3D tisk opět boduje: byla vyrobena protetická robotická ruka

3D tisk opět boduje: byla vyrobena protetická robotická ruka

Zdá se, že pro 3D tisk neexistují žádná myslitelná omezení. Tímto způsobem byly vyrobeny boty, oblečení, dokonce i zbraně. Nyní přichází další novinka: 3D tištěná robotická ruka.

Robohand (Roboruka) je mechanická ruka, vyrobená 3D tiskem. Na tento nápad přišel její tvůrce, Jihoafričan Richard Van As, když sám přišel o čtyři prsty na jedné ruce. To se stalo v roce 2011. Van As se spojil s designérem Ivanem Owenem ze Seattlu, a společně začali vymýšlet levnou protézu, která by ovšem fungovala stejně dobře jako opravdová ruka. Dvojice ovšem brzy zjistila, že výroba takovéto protézy na zakázku by byla neúnosně drahá – vytvořit jeden prst by přišlo na více než 10 000 dolarů.

3D tisk sníží náklady o desetitisíce

Do hry ale posléze vstoupila společnost MakerBot, která si všimla úsilí obou mužů a poskytla každému z nich 3D tiskárnu Replicator 2 Desktop 3D Printer. Tiskárna nyní oběma mužům pomáhá sestrojit robotickou ruku snáze a hlavně levněji – a to dost výrazně. Náklady na výrobu celé ruky prostřednictvím 3D tisku se totiž z desítek tisíc dolarů sníží na neuvěřitelných 150 USD.

Zdroj: https://mashable.com/2013/05/14/makerbot-robohand-3d-printed-hand/

Zdroj obrázku: https://mashable.com/2013/05/14/makerbot-robohand-3d-printed-hand/

Komentáře

Nahoru