34letý bývalý kulturista založil jednu z nejúspěšnějších tech firem v Silicon Valley

Brian Chesky nevěděl před založením společnosti Airbnb o tech byznysu téměř nic, přičemž na škole se věnoval průmyslovému designu. Ve 20 letech se věnoval hraní hokeje a kulturistice. Nicméně, vyrostl z něj člověk s nápadem, který vytvořil miliardový startup a udělal z něj klíčového hráče v Silicon Valley.

Zde je příběh rodáka ze severní části státu New Yorku, který se stal díky svému nápadu miliardářem a majitelem velké tech společnosti.

Brian vyrůstal ve městě Niskayuny, ve státu New York, severně od Albany. Věnoval se hraní hokeje a rád kreslil. Dokonce navrhl novou verzi tenisek Nike Sneakers. V roce 1999 navštěvoval školu designu Rhode Island, kde studoval průmyslový design. Během studia na této škole se stal kapitánem hokejového týmu. Seznámil se zde s člověkem jménem Joe Gebbia, se kterým později založil startup Airbnb. Po škole se kamarádi na chvíli odloučili.

„Předtím než nastoupíš do letadla, je tu něco, co ti musím říct. Jednoho dne založíme společnost a napíšou o nás knihu,“ řekl Joe při rozloučení Brianovi.

Brian ve svých raných 20 letech soutěžil v kulturistice. Z těchto dob mu ještě zůstal biceps s obvodem 40 centimetrů. Po ukončení studia se Brian přestěhoval do Los Angeles a pracoval v průmyslovém designu.

Ale krátce nato se přestěhoval do San Francisca, kde se spojil opět se svým kamarádem ze školy – s Joem Gebbiem. Na design konferenci v roce 2007 dostali nápad pronajat svůj apartmán lidem, kteří si nestihli najít ubytování. A poté Joe Gebbia, Brian Chesky a Nathan Blecharczyk založili Airbedandbreakfast.com.

Nejenže od té doby zkrátili jméno na Airbnb, ale zároveň se rozšířili do více než 34 000 měst. Služby využilo doposud více než 60 milionů hostů. Airbnb je druhý nejhodnotnější startup ve Spojených státech. Podle časopisu Forbes, Brian vlastní 13 % akcií Airbnb a jeho osobní majetek má hodnotu 3,3 miliardy dolarů. Ocitl se tak na 7. místě nejbohatších podnikatelů ve věku do 40 let.

Všichni tři zakladatelé Airbnb se veřejně zavázali, že darují více než 50 % svého majetku Giving Pledge, dobročinné iniciativě, kterou začal Warren Buffet s Billem a Melindou Gates.

Brian nyní randí s umělkyní Elissou Patel, se kterou se poznal před dvěma lety na Tinderu. Každý týden spolu chodí na jógu.

Ještě do nedávna Brian pronajímal na Airbnb svůj gauč. Ale po tom, co v San Franciscu vydšel zákon, který nutí hosty, aby se zaregistrovali ve městě, musel Brian svou nabídku stáhnout. Nyní se snaží řešit problematiku diskriminace na Airbnb. Řeší legální záležitosti, aby platforma nebyla vyhozená ze státu New York. A získává dalších 850 milionů dolarů, se kterými se hodnota společnosti vyšplhá na 30 miliard dolarů.

Zdroj: Business Insider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru