38% dětí mladších 2 let používá mobilní zařízení

38% dětí mladších 2 let používá mobilní zařízení

Ne, opravdu se nejedná o žádnou chybu. Podle nové zprávy téměř 2 z 5 dětí používají tablet nebo smartphone v době, kdy ještě neumí mluvit v celých větách.

Studie pod vedením Common Sense Media zjistila, že 38% dětí ve věku do 2 let již použilo mobilní zařízení pro hraní her, sledování videa nebo pro jiné účely. V roce 2011 to přitom bylo pouze 10%.

Ve věku 8 let používá smartphone, tablet nebo podobné zařízení 72% dětí. To je zhruba dvojnásobek. Za 6 let věku se tedy počet zdvojnásobí.

Přichází digitální generace

„To je skutečné znamená toho, že digitální generace už je tady,“ řekl zakladatel a generální ředitel Common Sense Media Jim Steyer.

Studie zjistila, že používání mobilních zařízení u velmi malých dětí rychle roste, a to zejména ve srovnání s jinými médii. Televizní sledovanost zůstala se 66% dětí ve věku do 2 let mezi lety 2011 a 2013 stabilní. Využití počítačů v průběhu dvou let vzrostlo ze 4% na 10%. Sledovanost DVD poklesla z 52% na letošních 46%.

Ale není to jen o tom, že děti více využívají tablety a smartphony. Oni je používají i po delší dobu. Průměrné množství času strávené využíváním těchto zařízení se ztrojnásobilo: V roce 2011 strávily děti ve věku 0 – 8 let používáním mobilních zařízení zhruba 5 minut denně. V roce 2013 už je to 15 minut denně.

„Jsme svědky zásadní změny způsobu, jak děti přijímají média,“ řekl Steyer. „Děti, které ještě ani neumí mluvit, budou chodit až k televizní obrazovce a budou po ní jezdit prstem jako po iPadu nebo iPhonu.“

Má to své klady i zápory

Steyer vysvětlil, že zvýšené používání mobilních zařízení má pro děti své klady i zápory. Tablety mohou být skvělými vzdělávacími nástroji, ale pokud jsou používané nadměrně nebo slouží jako virtuální chůvy, mohou způsobovat i poškození vývoje.

mom-and-baby-with-tablet

Když budete kontrolovat čas, neměl by nastat žádný problém.

Americká akademie pediatrů doporučuje, že by rodiče měli zajistit, aby se děti mladší 2 let k takovým zařízením vůbec nedostali. Podle Steyera je však tento návrh až příliš konzervativní. Pokud jsou tablety a smarpthony používány zodpovědně a je sledován čas jejich používání, mohou sloužit k mnoha vzdělávacím účelům.

„Potřebujeme hlídat čas,“ řekl. „Moudré používání technologií je základním prvkem pro vzdělávání.“

Steyer ještě na konec zdůraznil, že když tedy děti často používají mobilní zařízení, měla by se společnost snažit vytvořit „etické a cenné“ technologie – tedy aplikace, které nepodporují závislost, jsou vzdělávací a respektují soukromí rodiny.

Zdroje a obrázky: Mashable, The Next Web, Etrend

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru