vytisknout hrnce. Na 3D tiskárně totiž nemusíte tisknout jen věci z plastu, které by nevydržely zahřívání. Na druhou stranu smaltované nádobí si na ní asi nevyrobíte… Ale už před dvěma lety koupil největší výrobce 3D tiskáren na světě 3D Systems startup, který tiskl keramické nádobí.

Snadné je vytisknout také různé formy na pečení. Například silikonová forma na bábovku se vytisknout nedá, ale často se tisknou formičky na cukroví. Tisknutí jedné vánoční formičky pak trvá okolo dvou hodin.

Vyrobit na 3D tiskárně můžete i věci, u kterých se to zdá nemožné. Tisknout se dají lžičky, vidličky, kuchyňské nože, naběračky a další náčiní. Nemusíte se bát, že by nůž nebyl ostrý. Podívejte se na následující videa, která demonstrují, že nožem z 3D tiskárny lze bez problémů krájet. Překrojí steak a okrájíte si s ním jablko.Samozřejmě existují věci, které si nevytisknete. Jmenujme kuchyňské váhy, mixéry nebo rovnou větší spotřebiče, jako je lednice či trouba. 3D tiskárny nedokáží vyrobit použitou elektroniku, takže si s jejich pomocí kuchyň nevybavíte do nejmenšího detailu.

Nicméně máte ještě jednu možnost

Vytiskněte si rovnou jídlo

Na co byste si tiskli nože, hrnce, pánvičky a cukrářské potřeby, jako je třeba zmiňovaná forma na bábovku? Můžete si vytisknout přímo pokrm, který potřebujete.

Tiskárna na jídlo je v prodeji už od listopadu loňského roku. Nepředstavujte si, že vám vytiskne řízek s opečenými bramborami a přílohou, to bohužel ještě neumíme, ale dává nám skvělý způsob, jak donutit děti jíst.

3d_printed_food

Kdo by si nedal dráčka?

Nechce vaše ratolest jíst špenát? S pomocí 3D tiskárny jí můžete vytisknout špenátového dráčka. Nebo si s její pomocí můžete ozdobit perníčky. Je to snadné. Zatím je to sice hudba daleké budoucnosti, ale jednoho dne možná všichni budeme mít v kuchyni 3D tiskárnu tak běžně, jako dnes máme mikrovlnku.

Fotka: Wired

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru